Trwa ładowanie...

Belogent - charakterystyka, wskazania, jak stosować, przeciwwskazania, skutki uboczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 02.04.2021 11:33
Belogent to maść zawierająca w swoim składzie dwie substancje czynne: betametazon dipropionian oraz gentamycynę.
Belogent to maść zawierająca w swoim składzie dwie substancje czynne: betametazon dipropionian oraz gentamycynę. (123rf)

Belogent to maść zawierająca w swoim składzie dwie substancje czynne: betametazon dipropionian oraz gentamycynę. Belogent wykazuje silne działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne, a także przeciwgrzybicze. Lek stosowany jest miejscowym leczeniu powikłanych zakażeniem bakteryjnym chorób skóry, u pacjentów wrażliwych na terapię kortykosteroidami. Maści Belogent nie należy stosować u dzieci poniżej 13 roku życia. Jakie są przeciwwwskazania do stosowania tego preparatu? Czy maść Belogent może powodować u niektórych osób skutki uboczne?

spis treści

1. Co to jest Belogent?

Belogent to maść stosowana w leczeniu bakteryjnych zakażeń skóry. Substancjami czynnymi zawartymi w produkcie są: betametazon dipropionian oraz gentamycyna (występuje ona w formie siarczanu gentamycyny). Betametazon dipropionian jest substancją, która obkurcza naczynia krwionośne, wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Siarczan gentamycyny zaliczany jest do grupy antybiotyków aminoglikozydowych. Wykazuje działanie bakteriobójcze.

Prócz substancji czynnych, lek zawiera również substancje pomocnicze. W składzie preparatu możemy znaleźć wazelinę białą, parafinę ciekłą, wodę oczyszczoną, chlorokrezol, jednowodny diwodorofosforan sodu, kwas fosforowy, makrogolu eter cetostearylowy, alkohol cetostearylowy, wodorotlenek sodu.

2. Wskazania do stosowania maści Belogent

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Belogent wykorzystywany jest u miejscowym leczeniu powikłanych zakażeniem bakteryjnym chorób skóry, u pacjentów wrażliwych na terapię kortykosteroidami. Lekarz może przepisać pacjentowi maść Belogent przypadku w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia skóry, które wywołane jest działaniem bakterii wrażliwych na gentamycynę. Bakteriami wrażliwymi na gentamycynę są:

Maści Belogent mogą używać dorośli, a także dzieci powyżej 13 roku życia.

3. Jak stosować maść Belogent?

Belogent jest maścią, którą nanosi się na skórę od 1 do 2 razy na dobę. Cienką warstwę maści należy nałożyć na zmienione chorobowo miejsca, a następnie delikatnie wmasować. Okres stosowania preparatu nie powinien trwać dłużej niż 14 dni.

Leku nie należy nakładać na skórę w obrębie oczu, a także okolicach odbytu i narządów płciowych. Dodatkowo, maści nie powinno się nakładać na owłosioną skórę głowy. Oprócz tego, nie jest zalecane stosowanie maści na skórę twarzy (może to doprowadzić do zapalenia skóry). Warto również pamiętać o tym, by nie aplikować preparatu na uszkodzoną skórę.

Zobacz także:

4. Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania maści Belogent jest uczulenie na betametazon dipropionian, siarczan gentamycyn lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Maści Belogent nie należy również stosować u pacjentów z gruźlicą skóry, wirusowym zakażeniem skóry, pieluszkowym zapaleniem skóry, trądzikiem, trądzikiem różowatym, zapaleniem skóry wokół ust, grzybiczym zakażeniem skóry, zaburzeniem czynności wątroby.

ZOBACZ TAKŻE:

5. Skutki uboczne leku Belogent

Belogent, oprócz swojego działania leczniczego może wywoływać u niektórych pacjentów skutki uboczne. Skutkiem stosowania preparatu może być np. zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, problemy skórne w formie trądziku, ogniskowe zaniki skóry, trwałe rozstępy.

Dodatkowo, pacjenci mogą borykać się również z suchością skóry, rozszerzeniem drobnych tętniczek, alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, pęcherzykami na skórze, obrzękiem, zapaleniem skóry w obrębie ust, świądem skóry, potówką, przebarwieniami skóry, alergią, zaczerwienieniem skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze