Trwa ładowanie...

Bliznowiec po cesarskim cięciu - co to jest, jak go uniknąć, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
08.08.2023 13:46
Bliznowiec po cesarskim cięciu to kłopot wielu pacjentek.
Bliznowiec po cesarskim cięciu to kłopot wielu pacjentek. (Adobe stock)

Bliznowiec po cesarskim cięciu to dla wielu kobiet nie tylko zgrubiała zmiana na skórze, ale również przyczyna kompleksów. Skóra w miejscu bliznowca jest przeośnięta i twarda. Jak usunąć bliznowiec, aby efekt był zadowalający?

spis treści

1. Co to bliznowiec po cesarskim cięciu?

Bliznowiec po cesarskim cięciu to zgrubiała zmiana na skórze powstała na skutek chirurgicznego zabiegu zakończenia ciąży. W trakcie cesarskiego cięcia pacjentce rozcina się powłoki brzuszne oraz macicę. Zabieg ten umożliwia wydobycie dziecka. Procedura ta jest wykonywana wówczas, gdy poród siłami natury jest niemożliwy.

Jak wygląda bliznowiec po CC? Zmiany charakteryzuje ciemnoczerwone, czasem fioletowe zabarwienie. U niektórych pacjentek przybierają one kolor biały. Lśniące, twarde w dotyku i wyraźnie widoczne u pacjentek zmiany, będące następstwem uszkodzenia skóry właściwej po przebytym zabiegu chirurgicznego mogą powodować dyskomfort, niską samoocenę czy kompleksy.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Bliznowce, określane mianem keloidów są łagodnymi nowotworami skóry. Ich obecność może powodować świąd, uczucia ściągnięcia. Zmiany nie znikają samoistnie po pewnym czasie, a wręcz mają tendencję do rozrastania się.

2. Bliznowiec po CC a kolejna ciąża

Zrosty bliznowce po CC mogą powodować uczucie niepokoju u tych pacjentek, które planują w przyszłości ponownie zajść w ciążę. Warto zdawać sobie sprawę, że przed kolejną ciążą należy odczekać co najmniej 12-24 miesiące. Oczywiście, nie każda pacjentka urodzi ponownie przez cesarskie cięcie.

Wiele kobiet po CC drugie dziecko rodzi naturalnie. O wszelkich obawach dotyczących planowania dziecka warto porozmawiać ze swoim ginekologiem. Kwestia zdrowia jest niebywale istotna, z tego względu nie warto kierować się opiniami koleżanek czy komentarzami znalezionymi na internetowym forum.

3. Jak uniknąć bliznowca po cesarskim cięciu?

Pacjentki, które chcą uniknąć bliznowca po cesarskim cięciu, powinny zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty lecznicze. Ich stosowanie należy rozpocząć po zagojeniu się rany. W składzie produktów aptecznych i drogeryjnych znaleźć można substancje o działaniu regenerującym i przeciwzapalnym.

Produkty wspierające redukcję widoczności blizn to przede wszystkim te, które mają w składzie alantoinę i heparynę. Dodatkowo pacjentkom po cesarskim cięciu zaleca się zakupienie plastrów silikonowych o działaniu rozjaśniającym. Warto pamiętać również o tym, że najbardziej skutecznym sposobem profilaktyki przed bliznowcem jest unikanie urazów oraz otarć skórnych.

4. Bliznowiec – jak leczyć tę zmianę skórną?

Wielu pacjentów zastanawia się, jaka metoda leczenia bliznowców jest najbardziej skuteczna. O sposobie leczenia tego rodzaj zmian zawsze decyduje specjalista, niemniej, najczęściej wdraża się kilka metod terapeutycznych w tym samym czasie.

Ogromną skutecznością wykazuje laseroterapia, a konkretnie laser pikosekundowy. To innowacyjne rozwiązanie emituje światło o 4 długościach fal: 1064 nm, 532nm, 595nm, 660nm. Laser pikosekundowy uchodzi za najmocniejsze urządzenie laserowe wśród dostępnych na rynku narzędzi medycznych.

Wskazaniem do jego stosowania są nie tylko blizny, bliznowce po CC czy przebarwienia, ale również pozapalne zaczerwienienia, tatuaże, piegi czy zmiany spowodowane starzeniem się skóry.

Poza laseroterapią specjaliści wykorzystują do leczenia bliznowców następujące metody:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze