Biopsja gardła
Biopsja gardła to badanie wykonywane na zlecenie lekarza, które ma na celu pobranie materiału ze zmienionych chorobowo tkanek i zbadanie go w laboratorium. Jeśli u badanego pojawił się niewyjaśniony ból gardła i zaobserwował w nim zmiany, nie musi to oznaczać poważnej choroby.
1. Wskazania do wykonania biopsji gardła
Biopsja gardła wykonywana jest w celu określenia przyczyny występowania przewlekłego bólu gardła.
Wskazaniami do wykonania biopsji są:
- nowotwory łagodne i złośliwe;
- torbiele;
- zmiany torbielowate;
- dysplazja włóknista;
- niektóre choroby gardła;
- zmiany zanikowe błony śluzowej gardła.
Należy pamiętać, że biopsja gardła wykonywana jest tylko w przypadku, gdy wszystkie inne metody diagnostyczne wcześniej zawiodą lub też nie dadzą pewnego obrazu rozpoznanej choroby czy schorzenia.
2. Przygotowania i przebieg biopsji gardła
Badany nie potrzebuje wykonywać żadnych badań przed biopsją. Pacjenta znieczula się miejscowo i/lub też podaje się związki przeciwbólowe. W przypadku dzieci lub występowania owrzodzeń na dużym obszarze gardła konieczne może być znieczulenie ogólne. Wówczas pacjent musi zostać poinformowany, aby przed wykonaniem zabiegu nie spożywał pokarmów przez co najmniej 6 - 8 godzin. Przed rozpoczęciem badania należy poinformować wykonującego badanie o skłonności do krwawień, chorobach gardła lub chorobach ogólnoustrojowych. W trakcie badania pacjent powinien zgłosić wystąpienie nagłych dolegliwości.
Po znieczuleniu badany otwiera szeroko usta. Wykonujący badanie pobiera za pomocą igły materiał z gardła. W trakcie badania nie jest odczuwany ból, ale pacjent ma odczucie szarpania w momencie wycinania tkanki. Po przestaniu działania środka miejscowo znieczulającego lub ogólnego, pojawia się ból gardła w obszarze wycięcia tkanki i może utrzymywać się przez kilka dni. Biopsja trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Wynik ma formę opisu. Po biopsji nie należy jeść ani pić przez około 2 godziny. U badanego może pojawić się krwawienie w miejscu wkłucia, jest to jednak rzadko spotykane.
3. Wyniki biopsji gardła
Wynik biopsji gardła wskazujący na zmiany patologiczne w gardle może potwierdzić występowanie takich chorób lub schorzeń, jak:
- rak płaskonabłonkowy gardła;
- infekcja grzybicza (szczególnie grzybami Candida);
- histoplazmoza;
- leukoplakia tj. bolesne stany przedrakowe;
- liszaj płaski jamy ustnej;
- infekcja wirusowa (szczególnie wirusem Herpes simplex).
Długotrwały ból gardła o nieznanej przyczynie to pierwszy z symptomów choroby. Nie należy go ignorować, lecz skonsultować się z lekarzem. Być może konieczna będzie biopsja gardła, gdy zauważy on niepokojące zmiany, świadczące na przykład o tym, że u pacjenta wystąpił rak krtani. Oczywiście ból gardła może mieć zupełnie inne podłoże, dlatego nie należy od razu się martwić. Dobrą wiadomością jest fakt, że biopsja gardła może być wykonywana wielokrotnie u osób w różnym wieku, a nawet u kobiet będących w ciąży oraz to, że jest mało inwazyjna. Wiąże się bowiem tylko z występowaniem krwawienia lub infekcji w badanym obszarze. Powikłania te są jednak rzadkie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.