Trwa ładowanie...

Badanie USG piersi

Rak piersi jest najpoważniejszym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku z jego powodu życie traci blisko 5 tysięcy kobiet w Polsce. Jednocześnie odnotowuje się ponad 11 tysięcy nowych zachorowań. Dlatego tak ważne miejsce w walce z tym zjawiskiem zajmuje odpowiednio wczesna diagnostyka. Współczesna medycyna wyróżnia szereg badań, służących wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie piersi. Podstawowa diagnostyka opiera się na kontrolnych konsultacjach ze specjalistą. W ramach rutynowej wizyty ginekologicznej lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką oraz badanie palpacyjne.

spis treści

Metoda fizykalna powinna być także przedmiotem comiesięcznej samokontroli u każdej kobiety. Po ukończeniu 50 roku życia przedmiotem rutynowej corocznej lub przeprowadzanej co 2 lata u każdej kobiety kontroli powinno być również badanie mammograficzne. Z kolei kobiety, które obciążone są ryzykiem dziedzicznym poddają się badaniu genetycznemu.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

1. Na czym polega ultrasonograficzne badanie piersi?

Ważnym elementem diagnostyki zmian nowotworowych piersi jest badanie ultrasonograficzne. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i w zupełności bezpieczne. Polega na operowaniu generowanymi przez urządzenie ultradźwiękami, które zapewniają wysoką czułość uzyskiwanego obrazu, a to z kolei pozwala zaobserwować drobne, kilkumilimetrowe zmiany. Zaletą metody jest możlwiość wielostronnego poglądu na każdą z nich.

Badanie to zalecane jest kobietom młodym, u których tkanka budująca gruczoł jest bardziej spoista, a wysoką zawodność przynosi wówczas metoda RTG.

2. Przebieg badania USG piersi

Przed przystąpieniem do badania pacjentka powinna poinformować specjalistę w jakim jest wieku, czy kiedykolwiek rodziła oraz czy karmiła. Pacjentka musi również udzielić informacji na temat przyjmowanych aktualnie leków hormonalnych. Powinna też powiadomić o przebytych chorobach piersi, ewentualnych operacjach gruczołu oraz o występowaniu w rodzinie nowotworów złośliwych jajnika, prostaty i piersi. Jeżeli kiedykolwiek poddała się badaniu USG piersi, powinna również przedstawić dotychczasowe wyniki.

Badanie USG wykonuje lekarz u pacjentki znajdującej się w pozycji leżacej z ręką założoną za głową, tak aby pierś był możliwie spłaszczona. W następnej kolejności badający smaruje piersi pacjentki żelem, ułatwiającym prowadzenie sondy. Zalecane jest, aby pacjentka znajdowała się w pierwszej połowie cyklu, tuż po miesiączce. Po tym okresie badanie może napotykać trudności związane z obrzmieniem piersi. Oczywiście, nie wyklucza to możliwości przeprowadzenia badania poza wskazanym czasem. Badanie obejmuje obserwację nie tylko gruczołów, ale i przestrzeni pod pachami.

3. Wskazania do badania USG piersi

Pierwsze USG piersi powinno zostać wykonane u pacjentki w wieku dwudziestu lat. Do trzydziestego roku życia powinno się powtarzać je co 2 lata, później zaś należy poddawać się badaniu corocznie.

Ze zwiększoną częstotliwością powinny do USG przystępować pacjentki, w których rodzinie zdiagnozowano przypadki złośliwego nowotworu piersi lub stwierdzono mutację genu BRCA1 lub BRCA2.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, czego dowodzi jego rekomendacja także kobietom w ciąży. Badanie jest, oczywiście, zupełnie bezbolesne, a wynik uzyskuje się natychmiast. Ogromną jego zaletą jest zasadnicza możliwość odróżnienia zmiany wypełnionej płynem, czyli torbieli, od litych guzków.

USG piersi nie uwzględnia jednak w obrazie mikrozwapnień, może również powodować nieprawidłową ocenę w przypadku pacjentek starszych. W porównaniu z mammografią jest również badaniem mniej dokładnym. Badanie jest optymalne dla pacjentek w młodszym wieku i umożliwia sprawną i stosunkowo szczegółową ocenę stanu piersi pod kątem ewentualnego powstawania i rozwoju zmian nowotworowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza