Trwa ładowanie...

Badanie USG piersi

Avatar placeholder
17.03.2015 09:06
Badanie USG piersi
Badanie USG piersi

Rak piersi jest najpoważniejszym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku z jego powodu życie traci blisko 5 tysięcy kobiet w Polsce. Jednocześnie odnotowuje się ponad 11 tysięcy nowych zachorowań. Dlatego tak ważne miejsce w walce z tym zjawiskiem zajmuje odpowiednio wczesna diagnostyka. Współczesna medycyna wyróżnia szereg badań, służących wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie piersi. Podstawowa diagnostyka opiera się na kontrolnych konsultacjach ze specjalistą. W ramach rutynowej wizyty ginekologicznej lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką oraz badanie palpacyjne.

spis treści

Metoda fizykalna powinna być także przedmiotem comiesięcznej samokontroli u każdej kobiety. Po ukończeniu 50 roku życia przedmiotem rutynowej corocznej lub przeprowadzanej co 2 lata u każdej kobiety kontroli powinno być również badanie mammograficzne. Z kolei kobiety, które obciążone są ryzykiem dziedzicznym poddają się badaniu genetycznemu.

1. Na czym polega ultrasonograficzne badanie piersi?

Ważnym elementem diagnostyki zmian nowotworowych piersi jest badanie ultrasonograficzne. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i w zupełności bezpieczne. Polega na operowaniu generowanymi przez urządzenie ultradźwiękami, które zapewniają wysoką czułość uzyskiwanego obrazu, a to z kolei pozwala zaobserwować drobne, kilkumilimetrowe zmiany. Zaletą metody jest możlwiość wielostronnego poglądu na każdą z nich.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badanie to zalecane jest kobietom młodym, u których tkanka budująca gruczoł jest bardziej spoista, a wysoką zawodność przynosi wówczas metoda RTG.

2. Przebieg badania USG piersi

Przed przystąpieniem do badania pacjentka powinna poinformować specjalistę w jakim jest wieku, czy kiedykolwiek rodziła oraz czy karmiła. Pacjentka musi również udzielić informacji na temat przyjmowanych aktualnie leków hormonalnych. Powinna też powiadomić o przebytych chorobach piersi, ewentualnych operacjach gruczołu oraz o występowaniu w rodzinie nowotworów złośliwych jajnika, prostaty i piersi. Jeżeli kiedykolwiek poddała się badaniu USG piersi, powinna również przedstawić dotychczasowe wyniki.

Badanie USG wykonuje lekarz u pacjentki znajdującej się w pozycji leżacej z ręką założoną za głową, tak aby pierś był możliwie spłaszczona. W następnej kolejności badający smaruje piersi pacjentki żelem, ułatwiającym prowadzenie sondy. Zalecane jest, aby pacjentka znajdowała się w pierwszej połowie cyklu, tuż po miesiączce. Po tym okresie badanie może napotykać trudności związane z obrzmieniem piersi. Oczywiście, nie wyklucza to możliwości przeprowadzenia badania poza wskazanym czasem. Badanie obejmuje obserwację nie tylko gruczołów, ale i przestrzeni pod pachami.

3. Wskazania do badania USG piersi

Pierwsze USG piersi powinno zostać wykonane u pacjentki w wieku dwudziestu lat. Do trzydziestego roku życia powinno się powtarzać je co 2 lata, później zaś należy poddawać się badaniu corocznie.

Ze zwiększoną częstotliwością powinny do USG przystępować pacjentki, w których rodzinie zdiagnozowano przypadki złośliwego nowotworu piersi lub stwierdzono mutację genu BRCA1 lub BRCA2.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, czego dowodzi jego rekomendacja także kobietom w ciąży. Badanie jest, oczywiście, zupełnie bezbolesne, a wynik uzyskuje się natychmiast. Ogromną jego zaletą jest zasadnicza możliwość odróżnienia zmiany wypełnionej płynem, czyli torbieli, od litych guzków.

USG piersi nie uwzględnia jednak w obrazie mikrozwapnień, może również powodować nieprawidłową ocenę w przypadku pacjentek starszych. W porównaniu z mammografią jest również badaniem mniej dokładnym. Badanie jest optymalne dla pacjentek w młodszym wieku i umożliwia sprawną i stosunkowo szczegółową ocenę stanu piersi pod kątem ewentualnego powstawania i rozwoju zmian nowotworowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze