Trwa ładowanie...

Bandaż elastyczny – co daje i do czego służy?

Avatar placeholder
21.12.2022 10:17
Bandaż elastyczny powinien znajdować się w każdej apteczce.
Bandaż elastyczny powinien znajdować się w każdej apteczce. (adobestock)

Bandaż elastyczny to podstawowy element wyposażenia każdej apteczki. Sprawdza się w przypadku opatrywania ran, zwłaszcza w miejscach o dużej ruchomości czy na zgięciach, gdzie tradycyjny bandaż mógłby się zsuwać. Jest nieoceniony w przypadku stabilizacji stawów podczas zwichnięć, skręceń czy innych kontuzji. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Do czego służy bandaż elastyczny?

Bandaż elastyczny to rodzaj opatrunku, który jest wykonany z elastycznej tkaniny, najczęściej bawełny z dodatkiem włókien syntetycznych, takich jak poliamid, poliuretan czy poliester. Dzięki temu spełnia swoją rolę, a i dobrze przepuszcza powietrze - pozwala skórze oddychać.

Zarówno długość, jak i szerokość bandaża elastycznego może być różna. Standardowa długość bandaża w rolce wynosi 4-5 m. Najbardziej popularne szerokości to 8, 10, 12 i 15 centymetrów. Dobiera się je w zależności do miejsca założenia i funkcji, jaką ma pełnić.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Bandaż elastyczny (opaska elastyczna) przeważnie występuje w dwóch kolorach: białym oraz beżowym. To produkt hipoalergiczny i wielorazowego użytku. Można go prać - nie tarci swoich właściwości.

2. Co daje bandaż elastyczny?

Ponieważ bandaż elastyczny jest rozciągliwy, stosuje się go, by usztywnić i unieruchomić uszkodzoną części ciała, zwykle kończynę. Sprawdza się, gdy dokucza zwichnięta kostka czy nadgarstek, ale i gdy dojdzie do złamania czy zbicia.

Dołączona do niego gumowo-metalowa zapinka umożliwia spięcie opatrunku i jego stabilne umocowanie. Czasem, gdy bandaż elastyczny to za mało, sprawdzają się opaski na kolana bądź łokcie czy stabilizatory.

Elastyczny opatrunek sprawdza się również jako opaska uciskowa, której celem jest zminimalizowanie krwawienia. Wykorzystuje je także kompresjoterapia, czyli ucisk stopniowany, wspomagający odpływ krwi żylnej i zmniejszający obrzęk.

W przypadku ran otwartych bandaża elastycznego nie stosuje się bezpośrednio na obrażenie. Wówczas przytrzymuje on jedynie jałowy opatrunek na miejscu, zmniejszając ryzyko zabrudzenia i zakażenia rany.

3. Rodzaje bandaży

Ponieważ bandaże sprawdzają się w różnych sytuacjach, warto je mieć w swojej apteczce. Dobrze, by znalazło się ich kilka - o różnych szerokościach, ale i właściwościach.

Jeśli chodzi o opatrunki, kompletując wyposażenie apteczki, nie trzeba ponosić dużych kosztów. Choć cena bandaża elastycznego w dużej mierze zależy od tkaniny z jakiej został wykonany, a także od rozmiaru, koloru oraz miejsca zakupu, można przyjąć, że jest niewielka: bandaż kosztuje kilka złotych.

Oprócz bandaża elastycznego można kupić również:

  • bandaż dziany, wykonany z nieelastycznej tkaniny np. poliestru lub wiskozy. Przeznaczony jest do owinięcia i przymocowania do ciała opatrunku, a także unieruchomienia go,
  • bandaż półelastyczny. To produkt pośredni między bandażem dzianym a elastycznym. Dostępny jest w różnych wariantach: szerokości zwykle 4 cm, 6 cm, 8 cm, 10 cm, 12 cm i 4 m długości,
  • bandaż gipsowy, który po nawilżeniu wodą sztywnieje i tworzy twardą skorupę. Nadaje się do szybkiego unieruchomienia złamanych kończyn. Długość bandaża gipsowego to zazwyczaj 3-4 m. Dostępne są również różne szerokości, zwykle 6 cm, 8 cm, 10 cm, 12 cm, 15 cm oraz 20 cm.
  • bandaż samoprzylepny (bandaż kohezyjny, opaska kohezyjna), który nie wymaga wiązania ani zapinki, ponieważ tkanina skleja się sama ze sobą. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku konieczności zabandażowania kończyny w zgięciach. Dostępny jest w różnych rozmiarach. Szerokość to zazwyczaj 6 cm, 8 cm, 10 cm i 12 cm, a długość 4 m.

A bandaże bokserskie (inaczej owijka bokserska)? To zabezpieczenie dłoni przed urazami i podstawowy sprzęt każdego pięściarza. Usztywniają dłonie i minimalizują ryzyko powstawania kontuzji podczas uderzeń.

4. Jak używać bandaża elastycznego?

Istnieje kilka sposobów bandażowania, które jest niezbędną umiejętnością podczas udzielania pierwszej pomocy. To:

  • bandażowanie koliste: każda kolejna warstwa w całości przykrywa poprzednią,
  • bandażowanie śrubowe: kolejna warstwa pokrywa około 2/3 szerokości poprzedniej,
  • bandażowanie kłosowe: bandażowanie ósemkowe, poprowadzone wokół dwóch osi,
  • bandażowanie dwugłowe: wykonywane na obie strony,
  • bandażowanie trójosiowe: prowadzone wokół trzech osi,
  • bandażowanie wężykowe: prowadzone na skos z wolną przestrzenią w środku,
  • bandażowanie powrotne: bandaż jest zakładany na czubki i kikuty.

Posługując się bandażem warto pamiętać, by nie zaciskać go zbyt mocno. Za ciasny opatrunek jest nie tylko niekomfortowy, ale i niebezpieczny. Może się bowiem okazać, że do kończyny przestanie dopływać krew.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze