Trwa ładowanie...

Ból brzucha a hormony

Avatar placeholder
18.04.2023 09:37
Ból brzucha a hormony
Ból brzucha a hormony (123RF)

Endokrynologia jest nauką o gruczołach i hormonach, które kontrolują wszystkie funkcje naszego organizmu. Hormony kierują naszą przemianą materii, rozmnażaniem, wzrostem, a nawet reakcjami na stres. Choroby endokrynologiczne zaburzają te procesy, przez co przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W zależności od hormonów i gruczołów, których dotykają, mogą one wywoływać różne objawy. Ból brzucha może być jednym z nich. Pojawia się on przy okazji bolesnych miesiączek, zespołu wielotorbielowatych jajników, a także choroby Addisona.

spis treści

1. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Ból brzucha jest częstym objawem bolesnych miesiączek, wynikających z zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Zaburzenia te wiążą się z chorobami dotykającymi podwzgórze, przysadkę mózgową, jajniki, macicę, szyjkę macicy oraz pochwę. Niektóre z nich są chorobami endokrynologicznymi i sugerują zaburzenia hormonalne w organizmie kobiety.

Bóle menstruacyjne wywoływane są przez prostaglandynę. U wielu kobiet bolesne miesiączki są tak dotkliwe, że nie pozwalają normalnie funkcjonować. Zazwyczaj ciepłe kąpiele oraz środki przeciwbólowe dostępne bez recepty to skuteczne lekarstwo na bolesne miesiączki. Jeśli jednak ból jest tak duży, że nie można mu zaradzić domowymi sposobami, należy skonsultować się z lekarzem.

2. Choroba Addisona

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Choroba Addisona to choroba endokrynologiczna, do której dochodzi, gdy nadnercza nie produkują wystarczającej ilości hormonu – kortyzolu, a w niektórych przypadkach aldosteronu. Jest to więc choroba wywołująca zaburzenia hormonalne. Objawy tej choroby to: utrata wagi, osłabienie mięśni, zmęczenie i niskie ciśnienie krwi. W 50% przypadków mogą pojawić się mdłości, wymioty, biegunka i ból brzucha. Objawy zwykle pojawiają się stopniowo. Z tego względu są one często ignorowane, aż do krytycznego momentu – może to być choroba lub wypadek. Stres powoduje, że objawy się zaostrzają. Nazywa się to przełomem addisonoidalnym. Symptomami przełomu addisonoidalnego są: nagły penetrujący ból brzucha, pleców, nóg, ostra biegunka i wymioty, odwodnienie, utrata przytomności.

3. Zespół wielotorbielowatych jajników

Jest to zaburzenie endokrynologiczne, którego przyczyną jest wpływ niektórych hormonów na jajniki. Zazwyczaj do zespołu wielotorbielowatych jajników dochodzi z winy zbyt wysokiego poziomu hormonów męskich (szczególnie testosteronu), hormonu luteinizującego lub insuliny. Zaburzenie równowagi hormonalnej prowadzi do takich objawów, jak: zaburzenia cyklu menstruacyjnego, łysienie androgeniczne, trądzik, otyłość, bezdech senny i chroniczny ból w miednicy. Zespół wielotorbielowych jajników jest najczęstszą przyczyną bezpłodności.

Ból brzucha, choć stosunkowo niewinny, może świadczyć o czymś bardzo poważnym. Jest on jednym z objawów towarzyszących chorobom endokrynologicznym i zaburzeniom hormonalnym. W przypadku bolesnych miesiączek, przyczyny należy szukać w poziomie prostaglandyny, w zespole wielotorbielowatych jajników – w poziomie hormonów męskich, insuliny lub hormonu luteinizującego, a w chorobie Addisona – kortyzolu. Ból może być stosunkowo niegroźny (bóle menstruacyjne), chociaż może także oznaczać znacznie poważniejszy przełom addisonoidalny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze