Trwa ładowanie...

Biodro trzaskające - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Biodro trzaskające to przesuwanie się napiętego pasma powięziowego nad występem kostnym krętarza kości udowej. Inna jego nazwa to biodro przeskakujące. Biodro trzaskające oznacza, że w konkretnych pozycjach biodro wydaje charakterystyczny, trzaskający dźwięk. Rzadko wywołuje ból, częściej jest to dyskomfort, choć dolegliwości bólowe mogą pojawić się z czasem.

spis treści

1. Przyczyny i objawy biodra trzaskającego

Na objawy biodra trzaskającego szczególnie narażeni są sportowcy uprawiający sporty wymagające dużego obciążenia stawu biodrowego i jego skręcania, a także osoby tańczące w balecie. Zwłóknienie pasma powięziowego może być efektem robionych wcześniej domięśniowych zastrzyków w tej okolicy. Biodro przeskakujące może być też wynikiem wad postawy:

Zobacz film: "Jak biegać, by uniknąć kontuzji? Tak powinny wyglądać sylwetka i oddychanie"

Biodro trzaskające dzieli się na dwa główne rodzaje:

  • biodro trzaskające w paśmie biodrowo-piszczelowym,
  • biodro trzaskające w ścięgnie biodrowo-piszczelowym.

Biodro trzaskające to w większości przypadków tylko dźwięk pojawiający się w określonych sytuacjach. Ból przy trzaskaniu zdarza się u około jednej trzeciej chorych. Trzaskanie biodra pojawia się podczas przywodzenia nogi zgiętej w biodrze lub podczas skręcania jej na zewnątrz. Czasami chorzy sami potrafią wywołać objaw trzaskającego biodra. Niekiedy obserwuje się przeskakiwanie wewnętrzne w samym stawie biodrowym. Jest ono związane z uszkodzeniami, np. na skutek przeciążenia bądź urazu elastycznej części stawu, zwanej obrąbkiem.


2. Diagnostyka i leczenie biodra trzaskającego

Aby poprawnie zdiagnozować biodro trzaskające, przeprowadza się prześwietlenie. Jeśli na zdjęciu wszystko jest w porządku i nie ma zmian kostnych, można rozpocząć leczenie nakierowane na tę chorobę.

Zwykle biodro trzaskające nie wymaga leczenia. Jednak poważne przypadki mogą utrudniać chodzenie, wywoływać stan zapalny kaletki maziowej nad krętarzem. Wtedy stosowane jest leczenie operacyjne, które polega na przecięciu zwłóknianych pasm. Niektórzy chorzy dobrze reagują na leczenie obejmujące:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • nienadwerężanie stawu,
  • unikanie pozycji, w której biodro przeskakuje,
  • fizjoterapię.

Biodro trzaskające nie jest dolegliwością zagrażającą zdrowiu. Może jednak utrudniać życie i wiele osób decyduje się na leczenie operacyjne. Należy jednak pamiętać, że operacje chirurgiczne zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem i nie są zalecane w przypadku, kiedy trzaskające biodro jest niebolesne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza