Białe plamy na skórze - produkcja melaniny, opalanie, bielactwo, grzybica skóry
Białe plamy na skórze stanowią nie tylko defekt kosmetyczny. Ich obecność może sygnalizować choroby dermatologiczne takie jak bielactwo, grzybica skóry czy łupież pstry. U niektórych pacjentów białe plamki stanowią jeden z objawów choroby autoimmunologicznej. Czy białe plamy na ciele można w jakiś sposób zlikwidować?
1. Białe plamy na skórze a produkcja melaniny
Białe plamy na skórze u większości pacjentów wynikają z zaburzeń w prawidłowej produkcji melaniny tzn. pigmentu odpowiadającego za kolor skóry, włosów oraz tęczówki oka. Jej występowanie w ciele jest niezwykle ważne również z tego względu, że pełni ona rolę ochronną przed szkodliwym działaniem ultrafioletowym. Melanina zapobiega przedostawaniu się promieni UV do głębszych warstw skóry oraz oczu.
Jasne przebarwienia na ciele mogą, ale nie muszą świadczyć o chorobach dermatologicznych. U niektórych pacjentów zmiany te są objawem takich chorób jak łupież pstry czy bielactwo. Zdarza się, że ich obecność wynika z nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.
2. Przyczyny białych plam na skórze
2.1. Białe plamy na skórze po opalaniu
Białe plamki na nogach mogą być spowodowane różnymi czynnikami. U niektórych pacjentów pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Białe przebarwienia tym wypadku są wynikiem hipopigmentacji, zaburzenia polegającego na niedoborze melaniny w skórze. Białe plamy po opalaniu można skutecznie wyleczyć przy pomocy ekstraktu z aloesu oraz alg morskich. Stosowanie tego typu środków przyspiesza regenerację naskórka. Dodatkowo, na plamy można nakładać maść zawierającą witaminę A i witaminę E. Suplementowanie tych witamin również powinno przyspieszyć kurację.
2.2. Białe plamy na skórze a bielactwo
Bielactwo jest autoimmunologiczną chorobą nabytą. U osób dotkniętych tym schorzeniem występują charakterystyczne białe plamy depigmentacyjne, które są spowodowane utratą melanocytów. Badania specjalistów wykazały, że na bielactwo nabyte choruje około jeden procent populacji ludzkiej.
Jak dotąd nie ustalono, co tak naprawdę powoduje ginięcie melanocytów. Do rozwoju choroby może przyczynić się: nadmierny stres, uraz lub infekcja. Warto również nadmienić, że u pacjentów z bielactwem często obserwuje się występowanie innych chorób autoimmunologicznych takich jak:
- cukrzyca,
- niedokrwistość spowodowana niedoborem kobalaminy (witaminy B12),
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- łuszczyca,
- toczeń.
Nie istnieje jedna, całkowicie skuteczna metoda leczenia bielactwa. Pacjentom dotkniętym tą autoimmunologiczną chorobą zaleca się stosowanie kremów z filtrami, a także stosowanie terapii PUVA (połączenie doustnej aplikacji retindoidów z fototerapią). Wśród najgroźniejszych powikłań bielactwa lekarze wymieniają zmiany nowotworowe, a także poparzenia słoneczne.
2.3. Białe plamy na skórze a grzybica
Białe plamy skórne często pojawiają się u chorych na łupież pstry. Ta odmiana grzybicy skóry najczęściej spowodowana jest zakażeniem drożdżakami z rodzaju Pityrosporum oval. Wielu pacjentów zastanawia się, czy łupież pstry jest zaraźliwy. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Chorobą zakaźną można zarazić się zarówno w niesterylnych gabinetach kosmetycznych jak i poprzez używanie zainfekowanych przedmiotów osoby chorej. Zawsze należy używać swoich grzebieni oraz ręczników, w przeciwnym razie może dojść u nas do zakażenia łupieżem pstrym. Zmiany na skórze najczęściej widoczne są w obrębie tułowia, łopatek czy mostka. W okresie letnim plamy te mogą przybierać formę odbarwionych ognisk.
Leczenie łupieżu pstrego wymaga odpowiedniej kuracji farmakologicznej. W większości przypadków pacjentom przepisuje się środki o działaniu przeciwgrzybiczym. Mogą być to zarówno kremy, emulsje, żele, maści działające antygrzybiczo. Zaawansowaną postać łupieżu pstrego leczy się lekami doustnymi (zwykle zawierają one flukonazol, itrakonazol lub ketokonazol).
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.