Trwa ładowanie...

Biopsja krtani

Biopsja krtani jest to badanie wykonywane na zlecenie lekarza, które ma na celu pobranie materiału ze zmienionych chorobowo tkanek i zbadanie go w laboratorium. Zabieg ten może być wykonywany w gabinecie lekarskim. Ciekawostką jest słynny przypadek z 1887 roku rozpoznania przez Rudolfa Virchowa w badaniu biopsyjnym raka płaskonabłonkowego krtani (znany jako Kasierkrebs) u następcy tronu, a następnie cesarza Fryderyka III. Pierwszy raz tego typu badanie oparte było o badanie cytologiczne i skrawki tkankowe.

spis treści

1. Wskazania i przygotowanie do biopsji krtani

Biopsję krtani wykonuje się:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • gdy występuje podejrzenie istnienia raka krtani (płaskonabłonkowy rak krtani);
  • w trakcie leczenia lub przy usuwaniu łagodnych zmian w krtani u osób, które nie tolerują środków znieczulenia ogólnego;
  • u osób, u których nie można wykonać bezpośrednio laryngoskopii;
  • w celu usunięcia ciał obcych.

Należy pamiętać, że biopsja krtani wykonywana jest tylko w przypadku, gdy wszystkie inne metody diagnostyczne wcześniej zawiodą lub też nie dadzą pewnego obrazu rozpoznanej choroby czy schorzenia.

Przed badaniem pacjent zostaje znieczulony miejscowo i/lub podaje mu się środki przeciwbólowe, jeżeli zabieg wykonywany jest w gabinecie lekarskim. W przypadku biopsji u dzieci lub gdy zabieg przeprowadzany jest w szpitalu, konieczne może być znieczulenie ogólne. Pacjent musi zostać poinformowany, aby przed wykonaniem zabiegu nie spożywał pokarmów przez co najmniej 6 - 8 godzin. Przed rozpoczęciem należy poinformować wykonującego badanie o skłonności do krwawień, chorobach gardła lub chorobach ogólnoustrojowych. W trakcie badania pacjent powinien zgłosić wystąpienie nagłych dolegliwości, np. osłabienie, ból.

2. Przebieg i powikłania biopsji krtani

Po podaniu znieczulenia wykonujący badanie pobiera za pomocą igły materiał z gardła do badań. Samo pobieranie nie boli, ale pacjent ma odczucie szarpania w momencie wycinania tkanki. Po przestaniu działania środka miejscowo znieczulającego lub ogólnego pojawia się ból w obszarze wycięcia tkanki i może utrzymywać się przez kilka dni. Biopsja trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od procedur wykonywanych przed zabiegiem. Wynik ma formę opisu. Po biopsji nie należy jeść, ani pić przez około 2 godziny.

W gabinecie lekarskim wykonywanie zabiegu jest bardziej korzystne dla osób starszych, a także u osób z współistniejącymi chorobami lub z wadami anatomicznymi, u których nie zaleca się przeprowadzania operacji. Badanie w gabinecie lekarskim jest także bardziej korzystne w przypadku, gdy pacjent wymaga wykonania kilku procedur medycznych. Jeżeli będą one wykonywane w gabinecie, będzie mniejsze prawdopodobieństwo powikłań czy urazów pooperacyjnych.

Bezpośrednim powikłaniem po biopsji krtani jest praktycznie brak głosu przez około 5 dni. Pacjenci mają słabszy głos, tak jakby mówili szeptem. Po kilku dniach powraca to do normy. Po zaprzestaniu działania środków znieczulających pojawia się także ból w miejscu wycięcia tkanki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Biopsja nadnerczy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza