Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Bezpośredni masaż serca - wskazania, przebieg i możliwe powikłania

Avatar placeholder
14.07.2021 13:36
Bezpośredni masaż serca
Bezpośredni masaż serca (123RF)

Masaż serca to czynność, którą należy wykonać u osoby, u której nie występują oznaki życia: nie ma tętna, serce przestało bić, brak oddechu. Wyróżniamy dwa rodzaje masażu serca: pośredni i bezpośredni. Masaż serca pośredni wykonujemy poprzez uciśnięcie przedniej ściany klatki piersiowej, masaż serca bezpośredni najczęściej wykonywany jest w warunkach szpitalnych na sali operacyjnej na otwartej klatce piersiowej. Bezpośredni masaż serca wykonujemy przy użyciu defibrylatora oraz leków podawanych dożylnie. Najczęściej wykonywany jest po zabiegu kardiochirurgicznym.

spis treści

1. Zatrzymanie akcji serca i wskazania do bezpośredniego masażu serca

Istnieje wiele przyczyn jakie mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Wśród przyczyn wyróżniamy: zawał, tamponadę worka osierdziowego, zabiegi kardiochirurgiczne, zaburzenia elektrolitowe, odmę oraz dysfunkcję stymulatora. Istotne dla przeżycia jest wczesne rozpoznanie zatrzymania krążenia, poinformowanie odpowiednich służb ratowniczych a także rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Człowiek, u którego serce przestało bić najczęściej traci przytomność, nie oddycha, nie można wyczuć tętna. W warunkach szpitalnych, gdzie najczęściej wykonywany jest masaż serca bezpośredni, szczególnie na oddziałach kardiochirurgicznych, o zaprzestaniu czynności serca alarmują monitory. W warunkach pozaszpitalnych warto rozpoznać brak podstawowych czynności życiowych. Może to uratować życie i zwiększyć szanse na powót do zdrowia.

Bezpośredni masaż serca wykonuje się zwykle w czasie operacji klatki piersiowej lub po operacji, z koniecznością powtórnego otworzenia klatki piersiowej, w momencie gdy ustaje czynność skurczowa serca. Bezpośredni masaż serca wykonuje się także u osób z urazami klatki piersiowej, u których serce przestało bić. We wszystkich przypadkach, w których uciśnięcie przedniej ściany klatki piersiowej przyczyniłoby się do uszkodzenia serca oraz w przypadku trzykrotnej nieefektywnej defibrylacji zewnętrznej po zabiegu kardiochirurgicznym wykonujemy bezpośredni masaż serca.

2. Przebieg bezpośredniego masażu serca i możliwe powikłania

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Masaż bezpośredni serca wykonujemy za pomocą specjalnych łyżek defibrylatora do masażu bezpośredniego. Energia, jaka jest wykorzystywana w czasie bezpośredniego przyłożenia łyżek defibrylatora do komór serca, jest znacznie mniejsza niż energia stosowana do defibrylacji pośredniej. W trakcie ładowania defibrylatora można stosować dodatkowe uciśnięcia serca łyżkami. Defibrylację bezpośrednią wykonujemy według standardowych algorytmów.

Podczas masażu możliwe jest przebicie serca, zwłaszcza jeśli pacjent miał ostatnio zawał serca, a także zator powietrzny lub uszkodzenie płuc. Po bezpośrednim masażu serca wzrasta również ryzyko zawału serca lub uszkodzenia mózgu. Zarówno bezpośredni, jak i pośredni masaż serca mogą uratować komuś życie. O ile pośredni masaż serca może spróbować wykonać każdy po przebyciu kursu pierwszej pomocy, masaż bezpośredni mogą przeprowadzić tylko lekarze lub wyszkolony personel medyczny w wyjątkowych przypadkach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze