Trwa ładowanie...

Biegunka tłuszczowa – przyczyny, objawy, leczenie

W zwykłej grypie żołądkowej biegunka trwa zazwyczaj kilka dni. Istnieje jednak biegunka tłuszczowa, która może trwać ponad cztery tygodnie. Ponadto, biegunka tłuszczowa różni się od zwykłej nie tylko czasem trwania, lecz także konsystencją oraz zapachem. Biegunka tłuszczowa nie jest chorobą, ale objawem innej choroby, którą należy zdiagnozować.

spis treści

1. Co to jest biegunka tłuszczowa?

Oprócz długiego czasu trwania (nawet ponad cztery tygodnie), biegunką tłuszczową określa się luźny stolec (o płynnej lub półpłynnej konsystencji), który oddawany jest powyżej trzech razy na dobę. Taki rodzaj biegunki charakteryzuje się nieprzyjemnych, gnilnym zapachem, jasnym kolorem a także tłustą konsystencją. Tłuszcz w stolcu, podczas biegunki tłuszczowej powoduje trudności w spłukaniu stolca w muszli klozetowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Biegunka tłuszczowa może trwać nawet cztery tygodnie
Biegunka tłuszczowa może trwać nawet cztery tygodnie

2. Przyczyny biegunki przewlekłej

Biegunka tłuszczowa to biegunka przewlekła, która charakteryzuje się wysoką zawartością niestrawionego tłuszczu. Zazwyczaj taki rodzaj stolca jest wynikiem zaburzeń trawiennych, oraz zaburzeń wchłaniania. Zdarza się, że do powstania biegunki tłuszczowej dochodzi wskutek przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (u osób starszych). Do zwiększonej ilości tłuszczu w kale może dojść z powodu schorzeń trzustki (mukowiscydoza, przewlekłe zapalenie trzustki, wrodzony niedobór lipaz trzustkowych) lub wskutek operacji wycięcia części trzustki.

Ponadto, biegunkę tłuszczową może wywołać kamica dróg żółciowych, zrośnięcie dróg żółciowych (atrezja),rak dróg żółciowych lub celiakia (objawia się nietolerancją glutenu). Biegunka tłuszczowa może wystąpić z powodu zakażenia przewodu pokarmowego lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna.

Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz [10 zdjęć]

Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha,

zobacz galerię

3. Objawy biegunki tłuszczowej

W przebiegu biegunki tłuszczowej mogą wystąpić dodatkowe dolegliwości, najczęściej są to:

 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • spadek wagi,
 • nudności,
 • wymioty,
 • żółtaczka,
 • białe stolce lub krew w kale,
 • świąd skóry,
 • kaszel.

To musisz wiedzieć

4. Jak leczyć przewlekłą biegunkę?

Badanie stolca przy biegunce tłuszczowej polega na pobraniu kału i analizie parametrów (pH, stężenie potasu i sodu, posiew, obecność leukocytów i laktoferyny). Ponadto, przed przystąpieniem do badania lekarz zaleca odpowiednią dietę. Przed badaniem nie wskazane jest stosowanie czopków oraz tłustych kremów w okolicy odbytu. Test na obecność tłuszczów w kale może potwierdzić nieprawidłowość w wchłanianiu tłuszczów, ale nie informuje o przyczynach biegunki tłuszczowej.

Aby ustalić powód wystąpienia biegunki tłuszczowej wykonuje się badanie USG lub tomografię komputerową. W diagnostyce biegunki tłuszczowej wykonuje się morfologię krwi, badanie poziomi elektrolitów, kreatyniny oraz mocznika, badanie TSH, białka całkowitego, posiew stolca oraz badanie wycinków pobranych w czasie endoskopii jelit. W przypadku wystąpienia biegunki tłuszczowej konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Biegunka tłuszczowa może prowadzić do różnych powikłań np. zaburzenia wzrostu i rozwoju u dzieci, niedożywienia, anemii, infekcji, niedrożności jelit, rozwoju nowotworów, czasami konieczne jest usunięcie fragmentu jelit. Leczenie biegunki tłuszczowej polega na zwalczaniu schorzeń wywołujących biegunkę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Konieczna
Następny artykuł: Biegunka w ciąży
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza