Trwa ładowanie...

Badanie stopnia czystości pochwy

Avatar placeholder
18.12.2013 14:41
Badanie stopnia czystości pochwy
Badanie stopnia czystości pochwy

Badanie stopnia czystości pochwy to inaczej rozmaz mikrobiologiczny z pochwy. Służy ono ocenie czystości pochwy. Polega na mikroskopowym ocenieniu pobranej wydzieliny i określeniu rodzaju występujących w niej mikroorganizmów. Ocena mikroskopowa odbywa się po uprzednim przygotowaniu preparatu (rozmazu) z materiału biologicznego pobranego z pochwy.

spis treści

1. Skala oceny flory bakteryjnej pochwy

Aby ujednolicić rozpoznania dokonywane na podstawie obrazu widzianego pod mikroskopem, stosuje się odpowiednią skalę do oceny flory bakteryjnej pochwy. W praktyce najczęściej stosuje się skalę sześciostopniową (według Jiroveca-Petera-Maleka) w postaci liczb rzymskich od I do VI, które oznaczają:

Badanie na czystość pochwy może być również przeprowadzone w połączeniu z badaniem cytologicznym. Pozwala ono ocenić wydzielinę z pochwy i rodzaj jej flory bakteryjnej. Daje odpowiedź na pytanie, czy istnieje stan zapalny w pochwie i ustala rodzaj zapalenia (bakteryjne, grzybicze itd.).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są:

  • objawy toczącego się procesu zapalnego (świąd pochwy, świąd sromu, upławy);
  • kontrola leczenia przeciwzapalnego;
  • objawy stanu zapalnego dróg moczowych.

Badanie stopnia czystości pochwy może być wykonywane bez zlecenia lekarza.

2. Opis badania stopnia czystości pochwy

Nie ma konieczności wykonywania przed tym badaniem innych badań dodatkowych. Kilka dni przed nim nie należy stosować dopochwowo leków miejscowych ani też wykonywać irygacji pochwy. Badanie mikrobiologiczne pochwy nie jest wykonywane w czasie krwawienia z dróg rodnych.

Do badania pacjentka rozbiera dolną część ciała i kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz pobiera wydzielinę z pochwy przy pomocy ezy, a więc cienkiego drucika, którego koniec zagięty jest w kształcie małej pętli albo za pomocą wacika, tzw. tupfera. Niekiedy zakłada jeden z typów wzierników dopochwowych, zwykle samotrzymających się, w celu uwidocznienia szyjki macicy.

Wydzielina z pochwy pobierana jest zwykle w kilku miejscach:

  • z ujścia gruczołów Skenego, Bartholina;
  • z ujścia cewki moczowej;
  • z przedsionka pochwy;
  • ze sklepień pochwy.

Pobierana wydzielina z pochwy jest odpowiednio przygotowywana w pracowni mikrobiologicznej. Rozprowadza się ją cienką warstwą na powierzchni suchego i odtłuszczonego szkiełka podstawowego, jest to tzw. rozmaz mikrobiologiczny. Tak przygotowany preparat jest utrwalany i wybarwiany. Uzyskany rozmaz poddawany jest ocenie mikroskopowej. Wynik przekazywany jest w formie opisu z podaniem numeru według skali oceny mikrobiologicznej czystości pochwy. Badanie trwa kilkanaście sekund i może być powtarzane wielokrotnie.

Przed jego wykonaniem należy zgłosić lekarzowi ewentualne leczenie miejscowe pochwy. Przeprowadza się je u pacjentek w każdym wieku, także u kobiet będących w ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze