Biegunka w ciąży – przyczyny, leczenie

Biegunka w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami nie zawsze groźnymi. Jednak każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z prowadzącym ciążę ginekologiem. Biegunka w ciąży, jeśli przedłuża się i trwa do kilku dni może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a to już jest stan zagrażający zdrowiu nie tylko ciężarnej, ale i dziecku.

Biegunka w ciąży – przyczyny

Biegunka w ciąży może pojawić się z różnych powodów. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą spowodować, że pojawi się biegunka w ciąży. Przede wszystkim chodzi o to, że w ciąży osłabiony jest układ immunologiczny i kobieta jest znacznie bardziej narażona na przykład na infekcje bakteryjne pochwy . W następstwie może pojawić się też biegunka w ciąży. Innym powodem, dla którego może pojawić się biegunka w ciąży jest stres związany z przebiegiem ciąży, strachem przed porodem. Biegunka w ciąży w niektórych przypadkach może być skutkiem alergii pokarmowej, która mogła się uaktywnić w czasie ciąży.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Biegunka w ciąży może być niegroźnym objawem, ale należy obserwować czy w stolcu nie pojawia się krew, ropa lub śluz. Niepokojącym objawem jest też wysoka gorączka, która może sugerować, że rozwija się jakiegoś rodzaju infekcja.

Biegunka w ciąży – leczenie

Biegunka w ciąży przy przedłużających się objawach powinna być leczona, aby nie doszło do odwodnienia. W zależności od tego czy wystąpiła tylko biegunka w ciąży, a może pojawiły się inne objawy lekarz prowadzący powinien dostosować plan leczenia. Istnieją domowe sposoby, które nie są inwazyjne i mogą być zastosowane w sytuacji, kiedy biegunka w ciąży ma lżejszy przebieg i niegroźne podłoże np. leczniczy węgiel. Warto też zastanowić się na wprowadzeniem do diety dla przykładu suszonych śliwek czy bananów. Biegunka w ciąży może mieć lżejszy lub cięższy przebieg, ale zawsze ważne jest to, aby stale organizm nawadniać dla przykładu niegazowaną wodą mineralną. Sprawdzi się też gorzka, ciepła herbata.

Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz

Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha, mdłości oraz luźnego stolca. Częstą przyczyną...

Biegunka w ciąży jest stanem wymagającym konsultacji lekarskiej, ponieważ w czasie biegunki z organizmu wypłukiwane są minerały, białka, witaminy i elektrolity, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i zdrowia dziecka. Rzadko, kiedy lekarz decyduje się na zastosowanie leków farmakologicznych.

Gdy pojawia się biegunka w ciąży należy unikać wszelkich gazowanych napojów, ciężkostrawnych potraw i słodyczy. W czasie biegunki warto zastosować dietę opierającą się na lekkostrawnych potrawach. Czasem biegunka w ciąży występuje na początku, dlatego nie należy jej mylić z biegunką chorobową. Jednak nieleczona biegunka w ciąży może doprowadzić nie tylko do odwodnienia, ale też do zatrucia organizmu, chorób nerek czy kwasicy. Biegunka w ciąży może się także pojawić przed porodem, ponieważ organizm w naturalny sposób sam się oczyszcza.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Kobieta w ciąży powinna wypoczywać w pozycji, w której nogi ułożone są nieco wyżej niż reszta ciała. Nie może natomiast długo przebywać w tej samej pozycji stojącej lub siedzącej.

Dolegliwości w ciąży

Złe samopoczucie

Złe samopoczucie

Mdłości to jeden z najmniej przyjemnych symptomów ciąży. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko utrzymują się przez całą ciążę, uprzykrzając życie przyszłym mamom.

Dolegliwości w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

w ciąży. Pamiętaj więc aby ułożyć części ciała w odpowiednim miejscu od stóp do głów: ramiona odchyl do tyłu, głowę trzymaj prosto, tak aby uszy (...) . Jednakże podczas ciąży mięśnie brzucha rozluźniają się w związku...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Nie zapominaj o jedzeniu Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w przypadku porannych mdłości, ponieważ objawy mogą się nasilać jeśli żołądek jest pusty. Być może nie masz ochoty na jedzenie ale ważne jest, aby dostarczyć dziecku odpowiednich...

Dolegliwości w ciąży

Obolałe i spuchnięte nogi

Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z nich są obolałe nogi, skurcze łydek, spuchnięte kostki czy pojawiające się żylaki.

Dolegliwości w ciąży

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

materiały powinny zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Również latem i również w ciąży można wyglądać atrakcyjnie. Pływaj Pluskanie (...) i uchronić się przed nadmiernym poceniem. Nawadniaj organizm Prawdopodobnie słyszysz...