Trwa ładowanie...

Ból pleców może zwiastować zaawansowanego raka. "Przerażający objaw"

 Patrycja Pupiec
28.11.2023 18:44
Tak boli rak z przerzutami. Wtedy już za późno na wyleczenie
Tak boli rak z przerzutami. Wtedy już za późno na wyleczenie (Getty Images)

W sezonie infekcyjnym wiele osób skarży się na ból pleców, ale ten niecharakterystyczny sygnał może zwiastować raka. Niestety najczęściej takiego, który zdążył się już rozprzestrzenić. - Przerażający objaw, który zwykle towarzyszy późnej diagnozie - zaznacza lek. Paweł Salwa.

spis treści

1. Symptom raka płuc, jelita, żołądka

- Ból pleców może świadczyć o rozwoju chorób nowotworowych. Może pojawić się przy nowotworach układu pokarmowego jak rak żołądka czy rak jelita grubego. Zdarza się, że tak daje o sobie znać nowotwór nerki lub nowotwór płuca, który daje przerzuty do kręgosłupa i kości - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie chirurg onkolog Konrad Zaborowski z Centrum Medycznego Damiana.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia około 70 proc. dorosłych Polaków kiedykolwiek doświadczyło bólu kręgosłupa. Bardzo często odczuwa go około 23 proc. polskich czterdziestolatków.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Ból pleców jest jedną z najczęstszych bolesnych dolegliwości, które nie zagrażają życiu. Tak jednak może objawiać się m.in. rak płuc, na co uwagę wskazuje pulmonolog.

- Nie jest to typowy objaw przebiegu nowotworu płuc, bo może mieć miejsce w innych chorobach nowotworowych w chwili, gdy dochodzi do przerzutów odległych do kręgów kręgosłupa. Pamiętam pacjenta, który miał guza płuca, ale dowiedział się o nim dopiero w momencie złamania patologicznego kręgu kręgosłupa i trafił do szpitala właśnie z powodu silnego bólu pleców - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Kliniki Pulmonologii USK im. N. Barlickiego nr 1 w Łodzi.

- Niestety nie da się przewidzieć, który odcinek kręgosłupa zaatakuje - dodaje pulmonolog.

2. "Przerażający objaw, który zwykle towarzyszy późnej diagnozie"

- Każdy nowotwór, który może dać przerzuty do kości, może zaatakować kręgosłup i powodować ból pleców. To przerażający objaw, który zwykle towarzyszy późnej diagnozie. Dwa główne nowotwory, które powodują ten symptom, to rak prostaty i rak piersi - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie urolog dr n. med. Paweł Salwa.

- Dla lekarza też jest to przerażająca sytuacja, ponieważ ktoś przychodzi z bólem pleców, a okazuje się, że przyczyną jest zaawansowana choroba nowotworowa - dodaje.

W przebiegu raka gruczołu krokowego ból może występować w różnych miejscach na plecach.

- Kręgosłup siłą rzeczy przebiega przez całe plecy i komórki rakowe mogą zaatakować na każdej wysokości, czyli na tzw. dole, a więc w odcinku krzyżowym, ale także piersiowym - mówi specjalista.

- Miałem kiedyś pacjenta, który miał tzw. skręt szyi. Nie był w stanie w ogóle nią ruszać. Chciał iść do masażysty, by rozmasować ból. Gdy ktoś ma podobny problem i rzeczywiście jego przyczyną jest rak, masaż, który w założeniu ma uśmierzyć ból, może zabić, poprzez złamanie kręgosłupa objętego przerzutami, więc najpierw należy wykonać badania obrazowe - dodaje dr Salwa.

Ekspert wskazuje, że w przebiegu raka jądra ból pleców pojawia się rzadziej, bo sama choroba również jest rzadsza. W przypadku raka prostaty kluczowa jest profilaktyka.

- Najczęściej na etapie wczesnym lub średniozaawansowanym nie daje żadnych objawów, dlatego trzeba się badać profilaktycznie i nie czekać na pojawiające się symptomy, nie czekać na ból, bo może być za późno. Kiedy pojawi się dyskomfort bólowy, w wielu przypadkach niestety jest już za późno na wyleczenie - zaznacza lekarz.

Dr Salwa podkreśla, że z każdymi dolegliwościami związanymi z oddawaniem moczu, warto pójść do urologa, który musi rozstrzygnąć ich przyczynę.

