Błonica - objawy, profilaktyka, leczenie

Błonica to choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria – maczugowiec błonicy. Dostaje się ona do organizmu przez nos lub jamę ustną i zajmuje błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Może objąć nawet spojówki, ucho środkowe, błony śluzowe narządów płciowych. Gdy toksyna produkowana przez bakterie dostanie się do krwiobiegu, może uszkadzać narządy wewnętrzne, a także ośrodkowy układ nerwowy. Jeśli błonica jest nieleczona lub niewłaściwie leczona, prowadzi do trwałych uszkodzeń lub może zakończyć się śmiercią pacjenta.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"

Błonica - objawy

Błonica gardła jest najczęstszą postacią tej choroby. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub w następstwie bezpośredniej styczności z chorym lub zdrowym nosicielem. Błonicą można zarazić się, przebywając na terenach, gdzie występuje epidemia lub kontaktując się z osobami, które powróciły z takich krajów.

Noga pacjenta chorego na błonicę

Błonicą można zarazić się przez drogę kropelkową lub mając styczność z ranami chorego.

Typowe objawy błonicy to:

 • podwyższona temperatura ciała,
 • wymioty,
 • ból gardła,
 • trudności w przełykaniu,
 • naloty na migdałkach i tylnej ścianie gardła.

W przypadku błonicy gardła na migdałkach pojawia się nalot ogniskowy z tendencją do zlewania się lub częściej do przechodzenia na łuki podniebienne, języczek i tylną ścianę gardła. Podnosi się temperatura, węzły chłonne powiększają się, skóra jest bledsza, oczy podkrążone, występuje brak łaknienia, wymioty, bóle brzucha. W ostrej fazie błonicy gardła dochodzi do znacznego powiększenia węzłów chłonnych i pojawia się charakterystyczny wygląd szyi, tzw. "szyja cesarza" czy "szyja Nerona".

Błonica nosa pojawia się przede wszystkim u niemowląt. Początkowo objawia się przez wodnisty lub ropny katar, później dołącza krwawa wydzielina, trudności w oddychaniu (sapka), związane z obrzękiem błon śluzowych nosa. Pojawiają się także nadżerki nozdrzy i wargi górnej.

Błonica krtani (dławiec, krup) rozwija się szybko, jej objawy to chrypka aż do zaniku głosu, szczekający kaszel, duszność, świst, sinica. Jeśli leczenie nie zostanie wprowadzone, może dojść do zwężenia nagłośni przez powstające błony i w konsekwencji do uduszenia.

Każde zachorowanie na błonicę może przebiegać jako postać toksyczna lub rozwinąć się wtórnie z postaci nietoksycznej. Przy złośliwej odmianie choroby mogą od razu tworzyć się brązowe naloty, z pominięciem fazy anginy. Wtedy mowa jest upośledzona, z ust czuć mdły zapach, pojawia się świst, bladość skóry, krwawienia z nosa, przewodu pokarmowego, obrzęk węzłów chłonnych, a z objawów ogólnych – podwyższona temperatura, osłabienie, duszność, zaburzenia rytmu serca.

Błonica - profilaktyka i leczenie

Po zdiagnozowaniu błonicy, należy jak najszybciej odnaleźć wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorym w czasie inkubacji błonicy. Okres ten wynosi 4-6 dni przed pojawieniem się pierwszych symptomów. Takie postępowanie jest jedynym sposobem na zidentyfikowanie i rozpoczęcie leczenia nosicieli w odpowiednim momencie.

Chory, u którego wystąpiły objawy błonicy (tj. osłabienie, ból gardła, narastająca gorączka) musi bardzo szybko poddać się hospitalizacji. Leczenie w szpitalu polega na podaniu pacjentowi zastrzyków z bardzo silnych antybiotyków i antytoksyny błoniczej. W sytuacji zablokowania dróg oddechowych wykonuje się tracheotomię, czyli chirurgiczny zabieg nacięcia krtani, wykonany w celu wprowadzenia do światła drogi oddechowej rurki ułatwiającej oddychanie.

Antybiotykiem, który najskuteczniej niszczy maczugowce w gardle lub na skórze jest penicylina. Niestety nie wykazuje ona działania na toksyny we krwi wytwarzane przez te bakterie. Kiedy diagnoza błonicy się potwierdzi, pacjentowi należy jak najszybciej podać antytoksynę błoniczą, tj. surowicę przeciwbłoniczą odporną na te bakterie. Otrzymuje się ją z surowicy koni.

Do najczęstszych powikłań błonicy należą zaburzenia pracy serca, wynikające z uszkodzeń włókien mięśniowych i zapalenia mięśnia sercowego, uszkodzenia nerwów – może dojść do porażenia podniebienia oraz mięśni poruszających okiem.

Po zdiagnozowaniu błonicy chory zostaje odizolowany od otoczenia. Kwarantanna trwa do momentu, aż badania przeprowadzone sześć dni z rzędu wykluczą obecność bakterii w nosie i gardle.

W Polsce w początku lat 90. XX wieku wprowadzone zostały obowiązkowe szczepienia, dzieki którym chorobę praktycznie udało się wyeliminować. Szczepionka przeciw błonicy podawana jest łącznie ze szczepionką przeciw krztuścowi i tężcowi w pierwszych miesiącach życia dziecka, a dokładnie w drugim, trzecim i czwartym miesiącu. Jest to szczepienie potrójne tzw. Di-Te-Per.

 

Weronika Buczkowska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
 • Murray P.R., Pfaller P.A., Rosenthal K.S. Mikrobiologia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-294-2
 • Gladwin M., Trattler B. Mikrobiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-109-1
 • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Błonica - objawy, profilaktyka, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Błonica - objawy, profilaktyka, leczenie
Błonica - objawy, profilaktyka, leczenie

Noga pacjenta chorego na błonicę

Noga pacjenta chorego na błonicę

Błonicą można zarazić się przez drogę kropelkową lub mając styczność z ranami chorego.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Rzęsistkowica - objawy, profilaktyka, leczenie

Rzęsistki - zdjęcia

Rzęsistki - zdjęcia

Do zarażenia dochodzi w czasie kontaktu z chorym partnerem.

Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia

Pałeczki salmonelli

Pałeczki salmonelli

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi).

Łupież - objawy, przyczyny, profilaktyka, leczenie

Płat łupieżu

Płat łupieżu

Na zdjęciu widoczny jest powiększony płatek łupieżu.

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zmiany miażdżycowe w tętnicy

Zmiany miażdżycowe w tętnicy

Na zdjęciu mikroskopowym widoczne płytki miażdżycowe wyścielające i zwężające ściany tętnicy.

Ospa wietrzna - zarażenie, objawy, profilaktyka, leczenie

Krosta chorego na ospę

Krosta chorego na ospę

Chory na ospę musi zmagać się z uciążliwym swędzeniem.