Trwa ładowanie...

Jaki procent zarażonych koronawirusem choruje bezobjawowo?

Większość zakażonych koronawirusem ma bardzo łagodne objawy, a część osób w ogóle nie skarży się na złe samopoczucie. Z tego względu bardzo ważne jest izolowanie się od ludzi, ponieważ nawet podczas krótkiego pobytu w sklepie możemy przenieść chorobę na innych, w tym na osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi. Co warto wiedzieć o bezobjawowym lub łagodnym przebiegu COVID-19?

spis treści

1. Jaki procent zarażonych koronawirusem choruje bezobjawowo?

Według danych Chińskiego Centrum ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób aż w 80 proc. przypadków zakażenie koronawirusem ma łagodny lub bezobjawowy przebieg. Najlepiej z chorobą radzą sobie dzieci, do tej pory nie zmarł nikt w wieku 0-9 lat.

Szacuje się, że u 8 na 10 osób objawy zakażenia koronawirusem są łagodne i przypominają grypę:

  • u 99 proc. przypadków występuje gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza),
  • 70 proc. chorych odczuwa zmęczenie,
  • u 60 proc. chorych występuje suchy kaszel.

Pacjenci często skarżą się również na bóle mięśni i duszności. Rzadko pojawia się ból gardła, katar, wymioty i/lub biegunka.

Zobacz także:

2. Co ma wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem?

Ryzyko poważnego przebiegu zakażenia koronawirusem i ryzyko zgonu jest najwyższe u osób starszych. W grupie ryzyka znajdują się też osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, nadciśnieniem tętniczym, nowotorowem i/lub cukrzycą.

Nie wiadomo jaka jest przyczyna ciężkiego przebiegu COVID-19 u pacjentów w młodym wieku, prawdopodobnie jest to związane z uwarunkowaniami genetycznymi i wieloletnim paleniem papierosów.

3. Jak wygląda leczenie łagodnego przebiegu COVID-19?

Zwykle osoby, które mają łagodny lub bezobjawowy przebieg COVID-19 mogą pozostać w domu. Zostaną przyjęte do szpitala, gdy gorzej się poczują lub obecne leczenie nie będzie przynosić efektów.

Najczęściej lekarz zaleca przyjmowanie środków przeciwbólowych, syropu lub innych leków na kaszel. Bardzo ważny jest też odpoczynek, picie dużej ilości płynów, pozostawanie w łóżku, sen, używanie nawilżacza powietrza i ciepłe prysznice.

Według danych WHO przy łagodnym przebiegu choroby całkowite wyzdrowienie występuje po około 2 tygodniach. Gdy dojdze do zaostrzenia infekcji - leczenie zajmuje 3-6 tygodni.

4. Czy można zarazić się koronawirusem od osoby, która nie ma objawów?

Naukowcy pobrali próbki z nosa i gardła, a także próbki krwi, kału i moczu od dziewięciu osób zarażonych SARS-CoV-2. Byli to ludzie w młodym lub średnim wieku bez chorób współistniejących.

Okazało się, że koronawirus rozprzestrzenia się najbardziej w ciągu 7 dni od zainfekowania. Pacjent zaraża tak samo bez względu na to, czy wystąpiły u niego objawy COVID-19 czy nie.

Naukowcy zalecają pozostanie w domu i niewychodzenie z mieszkania bez poważnego powodu. Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że są zarażone koronawirusem, ponieważ nie zauważyły zmiany samopoczucia.

W tym samym czasie będą narażać innych ludzi na zachorowanie, między innymi osoby, które ze względu na wiek lub choroby współistniejące mogą mieć bardzo poważny przebieg COVID-19.

Ważne jest unikanie zatłoczonych miejsc, częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekowanie dłoni i powierzchni środkami na bazie alkoholu oraz zasłanianie rękawem ust podczas kichania i kaszlu. Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.