Ból brzucha a hormony
Endokrynologia jest nauką o gruczołach i hormonach, które kontrolują wszystkie funkcje naszego organizmu. Hormony kierują naszą przemianą materii, rozmnażaniem, wzrostem, a nawet reakcjami na stres. Choroby endokrynologiczne zaburzają te procesy, przez co przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W zależności od hormonów i gruczołów, których dotykają, mogą one wywoływać różne objawy. Ból brzucha może być jednym z nich. Pojawia się on przy okazji bolesnych miesiączek, zespołu wielotorbielowatych jajników, a także choroby Addisona.
1. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego
Ból brzucha jest częstym objawem bolesnych miesiączek, wynikających z zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Zaburzenia te wiążą się z chorobami dotykającymi podwzgórze, przysadkę mózgową, jajniki, macicę, szyjkę macicy oraz pochwę. Niektóre z nich są chorobami endokrynologicznymi i sugerują zaburzenia hormonalne w organizmie kobiety.
Bóle menstruacyjne wywoływane są przez prostaglandynę. U wielu kobiet bolesne miesiączki są tak dotkliwe, że nie pozwalają normalnie funkcjonować. Zazwyczaj ciepłe kąpiele oraz środki przeciwbólowe dostępne bez recepty to skuteczne lekarstwo na bolesne miesiączki. Jeśli jednak ból jest tak duży, że nie można mu zaradzić domowymi sposobami, należy skonsultować się z lekarzem.
2. Choroba Addisona
Choroba Addisona to choroba endokrynologiczna, do której dochodzi, gdy nadnercza nie produkują wystarczającej ilości hormonu – kortyzolu, a w niektórych przypadkach aldosteronu. Jest to więc choroba wywołująca zaburzenia hormonalne. Objawy tej choroby to: utrata wagi, osłabienie mięśni, zmęczenie i niskie ciśnienie krwi. W 50% przypadków mogą pojawić się mdłości, wymioty, biegunka i ból brzucha. Objawy zwykle pojawiają się stopniowo. Z tego względu są one często ignorowane, aż do krytycznego momentu – może to być choroba lub wypadek. Stres powoduje, że objawy się zaostrzają. Nazywa się to przełomem addisonoidalnym. Symptomami przełomu addisonoidalnego są: nagły penetrujący ból brzucha, pleców, nóg, ostra biegunka i wymioty, odwodnienie, utrata przytomności.
3. Zespół wielotorbielowatych jajników
Jest to zaburzenie endokrynologiczne, którego przyczyną jest wpływ niektórych hormonów na jajniki. Zazwyczaj do zespołu wielotorbielowatych jajników dochodzi z winy zbyt wysokiego poziomu hormonów męskich (szczególnie testosteronu), hormonu luteinizującego lub insuliny. Zaburzenie równowagi hormonalnej prowadzi do takich objawów, jak: zaburzenia cyklu menstruacyjnego, łysienie androgeniczne, trądzik, otyłość, bezdech senny i chroniczny ból w miednicy. Zespół wielotorbielowych jajników jest najczęstszą przyczyną bezpłodności.
Ból brzucha, choć stosunkowo niewinny, może świadczyć o czymś bardzo poważnym. Jest on jednym z objawów towarzyszących chorobom endokrynologicznym i zaburzeniom hormonalnym. W przypadku bolesnych miesiączek, przyczyny należy szukać w poziomie prostaglandyny, w zespole wielotorbielowatych jajników – w poziomie hormonów męskich, insuliny lub hormonu luteinizującego, a w chorobie Addisona – kortyzolu. Ból może być stosunkowo niegroźny (bóle menstruacyjne), chociaż może także oznaczać znacznie poważniejszy przełom addisonoidalny.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.