Bierzesz kwas foliowy? Są nowe zalecenia dla Polek
Kwas foliowy (witamina B9) jest niezwykle istotny dla kobiet w ciąży i rozwijającego się płodu. Odpowiada za prawidłowy rozwój dziecka i przeciwdziała wadom cewy nerwowej. Opublikowano nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji kwasu foliowego. Co warto wiedzieć?
1. Nowe zalecenia
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników 7 marca 2024 r. opublikowało nowe zalecenia w zakresie suplementacji choliny, folianów, witaminy B6 i B12. Dotyczą okresu przedkoncepcyjnego, ciąży i połogu.
O dużej wartości kwasu foliowego mówi się zwłaszcza w kontekście ciąży i karmienia piersią. Foliany przyswajane wraz z dietą lub witamina B9 pozyskiwana z suplementów przeobrażają się w układzie pokarmowym w aktywną formą - kwas lewomefoliowy (5-metylotetrahydrofolian lub 5-MTHF).
Zalecenia dotyczą suplementacji 5-MTHF przez kobiety przed ciążą, po zajściu w ciążę i w okresie połogu. Okazuje się, że aktywna postać powoduje szybszy wzrost poziomu folianów we krwi. Jest to ważna informacja również dla kobiet z mutacją MTHFR, która hamuje przekształcanie się kwasu foliowego w aktywną formę.
2. Sposób dawkowania
Zalecenia przedstawione przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników uwzględniają dawkowanie:
- okres przedkoncepcyjny - 400 μg 5-MTHF i 400 μg kwasu foliowego na dzień,
- ciąża - 800 μg 5-MTHF na dzień,
- laktacja - 800 μg 5-MTHF na dzień.
Kwas foliowy w okresie przekoncepcyjnym ma na celu redukcję ryzyka wad cewy nerwowej u płodu i innych poważnych zaburzeń. W ciąży zapewnia właściwy podział komórkowy i prowadzi do spadku poziomu homocysteiny u matki i płodu. Natomiast suplementacja w czasie laktacji wspiera metylację i obniżenie stężenia homocysteiny.
Warto pamiętać, że kobiety planujące powiększenie rodzinny powinny rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej 12 tygodni przed ciążą. W okresie przed, w trakcie i po ciąży można wybierać preparaty zawierające aktywną, jak i syntetyczną formę kwasu foliowego.
Suplementowanie 5 mg na dzień jest uzasadnione u kobiet, które urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej. Podobnie jest w przypadku osób z BMI powyżej 30 i/lub niskim poziomem folianów w organizmie (poniżej 28 nmol/l), powinny one dodatkowo zażywać 1000 mg mio-inozytolu (do 12. tygodnia ciąży).
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.