Betadrin (krople do oczu i nosa) - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Betadrin to lek o właściwościach przeciwalergicznych występujący w postaci kropli do oczu lub nosa. Jest przeznaczony do leczenia stanu zapalnego spojówek lub nieżytu nosa u osób powyżej 6. roku życia. Jakie właściwości ma Betadrin i jak należy go stosować?
1. Co to jest Betadrin?
Betadrin to lek zawierający dwie substancje czynne: difenhydraminę o właściwościach przeciwalergicznych i nafazolinę, która obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne.
Lek występuje w formie kropli do nosa (Betadrin WZF) i kropli do oczu (Betadrin). Jest stosowany w przebiegu stanu zapalnego spojówek i nieżytu nosa, wykazuje działanie przeciwalergiczne i obkurczające rozszerzone naczynia krwionośne.
2. Skład leku Betadrin
Każdy ml kropli do oczu zawiera 1 mg difenhydraminy chlorowodorku i 0,33 mg nafazoliny azotanu, pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek roztwór, disodu edetynian, kwas borowy, sodu wodorotlenek 10% (do ustalenia pH) oraz woda oczyszczona.
1 ml kropli do nosa zawiera 1 mg difenhydraminy chlorowodorku i 0,33 mg nafazoliny azotanu oraz substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek roztwór, disodu edetynian, kwas borowy, sodu wodorotlenek 10% i wodę oczyszczoną.
3. Wskazania do stosowania leku Betadrin
Krople do oczu Betadrin przeznaczone są do leczenia stanu zapalnego spojówek w przebiegu sezonowej lub całorocznej alergii. Pozostałe wskazania to redukcja objawów spowodowanych uczuleniem, takich jak łzawienie, ból i zaczerwienie.
Preparat może być też wykorzystywany do leczenia podrażnienia spojówek na skutek noszenia soczewek kontaktowych, działania słońca, dymu papierosowego czy wody.
Krople do nosa Betadrin WZF usuwają objawy nieżytu błony śluzowej nosa wywołane alergią lub przeziębieniem (katar, wrażenie zatkanego nosa, obrzęk śluzówki).
4. Przeciwwskazania do stosowania leku Betadrin
Betadrin nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku, podeszłego wieku, nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, nadczynności tarczycy i przerostu gruczołu krokowego. W przypadku kropli do oczu przeciwwskazania stanowi również przewlekłe zapalenie spojówek oraz jaskra z wąskim kątem.
5. Dawkowanie leku Betadrin
Betadrin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami umieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania. Krople do oczu są przeznaczone dla osób od 6. roku życia, zwykle podaje się 1-2 krople do worka spojówkowego co 6-8 godzin, przez maksymalnie 3-5 dni.
Sposób aplikacji leku jest intuicyjny, należy dokładnie umyć ręce, odkręcić zakrętkę, przechylić głowę w tył i odchylić dolną powiekę, by uwidocznić przestrzeń między powieką a gałką oczną.
Butelkę odwracamy i delikatnie ją ściskamy, aż do momentu wypłynięcia 1 kropli. Po zakropieniu przez 2 minuty delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka w celu zmniejszenia wchłaniania się leku do organizmu.
Betadrin WZF (krople do nosa) może być stosowany u osób powyżej 6. roku życia. Zwykle podaje się 1-3 krople do każdego otworu nosowego co 4-6 godzin, przez maksymalnie 3-5 dni.
6. Działania niepożądane po zastosowaniu leku Betadrin
Po zastosowaniu kropli do oczu Betadrin może wystąpić przemijające pieczenie, świąd, przekrwienie spojówki, ból oczu i zaburzenia widzenia. Natomiast skutki uboczne po zastosowaniu kropli do nosa to:
- ból i zawroty głowy,
- nudności,
- osłabienie,
- nadmierna potliwość,
- niepokój,
- wzrost stężenia glukozy we krwi,
- senność,
- nieregularne bicie serca,
- podwyższone ciśnienie krwi.
Długotrwałe lub zbyt częste podawanie leku u małych dzieci może doprowadzić do zahamowania ośrodkowego układu nerwowego, hipotermii, śpiączki lub długotrwałego rozszerzenia źrenic.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.