Ból pleców najczęściej jest objawem zaawansowanego raka prostaty lub raka piersi
Ból pleców najczęściej jest objawem zaawansowanego raka prostaty lub raka piersi (Getty Images)

3. Zwiastuje diagnozę zaawansowanego raka piersi

- Zwykle w przebiegu raka piersi lub raka prostaty zmiany w kręgosłupie świadczą o przerzutach. Niekiedy jest to zaawansowana postać nowotworu, który znajduje się w czwartym stadium - mówi chirurg onkolog.

Ekspert opisuje, jakiego bólu można spodziewać się w przebiegu zaawansowanej diagnozy raka piersi.

- Może być to umiejscowiony ból, zlokalizowany, promieniujący. Wszystko zależy od tego, ile kręgów obejmuje przerzut. Jeśli ograniczy się do jednego, zwykle dyskomfort pojawia się w jednym miejscu, ale jeśli nowotwór zaatakował rdzeń kręgowy, mogą pojawić się także inne objawy, jak niespecyficzne niedowłady oraz inne ograniczenia ruchu - zaznacza lek. Zaborowski.

Niestety, dla wielu chorych kobiet może być objawem, który występuje w pierwszej kolejności.

- Często może to być pierwszy objaw. Pacjent czuje się dobrze, nic się nie dzieje, a nagle jedynym symptomem jest ból pleców - dodaje.

Dr n. med. Agnieszka Ledniowska, specjalistka położnictwa i ginekologii oraz medycyny estetycznej i terapeutka zaburzeń seksualnych, wskazuje, że przerzuty do kości to jedne z najczęstszych przerzutów w przebiegu raka piersi.

- Powinny zaniepokoić kobietę, ponieważ zwykle świadczą o zaawansowanej chorobie nowotworowej. Rak piersi w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Pojawia się guzek, który pacjentka wychwyciła samodzielnie lub w trakcie badań profilaktycznych jak USG albo mammografia - wyjaśnia lekarka.

- W zaawansowanym nowotworze piersi ból zwykle pojawia się w odcinku piersiowym kręgosłupa, ale może również pojawić się ból żeber albo trudne do określenia bóle pleców - precyzuje.

4. "Pomarańczowa lampka"

- Ból pleców i kręgosłupa trwający dłużej niż dwa tygodnie powinien być diagnozowany w badaniach obrazowych. Jeśli przez ten czas - mimo zażywania leków przeciwbólowych, odpoczynku - ból nie ustępuje, powinna zapalić się nam przynajmniej pomarańczowa lampka, że coś jest nie tak - wskazuje lek. Konrad Zaborowski.

- Wówczas warto zacząć od wykonania rentgena, który w porównaniu do innych badań obrazowych jest łatwiej dostępny i prostszy do opisu. W dalszej kolejności należy wykonać rezonans magnetyczny - dodaje.

Chirurg onkolog wyjaśnia, że ból pleców to sygnał, który może występować w przebiegu wielu schorzeń, jak chociażby grypa, ale również naśladować inne dolegliwości. - Plecy mogą boleć, ale to nie musi być specyficzny objaw. Jeśli dojdzie do kompresyjnego złamania kręgu na tle nowotworu, wtedy jest to ból umiejscowiony. Z drugiej strony symptom może imitować objawy innych dolegliwości, jak rwa barkowa albo kulszowa - wskazuje dr Zaborowski.

- Najczęściej pacjenci z bólem kręgosłupa zgłaszają się do lekarza rodzinnego, bo nie kojarzą tego sygnału z chorobą nowotworową. I rzeczywiście, najczęściej są to bóle zwyrodnieniowe, przeciążeniowe czy po intensywnym wysiłku - podkreśla dr Ledniowska.

Kobiety powinny mieć się na baczności, bo jak zaznacza lekarka, objaw może świadczyć o rozwoju nowotworu ginekologicznego. - Ból pleców może zwiastować rozwój nieco rzadziej występującego nowotworu niż rak piersi, czyli raka jajnika. Objawia się wówczas bólami w okolicach lędźwi, miednicy, krzyża. W tym przypadku pacjentki zgłaszają się do ginekologów, ponieważ łączą ten objaw z ryzykiem nowotworu ginekologicznego - mówi dr n. med. Agnieszka Ledniowska.

- Zaniepokoić powinno to, że bóle pojawiają się w nocy, nie ustępują po zażyciu środków przeciwbólowych, nasilają się. Wówczas po wdrożeniu diagnostyki obrazowej poszukuje się przyczyny. Jeśli widać, że są to przerzuty, znowu rozpoczyna się poszukiwania, tym razem ogniska pierwotnego, którym może być nowotwór - dodaje.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze