Trwa ładowanie...

Blizny zanikowe – czym są, skąd się biorą, czy można je usunąć?

 Katarzyna Kurek
01.06.2023 08:22
Blizny zanikowe mają postać ubytku, a pokryta nimi skóra jest nierówna
Blizny zanikowe mają postać ubytku, a pokryta nimi skóra jest nierówna (Adobe Stock)

Blizny zanikowe to zmiany na skórze, które są konsekwencją schorzeń dermatologicznych (np. trądzik) lub chorób związanych z obecnością wysypki (np. ospa). Najczęściej występują na twarzy, przez co mogą negatywnie oddziaływać na samoocenę i komfort psychologiczny pacjenta. Jak usunąć blizny zanikowe? Co stosować na tego typu zmiany?

spis treści

1. Czym są blizny zanikowe?

Blizny zanikowe (atroficzne) to zaokrąglone wgłębienia w skórze. Są wklęsłe, mają postać ubytku, w ich strukturze widać ślady rozciągnięcia. Powstają w wyniku chorób związanych z obecnością wysypki. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, ale i dekolcie, czy plecach.

Blizny zanikowe zwykle są niewielkie, jednak czasem mogą osiągać też większe rozmiary. Na ich wielkość, ale i głębokość ma wpływ nasilenie przebytych dolegliwości, stosowane leczenie lub jego brak.

Zobacz film: "Tak wygląda ciało po ciąży. Matki pokazują zmiany."

Pokryta bliznami skóra jest najczęściej nierówna, a zmiany trudno ukryć nawet makijażem. Dlatego też u części osób, zwłaszcza młodych, blizny zanikowe mogą powodować duży dyskomfort oraz obniżać samopoczucie.

2. Blizny zanikowe – przyczyny

Blizny zanikowe są efektem nieprawidłowego procesu gojenia się zmian chorobowych na skórze. Za ich powstanie odpowiada zwykle niedostateczna produkcja kolagenu i elastyny. Najczęściej stanowią pozostałość po:

  • ospie,
  • nieprawidłowej terapii, czy braku leczenia silnych zmian trądzikowych,
  • złych nawykach higienicznych,
  • rozdrapywaniu zmian skórnych,
  • wyciskaniu ropni.

3. Jak leczyć blizny zanikowe?

Co na blizny zanikowe? Blizny zanikowe po trądziku i ospie są najczęściej dość trudne do usunięcia. Metodę leczenia blizn najlepiej ustalić z dermatologiem lub doświadczonym kosmetologiem. Na lepsze efekty leczenia mogą liczyć głównie osoby, które zgłoszą się po pomoc ze świeżymi zmianami oraz młodzi pacjenci, u których skóra ma duże zdolności regeneracyjne.

W tych przypadkach pomocne może być regularne stosowanie różnego rodzaju maści i kremów. Dobry krem na blizny zanikowe powinien zawierać składniki rozjaśniające, wygładzające i wspomagające metabolizm komórek skóry, takie jak masa perłowa, alantoina, heparyna, czy wyciąg z cebuli.

W przypadku świeżych zmian leczenie mogą wspomóc też niektóre domowe sposoby. Blizny zanikowe można próbować redukować żelem z aloesu, czy olejek z zielonej herbaty. Czasem zaleca się stosowanie soku z cytryny, jednak może zaburzać on naturalne pH skóry i działać drażniąco. Ponadto metody te nie są w stanie całkowicie usunąć zmian. Mogą jedynie nieznacznie zmniejszać ich widoczność.

Stare, głębokie blizny są znacznie trudniejsze do usunięcia. W tym przypadku pomocne są odpowiednie, specjalistyczne zabiegi. Do najbardziej znanych należy laserowe usuwanie blizn, czy radiofrekwencja mikroigłowa. Wśród metod wspomagających warto wymienić także mikrodermabrazję (diamentową, mikroigłową), czy karboksyterapię.

Pomocne są również peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów. Jaki kwas na blizny zanikowe jest najlepszy? Wiele zależy od intensywności problemu, zabiegi najlepiej dobierać indywidualnie w porozumieniu ze specjalistą.

4. Zapobieganie bliznom zanikowym

Powstawaniu tego rodzaju blizn można zapobiegać. Ważne są takie elementy, jak:

  • właściwa higiena skóry,
  • staranne pielęgnowanie miejsca zranienia,
  • unikanie drażnienia ran, chronienie ich przed światłem słonecznym,
  • pielęgnacja dopasowana do typu skóry,
  • unikanie rozdrapywania krostek,
  • w przypadku silnych zmian trądzikowych leczenie dermatologiczne.

Niestety w niektórych przypadkach, nawet działania profilaktyczne mogą okazać się niewystarczające. Zwłaszcza w przypadku osób posiadających genetyczne skłonności do tworzenia się blizn.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze