Biegunka w ciąży – przyczyny, leczenie
Biegunka w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami nie zawsze groźnymi. Jednak każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z prowadzącym ciążę ginekologiem. Biegunka w ciąży, jeśli przedłuża się i trwa do kilku dni może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a to już jest stan zagrażający zdrowiu nie tylko ciężarnej, ale i dziecku.
1. Różne przyczyny biegunki w ciąży
Biegunka w ciąży może pojawić się z różnych powodów. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą spowodować, że pojawi się biegunka w ciąży. Przede wszystkim chodzi o to, że w ciąży osłabiony jest układ immunologiczny i kobieta jest znacznie bardziej narażona na przykład na infekcje bakteryjne pochwy . W następstwie może pojawić się też biegunka w ciąży. Innym powodem, dla którego może pojawić się biegunka w ciąży jest stres związany z przebiegiem ciąży, strachem przed porodem. Biegunka w ciąży w niektórych przypadkach może być skutkiem alergii pokarmowej, która mogła się uaktywnić w czasie ciąży.
Biegunka w ciąży może być niegroźnym objawem, ale należy obserwować czy w stolcu nie pojawia się krew, ropa lub śluz. Niepokojącym objawem jest też wysoka gorączka, która może sugerować, że rozwija się jakiegoś rodzaju infekcja.
2. Jak leczyć biegunkę u kobiet w ciąży?
Biegunka w ciąży przy przedłużających się objawach powinna być leczona, aby nie doszło do odwodnienia. W zależności od tego czy wystąpiła tylko biegunka w ciąży, a może pojawiły się inne objawy lekarz prowadzący powinien dostosować plan leczenia. Istnieją domowe sposoby, które nie są inwazyjne i mogą być zastosowane w sytuacji, kiedy biegunka w ciąży ma lżejszy przebieg i niegroźne podłoże np. leczniczy węgiel. Warto też zastanowić się na wprowadzeniem do diety dla przykładu suszonych śliwek czy bananów. Biegunka w ciąży może mieć lżejszy lub cięższy przebieg, ale zawsze ważne jest to, aby stale organizm nawadniać dla przykładu niegazowaną wodą mineralną. Sprawdzi się też gorzka, ciepła herbata.
Biegunka w ciąży jest stanem wymagającym konsultacji lekarskiej, ponieważ w czasie biegunki z organizmu wypłukiwane są minerały, białka, witaminy i elektrolity, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i zdrowia dziecka. Rzadko, kiedy lekarz decyduje się na zastosowanie leków farmakologicznych.
To też warto wiedzieć
- Suplementy w ciąży
- Bulimia w ciąży
- Anemia w ciąży
- Odporność w ciąży
Gdy pojawia się biegunka w ciąży należy unikać wszelkich gazowanych napojów, ciężkostrawnych potraw i słodyczy. W czasie biegunki warto zastosować dietę opierającą się na lekkostrawnych potrawach. Czasem biegunka w ciąży występuje na początku, dlatego nie należy jej mylić z biegunką chorobową. Jednak nieleczona biegunka w ciąży może doprowadzić nie tylko do odwodnienia, ale też do zatrucia organizmu, chorób nerek czy kwasicy. Biegunka w ciąży może się także pojawić przed porodem, ponieważ organizm w naturalny sposób sam się oczyszcza.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.