Badanie USG piersi

Rak piersi jest najpoważniejszym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku z jego powodu życie traci blisko 5 tysięcy kobiet w Polsce. Jednocześnie odnotowuje się ponad 11 tysięcy nowych zachorowań. Dlatego tak ważne miejsce w walce z tym zjawiskiem zajmuje odpowiednio wczesna diagnostyka. Współczesna medycyna wyróżnia szereg badań, służących wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie piersi. Podstawowa diagnostyka opiera się na kontrolnych konsultacjach ze specjalistą. W ramach rutynowej wizyty ginekologicznej lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką oraz badanie palpacyjne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Metoda fizykalna powinna być także przedmiotem comiesięcznej samokontroli u każdej kobiety. Po ukończeniu 50 roku życia przedmiotem rutynowej corocznej lub przeprowadzanej co 2 lata u każdej kobiety kontroli powinno być również badanie mammograficzne. Z kolei kobiety, które obciążone są ryzykiem dziedzicznym poddają się badaniu genetycznemu.

Na czym polega ultrasonograficzne badanie piersi?

Ważnym elementem diagnostyki zmian nowotworowych piersi jest badanie ultrasonograficzne. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i w zupełności bezpieczne. Polega na operowaniu generowanymi przez urządzenie ultradźwiękami, które zapewniają wysoką czułość uzyskiwanego obrazu, a to z kolei pozwala zaobserwować drobne, kilkumilimetrowe zmiany. Zaletą metody jest możlwiość wielostronnego poglądu na każdą z nich.

Badanie to zalecane jest kobietom młodym, u których tkanka budująca gruczoł jest bardziej spoista, a wysoką zawodność przynosi wówczas metoda RTG.

Przebieg badania USG piersi

Przed przystąpieniem do badania pacjentka powinna poinformować specjalistę w jakim jest wieku, czy kiedykolwiek rodziła oraz czy karmiła. Pacjentka musi również udzielić informacji na temat przyjmowanych aktualnie leków hormonalnych. Powinna też powiadomić o przebytych chorobach piersi, ewentualnych operacjach gruczołu oraz o występowaniu w rodzinie nowotworów złośliwych jajnika, prostaty i piersi. Jeżeli kiedykolwiek poddała się badaniu USG piersi, powinna również przedstawić dotychczasowe wyniki.

Badanie USG wykonuje lekarz u pacjentki znajdującej się w pozycji leżacej z ręką założoną za głową, tak aby pierś był możliwie spłaszczona. W następnej kolejności badający smaruje piersi pacjentki żelem, ułatwiającym prowadzenie sondy. Zalecane jest, aby pacjentka znajdowała się w pierwszej połowie cyklu, tuż po miesiączce. Po tym okresie badanie może napotykać trudności związane z obrzmieniem piersi. Oczywiście, nie wyklucza to możliwości przeprowadzenia badania poza wskazanym czasem. Badanie obejmuje obserwację nie tylko gruczołów, ale i przestrzeni pod pachami.

Wskazania do badania USG piersi

Pierwsze USG piersi powinno zostać wykonane u pacjentki w wieku dwudziestu lat. Do trzydziestego roku życia powinno się powtarzać je co 2 lata, później zaś należy poddawać się badaniu corocznie.

Ze zwiększoną częstotliwością powinny do USG przystępować pacjentki, w których rodzinie zdiagnozowano przypadki złośliwego nowotworu piersi lub stwierdzono mutację genu BRCA1 lub BRCA2.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, czego dowodzi jego rekomendacja także kobietom w ciąży. Badanie jest, oczywiście, zupełnie bezbolesne, a wynik uzyskuje się natychmiast. Ogromną jego zaletą jest zasadnicza możliwość odróżnienia zmiany wypełnionej płynem, czyli torbieli, od litych guzków.

USG piersi nie uwzględnia jednak w obrazie mikrozwapnień, może również powodować nieprawidłową ocenę w przypadku pacjentek starszych. W porównaniu z mammografią jest również badaniem mniej dokładnym. Badanie jest optymalne dla pacjentek w młodszym wieku i umożliwia sprawną i stosunkowo szczegółową ocenę stanu piersi pod kątem ewentualnego powstawania i rozwoju zmian nowotworowych.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Pruszyński B. Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metodyka badań, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2463-3
  • Stavros T. Ultrasonografia piersi, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-37-4
  • Nowicki A. Ultradźwięki w medycynie, Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Warszawa 2010, ISBN 978-83-89687-59-3
  • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9

USG piersi

Komentarze (1)
~DorotaZielonaGóra
~DorotaZielonaGóra około miesiąca temu

Ale samo usg to za mało, kiedy nowotwor może się rozwinąć w kilka miesięcy, to takim badaniem co dwa lata wykryjemy go za późno. Przede wszystkim trzeba postawić na samobadanie, wykonywane co miesiąc, regularnie. To da nam najlepszy pogląd na to, co się z piersiami dzieje. Pamiętacie o samobadaniu w domu? W jaki sposób się badacie?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG piersi
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły USG piersi
USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

USG piersi

Wskazania do badania USG piersi

Badanie USG piersi to jedna z metod diagnostycznych w chorobach piersi. To badanie piersi pozwala na łatwe zobrazowanie budowy anatomicznej gruczołu (...) . Co to jest badanie USG...

USG piersi

Kiedy wykonać USG piersi?

Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi to badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków. Badanie USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej (...) zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu,...

Ból piersi

Badanie piersi

Badanie piersi

Dbaj o regularne badanie piersi, które pozwoli na wczesne wykrycie zmian. Od czasu do czasu warto zrobić tzw. samobadanie, dzięki któremu w razie potrzeby w porę udasz się do lekarza. USG piersi

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

również wiedzieć, że kontrola wagi ciała jest jednym ze sposobów prewencji raka piersi. Badania naukowe potwierdzają, że ryzyko zapadalności (...) biustu. Ponadto, u kobiet aktywnych fizycznie obserwuje się zmniejszone...

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.