Trwa ładowanie...

Bilirubina związana – charakterystyka, wskazania, opis badania, norma

Avatar placeholder
29.03.2023 18:02
Bilirubina związana – charakterystyka, wskazania, opis badania, norma
Bilirubina związana – charakterystyka, wskazania, opis badania, norma

Bilirubina związana ma dwie inne nazwy, z którymi często można się spotkać, są nimi: bilirubina sprzężona i bilirubina bezpośrednia. Badania bilirubiny związanej wykonywane w celu wykrycia chorób związanych z wątrobą. Wyższe stężenie bilirubiny objawia się zażółceniem skóry.

spis treści

1. Bilirubina związana – charakterystyka

Bilirubina związana jest koloru pomarańczowego i jest barwnikiem żółciowym. Bilirubina powstaje w wyniku rozpadu składnika krwinek czerwonych. Niewłaściwe (za wysokie) stężenie bilirubiny we krwi powoduje żółtaczkęzażółcenie białek ocznych i skóry.

Bilirubina całkowita składa się z bilirubiny wolnej oraz bilirubiny sprzężonej. Bilirubina wolna powstaje z hemu (składnika hemoglobiny) i łączy się z białkami krwi, kolejno sprzęgana jest z kwasem glukuronowym przez komórki wątrobowe. Powstały typ bilirubiny to bilirubina związana, która wydalana jest do żółci, kolejno wędruje dwunastnicą, docierając do jelita, w którym przekształca się w urobilinogen. Składnik ten wydalany jest z moczem i kałem, nadając im charakterystyczny kolor.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Podwyższona bilirubina jest częstym objawem u nowo narodzonych dzieci, jednak u osób dorosłych wysoki poziom bilirubiny może oznaczać poważne schorzenia.

2. Bilirubina związana – wskazania

Badanie bilirubiny związanej jest bardzo ważne, kiedy lekarz chce ocenić stan wątroby. Podstawowym wskazaniem do wykonania badania bilirubiny związanej jest zdiagnozowanie i zróżnicowanie żółtaczek.

Wzrost bilirubiny związanej we krwi występuje, podczas:

Obecności bilirubiny związanej w organizmie towarzyszy bilirubina w moczu, a także obniżenie poziomu sterkobilinogenu i urobilinogenu.

3. Bilirubina związana – opis badania

Aby było możliwe przeprowadzenie badania bilirubiny związanej, niezbędne jest pobranie krwi pacjenta. Krew musi być pobrana na czczo w godzinach porannych. Ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty najpóźniej w późnych godzinach wieczornych. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym. Do badania bilirubiny związanej pobierane jest od 2 do 3 ml krwi. Taki ubytek krwi nie zagraża życiu. Krew w sterylnej probówce wysyłana jest do badań laboratoryjnych.

Koszt badania bilirubiny związanej wynosi około 10 zł.

4. Bilirubina związana – norma

Prawidłowe stężenie bilirubiny związanej we krwi powinno wynosić 0,1–0,4mg/dl. Hiperbilirubinemia (obecność bilirubiny we krwi) z przewagą bilirubiny związanej występuje wtedy, gdy stanowi ona ponad połowę bilirubiny całkowitej.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli poziom bilirubiny związanej jest podwyższony, to może to świadczyć o poważnych chorobach wątroby, takich jak: marskość wątroby, zapalenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, a także rak trzustki czy rak dróg żółciowych.

Bardzo często zdarza się, że podwyższenie bilirubiny związanej może być spowodowane złym trybem życia (spożywaniem dużych ilości alkoholu czy narkotyków), a także regularnym zażywaniem leków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze