Trwa ładowanie...

Biopsja gardła

Avatar placeholder
04.04.2019 14:06
Biopsja gardła
Biopsja gardła (123RF)

Biopsja gardła to badanie wykonywane na zlecenie lekarza, które ma na celu pobranie materiału ze zmienionych chorobowo tkanek i zbadanie go w laboratorium. Jeśli u badanego pojawił się niewyjaśniony ból gardła i zaobserwował w nim zmiany, nie musi to oznaczać poważnej choroby.

spis treści

1. Wskazania do wykonania biopsji gardła

Biopsja gardła wykonywana jest w celu określenia przyczyny występowania przewlekłego bólu gardła.

Wskazaniami do wykonania biopsji są:

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"
 • nowotwory łagodne i złośliwe;
 • torbiele;
 • zmiany torbielowate;
 • dysplazja włóknista;
 • niektóre choroby gardła;
 • zmiany zanikowe błony śluzowej gardła.

Należy pamiętać, że biopsja gardła wykonywana jest tylko w przypadku, gdy wszystkie inne metody diagnostyczne wcześniej zawiodą lub też nie dadzą pewnego obrazu rozpoznanej choroby czy schorzenia.

2. Przygotowania i przebieg biopsji gardła

Badany nie potrzebuje wykonywać żadnych badań przed biopsją. Pacjenta znieczula się miejscowo i/lub też podaje się związki przeciwbólowe. W przypadku dzieci lub występowania owrzodzeń na dużym obszarze gardła konieczne może być znieczulenie ogólne. Wówczas pacjent musi zostać poinformowany, aby przed wykonaniem zabiegu nie spożywał pokarmów przez co najmniej 6 - 8 godzin. Przed rozpoczęciem badania należy poinformować wykonującego badanie o skłonności do krwawień, chorobach gardła lub chorobach ogólnoustrojowych. W trakcie badania pacjent powinien zgłosić wystąpienie nagłych dolegliwości.

Po znieczuleniu badany otwiera szeroko usta. Wykonujący badanie pobiera za pomocą igły materiał z gardła. W trakcie badania nie jest odczuwany ból, ale pacjent ma odczucie szarpania w momencie wycinania tkanki. Po przestaniu działania środka miejscowo znieczulającego lub ogólnego, pojawia się ból gardła w obszarze wycięcia tkanki i może utrzymywać się przez kilka dni. Biopsja trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Wynik ma formę opisu. Po biopsji nie należy jeść ani pić przez około 2 godziny. U badanego może pojawić się krwawienie w miejscu wkłucia, jest to jednak rzadko spotykane.

3. Wyniki biopsji gardła

Wynik biopsji gardła wskazujący na zmiany patologiczne w gardle może potwierdzić występowanie takich chorób lub schorzeń, jak:

 • rak płaskonabłonkowy gardła;
 • infekcja grzybicza (szczególnie grzybami Candida);
 • histoplazmoza;
 • leukoplakia tj. bolesne stany przedrakowe;
 • liszaj płaski jamy ustnej;
 • infekcja wirusowa (szczególnie wirusem Herpes simplex).

Długotrwały ból gardła o nieznanej przyczynie to pierwszy z symptomów choroby. Nie należy go ignorować, lecz skonsultować się z lekarzem. Być może konieczna będzie biopsja gardła, gdy zauważy on niepokojące zmiany, świadczące na przykład o tym, że u pacjenta wystąpił rak krtani. Oczywiście ból gardła może mieć zupełnie inne podłoże, dlatego nie należy od razu się martwić. Dobrą wiadomością jest fakt, że biopsja gardła może być wykonywana wielokrotnie u osób w różnym wieku, a nawet u kobiet będących w ciąży oraz to, że jest mało inwazyjna. Wiąże się bowiem tylko z występowaniem krwawienia lub infekcji w badanym obszarze. Powikłania te są jednak rzadkie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Biopsja jelita grubego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze