Biopsja aspiracyjna jajnika

Biopsja aspiracyjna jajnika to badanie jajników, polegające na pobraniu z nich wycinka i zbadanie go pod mikroskopem w celu wykrycia, czy zmiany mają postać rakową. Biopsję aspiracyjną wykorzystuje się także w diagnozie chorób piersi, wątroby oraz płuc.

Wskazania i przygotowania do biopsji aspiracyjnej jajnika

Jeśli na jajniku pojawiła się narośl lub guz, lekarz może zlecić biopsję. Zabieg wykonuje się także w przypadku wystąpienia torbieli. Pobierany jest wówczas płyn z ich wnętrza. Zdarza się, że badanie wykonuje się niekiedy także po leczeniu. W porównaniu z biopsją operacyjną (otwartą), biopsja aspiracyjna jest mniej inwazyjna.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Lekarz może zlecić wykonanie badania krwi i moczu. Jeśli pacjentka przyjmuje leki, zwłaszcza aspirynę lub leki rozrzedzające krew, powinna poinformować lekarza o tym fakcie. Ten najczęściej zleca odstawienie ich na kilka dni przez zabiegiem. Nie należy wykonywać tego badania u kobiet w ciąży, a także u kobiet w II połowie cyklu miesiączkowego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

Przebieg biopsji aspiracyjnej jajników

Lekarz wykonujący biopsję jajników przemywa miejsce wkłucia igły, tj. podbrzusze, w celu zabezpieczenia przed dostaniem się zanieczyszczeń. Następnie wprowadza igłę biopsyjną i pobiera wycinek tkanki. Wszystko odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną. Badanie to może odbywać się przy znieczuleniu miejscowym. Po pobraniu fragmentu tkanki jajnika cienką igłą, miejsce nakłucia zostaje zdezynfekowane. Wyizolowany materiał biologiczny wysyłany jest następnie do laboratorium w celu dalszego badania histopatologicznego i cytologicznego. W przypadku, gdy materiałem biologicznym jest płyn z wnętrza torbieli, poza badaniem cytologicznym, konieczne jest badanie bakteriologiczne, gdyż uzyskane posiewy są często pozytywne.

Czasami przed wykonaniem biopsji jajnika lekarz zaleca wykonanie tomografii komputerowej (CT), co pozwala na wykrycie guzów, jeżeli ich średnica wynosi ok. 1 cm. Biopsja jajnika i badanie histopatologiczne jest w tym wypadku jedynie potwierdzeniem tego, że w organizmie kobiety pojawił się guz jajnika.

Przez 48 godzin po biopsji nie należy przyjmować aspiryny i leków o działaniu przeciwzapalnym. W miejscu nakłucia może pojawić się mały siniak, jest to normalne i nie stanowi powodu do zmartwienia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po biopsji pojawiło się:

 • krwawienie w miejscu nakłucia;
 • omdlenie;
 • ból serca i klatki piersiowej;
 • opuchlizna;
 • silny ból;
 • problemy z oddychaniem;
 • gorączka.

W trakcie biopsji jajnika należy także zgłosić pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości, obejmujących, m.in. ból, osłabienie, duszność i inne. Powikłania po zabiegu są nieznaczne. Niewielkie krwawienie i mały siniak to powszechne skutki uboczne.

Badanie jajników jest niezbędne, aby wykryć choroby jajników, takie jak rak jajnika. Zdrowe jajniki są ogromnie istotne dla każdej kobiety, dlatego gdy pojawia się podejrzenie zmian rakowych, warto wykonać biopsję aspiracyjną. Wcześnie wykryty rak daje większe szanse na wyzdrowienie.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Goff BA, Mandel L, Muntz HG, Melancon CH. Ovarian carcinoma diagnosis. „Cancer”. 10 (15), s. 2068-75, 2000. PMID 11066047.
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Domagała W., Stachura J. PATOLOGIA znaczy słowo o chorobie, Kraków 2008, ISBN 978-83-60183-64-9

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Biopsja aspiracyjna jajnika
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Biopsja aspiracyjna jajnika
Biopsja piersi

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) to technika pobierania materiału do badania histopatologicznego. Jest to zabieg wykonywany przy podejrzeniu (...) bowiem nie trwa długo, jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga...

Rak piersi

Biopsja piersi

cytologicznej uzyskuje się metodą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą ultrasonograficzną (BAC) lub mammograficzną (biopsja cienkoigłowa (...) . Biopsja aspiracyjna...

Biopsja - rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Stereotaksja - zdjęcia

Stereotaksja - zdjęcia

Biopsja mózgu przeprowadzana metodą stereotaksji.

Cysta - przyczyny powstawania, rodzaje, diagnostyka i leczenie

Torbiel jajnika - zdjęcia

Torbiel jajnika - zdjęcia

Torbiele mogą przyjąć charakter złośliwy - wtedy mówi się o raku jajnika.

#dzieńdobryWP

#dzieńdobryPolsko: Na przegląd do ginekologa (WIDEO)

#dzieńdobryPolsko: Na przegląd do ginekologa (WIDEO) Odtwórz wideo

Piękna bo Zdrowa - akcja profilaktyki raka szyjki macicy Właśnie rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy i wystartowała kolejna edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa", zainicjowanej przez Ogólnopolską Organizację...