Trwa ładowanie...

Białe dziąsła - przyczyny, objawy, leczenie

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 16.12.2022 16:45
Białe dziąsł mogą być niegroźnym defektem kosmetycznym, ale mogą także wskazywać na jakiś stan chorobowy
Białe dziąsł mogą być niegroźnym defektem kosmetycznym, ale mogą także wskazywać na jakiś stan chorobowy (Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/drshohmelian-5972920/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2530990"> JOSEPH SHOHMELIAN</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2530990"> Pixabay</a>)

Białe dziąsł mogą być niegroźnym defektem kosmetycznym, ale mogą także wskazywać na jakiś stan chorobowy. Jeśli dziąsła nagle zmieniają kolor, należy zglosić się do dentysty, aby ustalić przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Bardzo często jest to objaw zaburzeń składu krwi, ale może wskazywać także na infekcję grzybiczą, a czasem także na nowotwór. Wpływ na kolor dziąseł mają także uwarunkowania geograficzne i przynależność etniczna, dlatego nie zawsze ich pojaśnienie musi być powodem do niepokoju. O czym świadczą białe dziąsła?

spis treści

1. O czym mogą świadczyć białe dziąsła?

Zdrowe dziąsła są różowe na całej pwierzchni. Każda zmiana ich barwy może wskazywać na jakiś stan chorobowy. Białe dziąsła mogą mieć wiele przyczyn, jednak najczęściej wymienia się anemię związaną z niedoborem żelaza. Czasem mogą pojawiać się u osób, które leczą sie na cukrzycę, a także towarzyszyć liszajowi płaskiemu lub być jednym z pierwszych objawów wrzodziejąco-martwiczego zapalenia dziąseł.

1.1. Anemia i niedobory żelaza

Białe, lekko odbarwione dziąsła najczęściej wskazują na niedobory żelaza i anemię. Niedokrwistość objawia się nie tylko bladą cerą, ale może być widoczna także w jamie ustnej. Niedokrwistości towaryszy także ciągłe zmęczenie i ogólne osłabienie. Aby prawidłowo postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie badań krwi - warto sprawdzić wartości hemoglobiny, erytrocytów i hematokrytu, a także poziom żelaza, witaminy B12 oraz ferrytyny.

Zobacz film: "Nie myjesz zębów? Możesz mieć problemy z erekcją"

Leczenie niedokrwistości opiera się na uzupełnieniu niedoborów, odpowiedniej diecie i suplementacji. W ten sposób problem złego samopoczucia i białych dziąseł może zniknąć w kilka tygodni lub miesięcy.

1.2. Biały nalot na dziąsłach

Biały nalot na dziąsłach to nie to samo, co białe plamy czy odbarwienia. Takie zmiany mogą także wskazywać na infekcję grzybiczą jamy ustnej lub na zakażenie drożdżakiem Candida albicans - wywołuje on pleśniawki i grudkowaty nalot na dziąsłach, języku lub podniebieniu. Jeśli część tkanki dziąseł jest bardzo mocno odbarwiona i przypomina biały nalot, można podejrzewać zmianę nowotworową i należy skontaktować się z lekarzem.

Na początku infekcja nie powoduje dolegliwości bólowych, ale nieleczona obejmuje coraz większą część jamy ustnej. Może także zaatakować krtań, przełyk, gardło czy oskrzela. To niebezpieczna sytuacja, która wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą.

1.3. Białe plamy na dziąsłach

Jeśli na dziąsłach pojawiają się białe plamy, które prypominają nalot, ale nie można go usunąć szczoteczką ani palcem, najczęściej wskazuje to na leukoplakię - proces przednowotworowy, który należy jak najszybciej rozpoznać i rozpocząć leczenie. Towarzyszy temu często grudkowata powierzchnia dziąseł i obecność nadżerki w jamie ustnej.

Wpływ na rozwój leukoplakii ma także nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów, a także infekcje wirusowe i grzybicze. W leczeniu stosuje się terapię fotodynamiczną, czasem także zabiegi operacyjne. Aby zmiany nie rozwinęły się w nowotwór, konieczne jest natychmiastowe odstawienie wszystkich używek.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Białe dziąsła u dzieci

Jeśli dziąsła u niemowlaka lub dziecak zmienią kolor z jasnoróżowego na biały, najczęściej oznacza to zakażenie grzybicze. Jeśli zmiany obejmują także języ, wewnętrzną część policzków lub podniebienie, można mówić o obecności pleśniawek.

2.1. Ząbkowanie

Dziąsła mogą zmienić kolor także wtedy, kiedy wyrzynają się pierwsze zęby. Wówczas jest to naturalna reakcja organizmu - początkowo dziąsła stają się mocno czerwone, obrzęknięte, a dziecko zaczyna mocno się ślinić. Kiedy dziąsła bieleją, oznacza to, że zęby weszły w ostatnią fazę wyrynania się. Jest to naturalna reakcja na wywieranie nacisku. Kiedy już zęby będa na swoim miejscu, kolor dziąseł wraca do normy.

3. Zmiana koloru dziąseł po wyrwaniu zęba

Po wyrwaniu zęba dziąsła mogą stać się jaśniejsze. Dzieje się tak dlatego, że w miejscu ekstrakcji powstaje rana, która goi się od kilku dni do kilku tygodni. Na początku dziąsło jest mocno czerwone, ponieważ posiada skrzepy krwi. Z czasem organizm usuwa je na skutek fizjologicznych procesów gojenia i dziąsło staje się niemal białe, aby pd koniec znów wrócić do jasnorożowego koloru.

Taka sytuacja również nie powinna budzić niepokoju.

4. Leczenie

Zmiana koloru dziąseł nie zawsze wymaga leczenia. Jeśli stomatolog lub inny specjalista rozpozna zmianę chorobową, leczenie białych dziąseł opiera się na usunięciu przycyzny ich pojawienia się. W przypadku zakażeń i infekcji należy stosować środki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a także płukać jamę ustną specjalnymi płynami, które działają antyseptycznie i przyspieszają regenerację tkanek.

Warto także kupić szczoteczkę z miękkim włosiem, które nie narusza dziąseł i nie będzie wywoływać dodatkowych podrażnień. Dodatkowo należy każdego dnia zachowywać wszystkie zasady higieny jamy ustnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze