Trwa ładowanie...

Biegunka w ciąży – przyczyny, leczenie

Biegunka w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami nie zawsze groźnymi. Jednak każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z prowadzącym ciążę ginekologiem. Biegunka w ciąży, jeśli przedłuża się i trwa do kilku dni może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a to już jest stan zagrażający zdrowiu nie tylko ciężarnej, ale i dziecku.

spis treści

1. Różne przyczyny biegunki w ciąży

Biegunka w ciąży może pojawić się z różnych powodów. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą spowodować, że pojawi się biegunka w ciąży. Przede wszystkim chodzi o to, że w ciąży osłabiony jest układ immunologiczny i kobieta jest znacznie bardziej narażona na przykład na infekcje bakteryjne pochwy . W następstwie może pojawić się też biegunka w ciąży. Innym powodem, dla którego może pojawić się biegunka w ciąży jest stres związany z przebiegiem ciąży, strachem przed porodem. Biegunka w ciąży w niektórych przypadkach może być skutkiem alergii pokarmowej, która mogła się uaktywnić w czasie ciąży.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Biegunka w ciąży może być niegroźnym objawem, ale należy obserwować czy w stolcu nie pojawia się krew, ropa lub śluz. Niepokojącym objawem jest też wysoka gorączka, która może sugerować, że rozwija się jakiegoś rodzaju infekcja.

Biegunka w ciąży nie zawsze oznacza chorobę
Biegunka w ciąży nie zawsze oznacza chorobę

2. Jak leczyć biegunkę u kobiet w ciąży?

Biegunka w ciąży przy przedłużających się objawach powinna być leczona, aby nie doszło do odwodnienia. W zależności od tego czy wystąpiła tylko biegunka w ciąży, a może pojawiły się inne objawy lekarz prowadzący powinien dostosować plan leczenia. Istnieją domowe sposoby, które nie są inwazyjne i mogą być zastosowane w sytuacji, kiedy biegunka w ciąży ma lżejszy przebieg i niegroźne podłoże np. leczniczy węgiel. Warto też zastanowić się na wprowadzeniem do diety dla przykładu suszonych śliwek czy bananów. Biegunka w ciąży może mieć lżejszy lub cięższy przebieg, ale zawsze ważne jest to, aby stale organizm nawadniać dla przykładu niegazowaną wodą mineralną. Sprawdzi się też gorzka, ciepła herbata.

Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz [10 zdjęć]

Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha,

zobacz galerię

Biegunka w ciąży jest stanem wymagającym konsultacji lekarskiej, ponieważ w czasie biegunki z organizmu wypłukiwane są minerały, białka, witaminy i elektrolity, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i zdrowia dziecka. Rzadko, kiedy lekarz decyduje się na zastosowanie leków farmakologicznych.

To też warto wiedzieć

Gdy pojawia się biegunka w ciąży należy unikać wszelkich gazowanych napojów, ciężkostrawnych potraw i słodyczy. W czasie biegunki warto zastosować dietę opierającą się na lekkostrawnych potrawach. Czasem biegunka w ciąży występuje na początku, dlatego nie należy jej mylić z biegunką chorobową. Jednak nieleczona biegunka w ciąży może doprowadzić nie tylko do odwodnienia, ale też do zatrucia organizmu, chorób nerek czy kwasicy. Biegunka w ciąży może się także pojawić przed porodem, ponieważ organizm w naturalny sposób sam się oczyszcza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Biegunka w ciąży
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza