Trwa ładowanie...

Ból śródstopia – ból kości, deformacje, ucisk na nerw, inne przyczyny, leczenie

Ból śródstopia często spowodowany jest deformacją, urazami lub schorzeniami stawów. Ból śródstopia wywoływany jest także czasami przez haluksy, płaskostopie czy ucisk na nerw. Ból śródstopia jest uporczywą dolegliwością i może dotyczyć kości, mięśni, ścięgien. Może być objawem choroby ogólnoustrojowej. Często ból ten jest lekceważony, a może oznaczać różne patologie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ból śródstopia – ból kości oraz deformacje

Złamanie kości śródstopia prowadzi do bólu. Złamanie najczęściej dotyczy kości V, która znajduje się pomiędzy stępem a małym palcem. Do złamania dochodzi poprzez nieprawidłowe obciążenie boku stopy. Najczęściej dotyka ono sportowców. Ból śródstopia występuje także przy urazach trzeszczek, czyli niewielkich kostek, które znajdują się u podstawy dużego palca. Do złamania lub stanu zapalnego dochodzi najczęściej podczas nagłego zaskoku, przygniecenia lub nadepnięcia, co wywołuje uporczywy ból i upośledzenie chodu. Ból śródstopia występuje także przy różnego rodzaju zwichnięciach, skręceniach i stłuczeniach. Do najczęstszych deformacji, które wywołują ból śródstopia oraz stany zapalne, zaliczamy haluksy, płaskostopie, palec biegacza i palec młotkowaty. Haluksy są odchyleniem palucha w stronę palca drugiego, co powoduje stan zapalny, pieczenie, ból, który dotyka aż śródstopie. Schorzenie to najczęściej występuje u kobiet. Płaskostopie to stopa, która przylega prawie cała do podłoża przez obniżenie fizjologicznych łuków stopy i upośledza chód. Płaskostopie występuje u 25 proc. populacji i może być wrodzone, towarzyszyć chorobom mięśni. Dochodzi przez nie do bólu, koślawości pięty oraz zmniejszonej wytrzymałości stopy.

Ból śródstopia jest uporczywą dolegliwością
Ból śródstopia jest uporczywą dolegliwością

2. Ból śródstopia – ucisk na nerw, zespół bólowy okolicy śródstopia

Do ucisku na nerw odpowiadającego za czucie w kończynach dolnych dochodzi podczas rwy kulszowej lub przepukliny krążka międzykręgowego. W wyniku ucisku zdarza się, że ból promieniuje przez cała nogę aż do stopy. Zespół bólowy okolicy śródstopia, czyli metatarsalgia Mortona, to ucisk na nerw podeszwowy przez więzadło. Główną przyczyną jest proces zapalny, zbyt duże obciążenie stopy lub niewygodne obuwie. Skutkiem jest silny ból śródstopia, drętwienie oraz powstawanie zmian zwyrodnieniowych.

3. Ból śródstopia – inne przyczyny

Do innych przyczyn bólu śródstopia zaliczamy zmianę zwyrodnieniową, jaką jest ostroga piętowa. To narośl na guzie piętowym, która uciska rozcięgno podeszwowe. Powoduje to stan zapalny, ból oraz utrudnienia w poruszaniu się. Nadwaga, noszenie niewygodnych butów oraz podeszły wiek sprzyjają powstaniu ostrogi piętowej. Ból śródstopia może być także znakiem chorób ogólnoustrojowych takich jak: przewleka niewydolność żylna, dna moczanowa oraz neuropatie obwodowe. Trzeba także zaznaczyć, że ból śródstopia jest normalnym zjawiskiem podczas ciąży, przy nadwadze, nieodpowiednim obuwiu oraz zbytnim obciążaniu stopy.

Zobacz także:

4. Ból śródstopia – leczenie

Przede wszystkim niezbędna jest dokładna diagnoza przyczyny bólu śródstopia, aby móc rozpocząć leczenie. Wykonuje się badania RTG, które potwierdzi bądź wykluczy złamanie kości, USG, które pomoże w ocenie stanu tkanek miękkich. W przypadku urazów i przeciążeń zalecane jest odciążanie stopy oraz stosowanie stabilizatorów oraz ortez usztywniających. Konieczne jest wyrzucenie wszelkiego niewygodnego i za małego obuwia. Zalecana przy bólu śródstopia jest także rehabilitacja, która pomaga zmniejszyć ból i proces gojenia się tkanek miękkich. Dobre efekty w leczeniu bólu śródstopia uzyskuje się po krioterapi, ultradźwiękach, laseroterapii oraz jonoforezie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.