Trwa ładowanie...

Bańki bezogniowe - rodzaje, wskazania, stawianie baniek, przeciwwskazania

Avatar placeholder
30.03.2021 20:30
Bańki bezogniowe - rodzaje, wskazania, stawianie baniek, przeciwwskazania
Bańki bezogniowe - rodzaje, wskazania, stawianie baniek, przeciwwskazania

Kiedy już choroba rozkłada nas na przysłowiowe łopatki, a leki nie działają lub ich działanie jest niewystarczające zastanawiamy się nad alternatywnymi metodami leczenia. Właśnie taką metodą są bańki. Jeszcze do niedawna stasowano bańki ogniowe, a dziś można wybrać bańki bezogniowe. Jak działają bańki bezogniowe? Czy bańki bezogniowe są bezpieczne?

spis treści

1. Różne rodzaje baniek bezogniowych

Stawianie baniek to metoda lecznicza znana od starożytności. Dziś w dalszym ciągu stosuje się bańki, ale coraz częściej wybiera się te, które nie potrzebują ognia. Dwa rodzaje baniek bezogniowych to:

  • bańki szklane
  • bańki sylikonowe lub gumowe
Zobacz film: "Medycyna alternatywna wcale nie taka bezpieczna"

Bezogniowe bańki szklane swoim wyglądem bardzo przypominają bańki ogniowe, jednak są wyposażone w zaworek za pomocą, którego można odessać z bańki powietrze. Stosuje się do tego specjalną pompkę. Dzięki niej można kontrolować odessane powietrze z bańki bezogniowej. Niektóre pompki pozwalają na dokładny pomiar podciśnienia.

Bańki bezogniowe sylikonowe lub bańki bezogniowe gumowe zakłada się troszkę inaczej. Taką bańkę bezogniową ściska się palcami i przystawia do skóry. Pod wpływem sprężystości ścianek w chwili gdy bańka bezogniowa przylega do skóry wytwarza się w jej wnętrzu podciśnienie o dzięki temu bańka przysysa się do skóry.

Komplet 12 baniek bezogniowych z pompką to koszt ok. 95 złotych.

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć
10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre.

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania

Stawianie baniek jest zabiegiem porównywalnym do akupresury oraz akupunktury. Stosuje się go w takich przypadłościach jak zapalenie układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, nerwobóle, bóle mięśniowe, a także bóle stawów.

Podciśnienie które wytwarza się w bańkach stymuluje skórę i pobudza jej odpowiedź immunologiczną. Wpływa to na zwiększenie sił obronnych organizmu. Zwolennicy baniek podkreślają ich właściwości przeciwbólowe i relaksacyjne.

Zobacz też:

3. Stawianie baniek

Przed postawieniem baniek powinniśmy nagrzać powietrze. W pomieszczeniu powinno być ciepło. Podczas samego stawiania baniek nie powinno się zmieniać pozycji. Skóra powinna być dobrze natłuszczona.

Gdzie stawiać bańki? Najczęstsze miejsca to plecy, barki, a także górna część klatki piersiowej. Jeżeli skóra będzie uniesiona i wessana do wnętrza bańki jest to znak, że bańki zostały dobrze postawione. Czas trwania zabiegu wynosi od 5 do 15 minut. Chorego trzeba zabezpieczyć przed wychłodzeniem. Może stosować w tym celu ciepły koc.

Podczas zabiegu skóra zmienia kolor i mogą pojawić się obrzęki i zasinienia. Jeżeli jest taka konieczność zabieg powinien być powtórzony dopiero w chwili gdy ze skóry znikną przebarwienia po poprzednim zabiegu. Jeżeli podczas zabiegu nie pojawią się widoczne ślady może to oznaczać, że stawianie baniek bezogniowych zostało źle przeprowadzone i wymaga powtórzenia. Trzeba wówczas zwiększyć podciśnienie lub wydłużyć czas zabiegu.

Ile baniek powinno się postawić? Dorosłym stawia się ok. 20-30 baniek podczas jednego zabiegu. Dzieciom mogą wystarczyć po 2-3 bańki po każdej stronie pleców. Miejsca, na których nie stawia się baniek to łopatki i kręgosłup. Po stawianiu baniek nie powinno się wychodzić z domu przez ok. 2-3 dni.

4. Przeciwwskazania do stosowania

Nie w każdym przypadku można zastosować bańki bezogniowe. Stawianie baniek nie powinno odbywać się u osób, które cierpią na duszności. Mają zaburzenia rytmu serca, podwyższone ciśnienie a także wysoką gorączkę.

Przeciwwskazania do stawiania baniek to także choroby autoimmunologiczne, toczeń układowy oraz choroba reumatyczna. Osoby, które stosują leki na obniżenie krzepliwości krwi powinny stosować zabieg stawiania baniek bezogniowych pod mniejszym ciśnieniem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze