Balonik epi-no
Balonik epi-no to przyrząd treningowy pomagający kobiecie przygotować się do porodu i regeneracji poporodowej. W Polsce to nowość. Narodziny dziecka są trudnym momentem w życiu kobiety. Żeby zmniejszyć nieprzyjemności porodowe, przyszłe mamy powinny przygotować do niego swoje ciało. Jednym z najmniej przyjemnych części porodu jest nacięcie krocza. Żeby go uniknąć, stosuje się masaż, ćwiczenia i używa akcesoriów, na przykład naturalnych olejków.
1. Poród i nacięcie krocza
W Polsce jeszcze większość pań jest nieodpowiednio przygotowywana do akcji porodowej. Dlatego w trakcie narodzin ich krocze musi zostać nacięte lub po prostu pęka. Nacięcie krocza przy porodzie jest przyczyną późniejszych komplikacji zdrowotnych. Rany się gorzej goją, nieprawidłowo się zabliźniają, może dojść do zakażenia. Nie wspominając już o tym, że to wszystko jest bardzo bolesne. Młode mamy po takim przebiegu porodu mogą mieć obniżoną wrażliwość seksualną, a w późniejszym wieku może u nich dojść do niezdolności trzymania moczu lub obniżenia macicy.
Nowością jest balonik epi-no, który nie tylko przygotowuje krocze do porodu, ale też przyspiesza jego regenerację w czasie połogu. Kobiety używające epi-no mogą wyćwiczyć i wzmocnić mięśnie przepony miednicy, tzw. mięśnie Kegla. Ćwicząc z balonikiem, znacznie zmniejsza się ryzyko konieczności nacięcia krocza. Dodatkowym wzmocnieniem działania balonika jest wykonywanie masażu krocza.
2. Zalety balonika epi-no
- Ćwiczenia wykonywane przy pomocy balonika epi-no skracają czas fazy rozwarcia szyjki macicy i zmniejszają stres porodowy.
- Ćwiczenia z balonikiem epi-no zmniejszają konieczność podawania środków przeciwbólowych podczas porodu.
- Balonik epi-no wspomaga regenerację i powrót kobiety do formy po porodzie.
- Ćwiczenia mięśni Kegla z balonikiem epi-no zapobiegają problemowi wysiłkowego nietrzymania moczu.
- Balonik epi-no zapobiega obniżaniu narządów rodnych.
- Balonik epi-no pomaga uchronić się przed problemami z libido.
Niektóre wersje balonika posiadają manometr, który obrazuje napięcie mięśni szyjki macicy. Im większe wychylenie wskazówki, tym większe napięcie mięśni. Trening należy rozpocząć na trzy tygodnie przed porodem. Ćwiczenia powinny trwać 15-20 minut. Mięśnie nie tylko się wzmacniają, ale też rozciągają. Po porodzie należy odczekać sześć tygodni, w tym czasie organizm będzie się regenerował. Jednak już po sześciu tygodniach można rozpocząć ćwiczenia odbudowujące.
Balonik epi-no stosowany do ćwiczeń mięśni Kegla w czasie ciąży może ułatwić przebieg porodu, a potem powrót do sprawności po urodzeniu dziecka. Epi-no wspiera procesy regeneracji poporodowej. To balon w kształcie ósemki wykonany z silikonu. Składa się z dwóch końców o różnej rozciągliwości, między którymi znajduje się wzmocniona część przegubowa. Jeden z końców zakończony jest wężykiem łączącym, przez który doprowadzane jest powietrze. Przy wężyku znajduje się ręczna pompka i miernik ciśnienia. Koszt balonika epi-no to około 300 zł. Umieszcza się go między nogami i wykonuje systematyczne napinanie mięśni Kegla, które odpowiadają za napięcie tkanek dna miednicy. U pacjentek stosujących balonik epi-no konieczność wykonania nacięcia krocza jest zdecydowanie rzadsza niż u kobiet, które nie prowadzą ćwiczeń Kegla w ciąży.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.