Biopsja krtani
Biopsja krtani jest to badanie wykonywane na zlecenie lekarza, które ma na celu pobranie materiału ze zmienionych chorobowo tkanek i zbadanie go w laboratorium. Zabieg ten może być wykonywany w gabinecie lekarskim. Ciekawostką jest słynny przypadek z 1887 roku rozpoznania przez Rudolfa Virchowa w badaniu biopsyjnym raka płaskonabłonkowego krtani (znany jako Kasierkrebs) u następcy tronu, a następnie cesarza Fryderyka III. Pierwszy raz tego typu badanie oparte było o badanie cytologiczne i skrawki tkankowe.
1. Wskazania i przygotowanie do biopsji krtani
Biopsję krtani wykonuje się:
- gdy występuje podejrzenie istnienia raka krtani (płaskonabłonkowy rak krtani);
- w trakcie leczenia lub przy usuwaniu łagodnych zmian w krtani u osób, które nie tolerują środków znieczulenia ogólnego;
- u osób, u których nie można wykonać bezpośrednio laryngoskopii;
- w celu usunięcia ciał obcych.
Należy pamiętać, że biopsja krtani wykonywana jest tylko w przypadku, gdy wszystkie inne metody diagnostyczne wcześniej zawiodą lub też nie dadzą pewnego obrazu rozpoznanej choroby czy schorzenia.
Przed badaniem pacjent zostaje znieczulony miejscowo i/lub podaje mu się środki przeciwbólowe, jeżeli zabieg wykonywany jest w gabinecie lekarskim. W przypadku biopsji u dzieci lub gdy zabieg przeprowadzany jest w szpitalu, konieczne może być znieczulenie ogólne. Pacjent musi zostać poinformowany, aby przed wykonaniem zabiegu nie spożywał pokarmów przez co najmniej 6 - 8 godzin. Przed rozpoczęciem należy poinformować wykonującego badanie o skłonności do krwawień, chorobach gardła lub chorobach ogólnoustrojowych. W trakcie badania pacjent powinien zgłosić wystąpienie nagłych dolegliwości, np. osłabienie, ból.
2. Przebieg i powikłania biopsji krtani
Po podaniu znieczulenia wykonujący badanie pobiera za pomocą igły materiał z gardła do badań. Samo pobieranie nie boli, ale pacjent ma odczucie szarpania w momencie wycinania tkanki. Po przestaniu działania środka miejscowo znieczulającego lub ogólnego pojawia się ból w obszarze wycięcia tkanki i może utrzymywać się przez kilka dni. Biopsja trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od procedur wykonywanych przed zabiegiem. Wynik ma formę opisu. Po biopsji nie należy jeść, ani pić przez około 2 godziny.
W gabinecie lekarskim wykonywanie zabiegu jest bardziej korzystne dla osób starszych, a także u osób z współistniejącymi chorobami lub z wadami anatomicznymi, u których nie zaleca się przeprowadzania operacji. Badanie w gabinecie lekarskim jest także bardziej korzystne w przypadku, gdy pacjent wymaga wykonania kilku procedur medycznych. Jeżeli będą one wykonywane w gabinecie, będzie mniejsze prawdopodobieństwo powikłań czy urazów pooperacyjnych.
Bezpośrednim powikłaniem po biopsji krtani jest praktycznie brak głosu przez około 5 dni. Pacjenci mają słabszy głos, tak jakby mówili szeptem. Po kilku dniach powraca to do normy. Po zaprzestaniu działania środków znieczulających pojawia się także ból w miejscu wycięcia tkanki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.