Trwa ładowanie...

Ból, który łatwo wprowadza w błąd. Znak, że trzustka potrzebuje pomocy

 Paula Jakubasik
08.04.2024 12:29
Cierpisz na ból pleców? Poznaj 5 nieoczywistych przyczyn
Cierpisz na ból pleców? Poznaj 5 nieoczywistych przyczyn (Getty Images)

Istnieje przekonanie, że w pewnym momencie życia dolegliwości bólowe w obrębie pleców stają się normą, ale nie jest to prawda. Wbrew pozorom również nie każdy ból pleców wynika z problemów z kręgosłupem. Jakie mogą być przyczyny tych dolegliwości?

spis treści

1. Przyczyny bólu pleców

Bóle pleców mogą wynikać zarówno z problemów związanych z kręgosłupem, jak i z różnych innych przyczyn, takich jak niewłaściwe napięcie mięśniowe, stany zapalne, rwa kulszowa lub nieprawidłowa pozycja ciała podczas codziennych czynności.

Dolegliwości bólowe mogą być też spowodowane zupełnie innymi problemami. Ból dolnej części pleców, poniżej linii żeber może sugerować problemy związane z nerkami. Niekiedy podobne dolegliwości występują w przebiegu zapalenia pęcherza, niekiedy towarzyszy im dyskomfort w podbrzuszu i gorączka.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Ból pleców może być spowodowany stanami zapalnymi oraz schorzeniami narządów wewnętrznych. Dolegliwości po lewej stronie pleców mogą wskazywać na problemy z trzustką, natomiast ból promieniujący z prawej strony, rozprzestrzeniający się od brzucha aż po łopatkę, może świadczyć o zaburzeniach pracy układu żółciowego, jak również o zapaleniu pęcherzyka.

Ból między łopatkami lub w okolicach lewej łopatki może być jednym z symptomów zawału, zwłaszcza u kobiet. Pozostałe niespecyficzne objawy to ból brzucha oraz silne uczucie niepokoju.

W kontekście chorób serca należy także wymienić tętniaka aorty. Jest to schorzenie związane z nadciśnieniem tętniczym, które powoduje wędrujący ból pleców oraz nudności.

Z kolei ból w środkowej części pleców, szczególnie odczuwalny przy głębokim wdechu, może sugerować zapalenie płuc. Ból pleców na wysokości łopatek może świadczyć o nowotworze płuc, natomiast dyskomfort w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego promieniujący w okolice podbrzusza lub miednicy może wskazywać na raka szyjki macicy.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze