Biopsja opłucnej

Biopsja opłucnej to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu płynu, który pojawił się w opłucnej lub próbki tkanki zmienionej chorobowo opłucnej. Dzięki temu można zbadać próbkę i ustalić przyczynę pojawienia się płynu lub zmian w opłucnej.

Wskazania do biopsji opłucnej

Biopsja opłucnej wykonywana jest w celu zdiagnozowania występujących schorzeń opłucnej lub infekcji. Główną przyczyną wykonywania biopsji opłucnej jest pojawienie się płynu w jamie opłucnowej lub też zdiagnozowanie zmian patologicznych w jej obszarze.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

Narzędzia do biopsji opłucnej

Narzędzia służące do biopsji opłucnej.

Płyn w jamie opłucnejmoże pojawić się w przypadku:

 • nowotworu płuc (możliwe nowotwory to międzybłoniak, gruczolakorak);
 • gruźlicy opłucnej;
 • zapalenia opłucnej;
 • guzków reumatoidalnych pod opłucną.

Objawy, które powinny skłonić do badania jamy opłucnej (także badania rentgenowskiego), to:

 • krwioplucie;
 • bóle w klatce piersiowej;
 • suchy kaszel;
 • nagła gorączka;
 • duszności.

Przebieg biopsji opłucnej

Nie jest konieczne, aby pacjent przebywał w szpitalu w celu przeprowadzenia tego zabiegu. Można go wykonać w klinice lub prywatnym gabiniecie lekarskim. Biopsję opłucnej można przeprowadzić na różne sposoby. Najczęściej wykonywana jest biopsja igłowa opłucnej, czyli biopsja zamknięta. Jest to pobranie wycinka opłucnej lub płynu gromadzącego się wokół płuc w znieczuleniu miejscowym. Pobiera się niewielką próbkę do dalszych badań. Ten rodzaj biopsji jest stosunkowo mało inwazyjny. Drugim rodzajem biopsji jest biopsja otwarta. Wykonuje się ją w przypadku, gdy biopsja igłowa nie daje zadowalających wyników. Dzięki niej, lekarz może pobrać większy wycinek tkanki, co ułatwia dalsze badania i diagnozę. W tym przypadku pacjent jest pod narkozą.

W przypadku biopsji igłowej pacjent siedzi, a lekarz stoi za nim, odkaża skórę klatki piersiowej i znieczula miejsce wkłucia. Za pomocą specjalnej igły wkłuwa się do opłucnej, obraca nią i pobiera płyn. W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o wydawanie jakichś dźwięków. Ma to na celu zapobieganie dostania się do płuc powietrza, co mogłoby spowodować załamanie płuc (odmę opłucnową). Zazwyczaj wykonuje się potrójną biopsję, tzn. pobiera się trzy próbki tkanek do dalszego badania. Biopsja otwarta wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjent nie jest świadomy podczas całego zabiegu. Jak każdy zabieg wykonywany pod narkozą, niesie on ze sobą pewne ryzyko.

Pobrany wycinek jest następnie poddawany badaniu mikrobiologicznemu i histopatologicznemu w laboratorium analitycznym. Patolog ocenia pod mikroskopem rodzaj występujących komórek w pobranym materiale biologicznym, ich kształt, wielkość, ewentualne zmiany w błonie komórek, stwierdza też występowanie całkowicie nowych komórek nieznajdujących się normalnie w organizmie człowieka.

Zwykle przed wykonaniem biopsji opłucnej zaleca się przeprowadzenie także innych badań - morfologii krwi oraz badania rentgenowskiego płuc.

Biopsja opłucnej wiąże się z pewnymi powikłaniami. Głównie może to być krwawienie. Przekłucie ściany płuca igłą podczas badania jest bardzo rzadkie.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Ernst A, Silvestri GA, Johnstone D. Interventional pulmonary procedures: guidelines from the American College of Chest Physicians. Chest. 2003;123:1693-1717.
 • Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-76-1
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Biopsja opłucnej
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Biopsja opłucnej
Onkologia

Międzybłoniak opłucnej

Międzybłoniak opłucnej (łac. mesothelioma pleurae) jest rzadką formą raka, w którym złośliwe komórki nowotworowe znajdują się w mesothelium - worku (...) azbestu, np. w pracy. Złośliwy nowotwór - międzybłoniak opłucnej...

Badania

Biopsja śródpiersia

Biopsja śródpiersia jest zabiegiem stosowanym w przypadku guzów lub nieprawidłowości występujących w klatce piersiowej, węzłach chłonnych i płucach (...) . Polega na pobraniu fragmentu tkanki zmienionej chorobowo, poprzez wprowadzenie...

Biopsja - rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Stereotaksja - zdjęcia

Stereotaksja - zdjęcia

Biopsja mózgu przeprowadzana metodą stereotaksji.

Choroby i dolegliwości

Na co chorował Roger Moore?

Na co chorował Roger Moore?

? Wystarczą badania kontrolne - per rectum, PSA we krwi czy biopsja gruczołu krokowego. Przeczytaj również:4 zaskakujące produkty, które niszczą twoje (...) choroby są np. trudności z oddychaniem czy niebezpieczne zapalenie opłucnej. Przeczytaj...

Badania

Biopsja - rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Biopsja - rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

, nerki oraz mózg. Biopsja narządów klatki piersiowej (np. płuc, opłucnej) lub jamy brzucha najczęściej wykonywana jest w szpitalu. Biopsja - badanie (...) Biopsja polega na wycięciu...

Odma opłucnowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie opłucnej - przyczyny, objawy

Czym jest zapalenie opłucnej? Jest to stan chorobowy, który powstaje, jako komplikacja po gruźlicy, zapaleniu płuc, a także po operacji chirurgicznej (...) klatki piersiowej. Nieleczone zapalenie opłucnej może doprowadzić,...