Bakuchiol – właściwości, zastosowanie i bezpieczeństwo
Bakuchiol to substancja pozyskiwana z roślin Babći, która w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej stosowana jest jako środek przeciwzapalny i leczniczy. Ponieważ pomaga również zapobiegać zmarszczkom oraz poprawia pigmentację, elastyczność i jędrność skóry, można ją znaleźć w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest bakuchiol?
Bakuchiol to związek chemiczny, który w ostatnim czasie zdobywa na popularności. Pozyskuje się go z roślin z gatunku Psoralea corylifolia (Babći) i Otholobium pubescens, które rosną w Azji, w Afryce oraz w Europie Środkowej. W medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej bakuchiol jest znany od wieków.
Traktuje się go jako środek na problemy skórne oraz stany zapalne i używa do leczenia egzemy. Można go także znaleźć w coraz większej ilości kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała. Nic dziwnego: bakuchiol to roślinny retinoid. Jest równie skuteczny, co retinol, ale nie wykazuje jego negatywnego działania.
2. Właściwości bakuchiolu
Mówi się, że bakuchiol to roślinna alternatywa dla retinolu. Badania wykazały, że obydwa mają niemal identyczną strukturę chemiczną. Retinol, pochodna witaminy A, to jeden z najskuteczniejszych składników aktywnych w kuracjach przeciwzmarszczkowych oraz przeciwtrądzikowych.
Niestety jego stosowanie ma pewne wady: wiąże się z uwrażliwieniem i podrażnieniem cery. Substancja jest mało delikatna dla skóry. Ponadto ta szybko się do niego przyzwyczaja, co sprawia, że działanie retinolu z czasem staje się mniej efektywne.
Bakuchiol faktycznie działa podobnie do retinolu. Nie jest jednak pochodną witaminy A i dlatego nie jest tak drażniący jak retinol. To jego wegańska alternatywa. Ma zalety retinolu, ale nie posiada jego wad.
Bakuchiol ma wiele cennych właściwości:
- rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych, zmniejsza aktywność komórek produkujących melaninę, dzięki czemu poprawia koloryt cery, wyrównuje jej koloryt,
- delikatnie złuszcza naskórek, pomagając usunąć jego zrogowaciałą warstwę,
- łagodzi podrażnienia, także wywołane przez promieniowanie UV,
- ma działanie przeciwutleniające, niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników,
- przyspiesza cykl odnowy skóry, odbudowuje warstwę lipidową skóry,
- reguluje nawodnienie skóry,
- wzmacnia ściany krwionośne skóry,
- działa przeciwzmarszczkowo,
- łagodzi zmiany trądzikowe, hamuje namnażanie bakterii wywołujących trądzik,
- zmniejsza aktywność enzymu, który przyczynia się do wzmożonego wydzielania sebum,
- zwiększa ilość komórek produkujących kolagen i elastynę, stymuluje je do regeneracji.
Bakuchiol, w przeciwieństwie do retinolu, swoim działaniem nie wywołuje szkodliwych skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienia, podrażnienia, nadmierne wysuszenie skóry, wysypki, zwiększona wrażliwość czy fotouczulenia (stąd retinol można aplikować wyłącznie na noc, pamiętając o zabezpieczaniu skóry w ciągu dnia kremem z wysokim filtrem).
3. Zastosowanie roślinnego retinolu
Bakuchiol można znaleźć głównie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i przeciwtrądzikowych: kremach i serum z bakuchiolem, maseczkach, olejkach, kremach pod oczy czy wygładzająco-regenerujących płatkach do twarzy.
Produkty zawierające bakuchiol są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, nawet dla mieszanej i tłustej, suchej czy wrażliwej. Ich regularne stosowanie przynosi cerze wiele korzyści: skóra staje się rozświetlona i świeża, wygładzona i jędrna. Poprawia się jej gęstość, sprężystość skóry, znikają przebarwienia oraz podrażnienia, a zmarszczki są wyraźnie spłycone.
Ze uwagi na silne działanie odmładzające bakuchiol doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej. Jego właściwości kojące i antybakteryjne, a także rozjaśniające przebarwienia docenią osoby z cerą problematyczną. Można powiedzieć, że związek to doskonałe, uniwersalne i naturalne koło ratunkowe dla każdego.
4. Czy bakuchiol jest bezpieczny?
Wiele osób zastanawia się, czy bakuchiol jest bezpieczny. Zdecydowanie tak. Jak każdy surowiec kosmetyczny podlega ścisłej kontroli i musi spełniać określone warunki, by móc zostać dopuszczony do umieszczania go w formulacjach kosmetycznych. Amerykańska Agencja Żywności i Leków umieściła go na liście składników niezagrażających zdrowiu.
To dlatego kosmetyki z bakuchiolem mogą stosować osoby ze skórą wrażliwą, kobiety w ciąży i karmiące dzieci piersią. Stosowanie bakuchiolu nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.