Berodual - skład i działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne
Berodual jest preparatem wziewnym, który rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie. Ma postać kropli do inhalacji. Stosuje się go w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób dróg oddechowych. Lek można kupić w aptece, wyłącznie na receptę. Podczas stosowania Berodualu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Co warto o nim wiedzieć?
1. Skład i działanie Berodualu
Berodual to preparat złożony, który zawiera dwie substancje czynne, wykazujące działanie rozszerzające oskrzela: fenoterol i bromek ipratropium (Fenoteroli hydrobromidum i Ipratropii bromidum). Bromek ipratropiowy ma działanie przeciwcholinergiczne, zaś bromowodorek fenoterolu pobudza receptory ß-adrenergiczne. Na ulotce widnieje informacja, że jeden mililitr (20 kropli) roztworu do nebulizacji zawiera: 0,5 mg fenoterolu bromowodorku i 0,25 mg ipratropiowego bromku jednowodnego. Substancja pomocnicza to benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/ml.
Lek jest dostępny wyłącznie w aptekach. Wydaje się go za okazaniem recepty lekarskiej. Berodual jest refundowany. Jego cena wynosi ok 15-20 złotych.
2. Wskazania do stosowania leku Berodual
Berodual jest lekiem wziewnym, zapobiegającym stanom spastycznym oskrzeli. Ponieważ rozszerza oskrzela, co ułatwia swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych, stosuje się go w chorobach przebiegających ze skurczem oskrzeli.
Berodual znajduje też zastosowanie w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób dróg oddechowych, na przykład astmy oskrzelowej, rozszerzenia oskrzeli z rozedmą lub bez rozedmy płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, w zapobieganiu dusznościom w skurczowym zapaleniu oskrzeli czy w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Berodual podany w astmie oskrzelowej, przed inhalacjami innych leków, zwiększa ich skuteczność.
3. Dawkowanie leku Berodual
Preparat Berodual ma postać roztworu do nebulizacji, jest przeznaczony do użycia w inhalatorze, w celu dotarcia składników leku do płuc. Jego działanie jest odczuwalne po kilku minutach, a efekt utrzymuje się zwykle przez 6 do 8 godzin.
Dawkę i częstotliwość stosowania leku specjalista dostosowuje do wymagań każdego pacjenta. Dawkowanie Berodualu zależy od wieku leczonej osoby, nie bez znaczenia jest przyczyna terapii oraz przebieg choroby. Preparat inaczej stosuje się w ostrym napadzie astmy czy przy długotrwałym i umiarkowanym skurczu oskrzeli, inaczej u dzieci i u dorosłych. Zawsze jednak preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy pomijać nebulizacji, ale i przekraczać zaleconych dawek leku, ponieważ nie zwiększa to skuteczności działania, a może szkodzić zdrowiu.
Zalecaną przez lekarza dawkę Berodualu bezpośrednio przed użyciem trzeba rozcieńczyć w kilku mililitrach roztworu soli fizjologicznej (0,9% NaCl). Inhalację należy przeprowadzać do całkowitego zużycia roztworu. Odstępy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 godziny.
4. Przeciwwskazania do przyjmowania preparatu Berodual
Istnieją przeciwwskazania do stosowania Berodualu. Jest nią na przykład nadwrażliwość na składnik preparatu lub substancje atropinopodobne, zaporowa kardiomiopatia przerostowa lub zaburzenia rytmu serca z przyspieszoną czynnością serca (tachykardia).
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o nadwrażliwość na lek lub inne substancje atropinopodobne. Trzeba również powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych, które są wydawane bez recepty. Szczególnie istotne są preparaty zażywane na choroby serca, tarczycy, nadciśnienie tętnicze oraz jaskrę, a także leki rozszerzające drogi oddechowe, leki nasercowe i zlecone z powodu choroby nadciśnieniowej.
Choć dostępne dane kliniczne nie dostarczyły dowodów niekorzystnego oddziaływania fenoterolu lub ipratropium w okresie ciąży, lekarza należy poinformować zarówno o niej, jak i o karmieniu piersią (bromowodorek fenoterolu jest wydzielany do mleka kobiecego).
5. Możliwe działania niepożądane Berodualu
W czasie stosowania preparatu Berodual niekiedy pojawiają się różne nieprzyjemne objawy i skutki uboczne. Może to być niepokój, zwiększona pobudliwość nerwowa, przyspieszenie czynności serca, drżenia mięśni, uczucie kołatania serca, bóle i zawroty głowy. Preparat może wywoływać nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, nadmierne pocenie i osłabienie. Podobnie jak w przypadku stosowania innych preparatów do inhalacji, czasem dokucza kaszel czy podrażnienie gardła.
Zdarza się, że efektem ubocznym działania Berodualu są skórne reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka czy wysypka. Można również zaobserwować zwiększenie stężenia glukozy we krwi lub zmniejszenie stężenia potasu we krwi, co zwykle objawia się bólami i kurczami mięśni, a także zaburzeniami rytmu serca. Rzadko występującą reakcją jest tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli. W przypadku ostrej, szybko nasilającej się duszności należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.