Ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa i jak sobie pomóc?
Ból po wyrwaniu zęba, który pojawia się po zabiegu, nie powinien martwić. W takiej sytuacji należy skupić się jedynie na łagodzeniu dolegliwości. Te z czasem powinny minąć. Jak długo trwa ból poekstrakcyjny? Jak sobie z nim radzić? Kiedy staje się niepokojący?
1. Ból po wyrwaniu zęba – czy powinien niepokoić?
Ból po wyrwaniu zęba, który pojawia się po zabiegu, nie powinien martwić. Stomatolodzy uspokajają – to naturalna konsekwencja wyrwania zęba z dziąsła.
Pulsujący, kłujący czy rozpierający ból o różnym natężeniu najczęściej pojawia się w ciągu kilku godzin po wizycie u dentysty, dokładnie wtedy, gdy przestaje działać znieczulenie (zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym). Po ekstrakcji zęba pozostaje rana. By się zagoiła, potrzebuje czasu.
Zobacz także:
Jak długo trwa ból dziąsła po wyrwaniu zęba? Zwykle pełen proces gojenia tkanek miękkich po zabiegu trwa od tygodnia do miesiąca (najczęściej od 2 do 14 dni). Owa rozbieżność wynika z tego, że o wiele szybciej goi się dziąsło po usunięciu zębów przednich (są jednokorzeniowe) niż zębów bocznych (wielokorzeniowe). Ma to związek z rozległością rany (w dziąśle tworzy się większa bądź mniejsza rana). Nasilenie dolegliwości zależy jednak nie tylko od wielkości zęba, ale i metody jego usuwania. Czasem niezbędne jest nacięcie dziąsła, co dodatkowo zwiększa rozległość ubytku w tkankach i wpływa na wydłużenie procesu gojenia się (wielu pacjentów skarży się zwłaszcza na ból po wyrwaniu zęba 8). Warto także pamiętać, że odczuwanie bólu po zabiegu w dużej mierze zależy także od wrażliwości osobniczej i szybkości gojenia się rany.
To, jak długo boli po wyrwaniu zęba, jest zatem kwestią indywidualną. Zwykle dolegliwości tonują się i wyciszają w ciągu 3 dni. W tym czasie dochodzi do tworzenia się skrzepu i stopniowego gojenia rany.
Jeśli ból po wyrwaniu zęba stopniowo się zmniejsza, najczęściej nie ma powodu do obaw. Niepokojące jest, gdy dolegliwości bólowe trwają kilka dni, towarzyszy mu gorączka lub szczękościsk. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze stomatologiem.
2. Przyczyny bólu zęba
Przyczyny dolegliwości bólowych, które pojawiają się po usunięciu zęba, są różne. O ile czasem ból jest naturalny i mija, o tyle w niektórych sytuacjach nie tylko niepokoi, ale i utrudniają gojenie się rany poekstrakcyjnej oraz przyczynia się rozwoju stanów zapalnych.
Najczęściej za ból po wyrwaniu zęba odpowiada:
- niewłaściwie zaopatrzony zębodół,
- pozostawione zmiany okołowierzchołkowe.
- zapalenie zębodołu, pojawiający się po usunięciu zęba mądrości, czyli ósemki,
- ostre brzegi kostne,
- ciała obce w zębodole.
3. Powikłania po usunięciu zęba
Ból po usunięciu zęba może być związany z pojawieniem się powikłań po zabiegu, do których zalicza się:
- gorączkę,
- trudności z rozwieraniem szczęk (szczękościsk),
- infekcyjne nacieki zapalne,
- przedłużone krwawienie.
Częstym powikłaniem po usunięciu zęba jest również suche bolesne zapalenie zębodołu, który objawia się bardzo silnym i promieniującym bólem. Wówczas w zębodole znajduje się szarobrunatna, nieprzyjemnie pachnąca masa, a nie elastyczny i trwały skrzep. Przyczyny patologii mogą być różne. Najczęściej czynnikiem wpływającym na pojawienie się powikłania jest niedokrwienie tkanek, zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca czy usunięcie formującego się skrzepu (aby nie doszło do uszkodzenia skrzepu w zębodole należy przestrzegać zaleceń dentysty).
4. Co pomaga na ból po wyrwaniu zęba?
Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Jak sobie pomóc? Na ból i opuchliznę po wyrwaniu zęba można stosować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne wydawane bez recepty (zawierające paracetamol czy ibuprofen). Nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego, ponieważ ten rozrzedza krew i spowalnia tworzenie się skrzepu. Nie stosuje się też żadnych maści czy żeli do jamy ustnej. Zabronione jest płukanie ust jakimikolwiek ziołami.
Na ból zęba pomogą również zimne okłady na policzek w okolicy miejsca po wyrwanym zębie (na przykład z zawiniętych w ściereczkę kostek lodu czy kompresów z kriożelem.). Bardzo ważne jest, by pamiętać, że po wyrwaniu zęba nie wolno jeść przez około dwie godziny. Przez dobę nie można pić alkoholu i palić papierosów. Następnie przez jakiś czas lepiej wybierać produkty o papkowatej konsystencji i czasowo eliminować pokarmy twarde, pikantne oraz gorące. Nie mniej ważne po ekstrakcji zęba jest specjalne czyszczenie jamy ustnej i zębów, polegające na omijaniu okolicy usuniętego zęba. Konieczne również jest unikanie nagrzewania, wysiłku fizycznego i dotykanie językiem skrzepu po ekstrakcji.
Czasem ból po wyrwaniu zęba wymaga wsparcia medycznego. I tak na przykład po chirurgicznym usunięciu zęba z ingerencją w tkankę kostną stomatolog najczęściej przepisuje antybiotyk oraz lek przeciwbólowy na receptę (na przykład ketoprofen).
Gdy ból dziąsła jest spowodowany suchym zębodołem, dentysta przepłukuje zębodół i zakłada opatrunek przeciwbólowy. Jeżeli doszło do ropnego zapalenia zębodołu, często konieczne jest wyłyżeczkowanie zębodołu i założenie opatrunku.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.