Trwa ładowanie...

Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy

Avatar placeholder
01.05.2020 15:44
Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy są często zgłaszanym objawem.
Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy są często zgłaszanym objawem. (Gettyimages)

Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy zdarzają się często. Nie jest to zaskakujące, ponieważ na choroby i zaburzenia w obrębie układu krążenia cierpi wiele osób. Jakie objawy towarzyszą bólom głowy, gdy dokucza niedociśnienie, pojawia się nadciśnienie czy miażdżyca? Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Czym są bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy?

Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy są często zgłaszanym objawem. Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia jest przecież nadciśnienie tętnicze krwi, a także miażdżyca. Znacznie rzadziej mówi się o zbyt niskim ciśnieniu tętniczym, choć z tą przypadłością także mierzy się wiele osób.

2. Bóle głowy w nadciśnieniu

Nadciśnienie, czyli za wysokie ciśnienie tętnicze to przewlekłe schorzenie układu krwionośnego. Oznacza podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Jego optymalne parametry kształtują się na poziomie 120/80 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze można rozpoznać, jeśli średnie wartości ciśnienia tętniczego pochodzące z dwóch pomiarów są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. W takim przypadku ma miejsce zbyt mocny nacisk, jaki na ściany tętnic wywiera przepływająca krew, co sprawia, że pojawiają się różne nieprzyjemne symptomy.

Zobacz film: "5 produktów, które łagodzą ból głowy"

Do najczęściej występujących objawów towarzyszących nadciśnieniu zalicza się silne bóle głowy i zawroty, potliwość, drżenie rąk, nagłe pogorszenie wzroku, mroczki przed oczami, błyski w oku.

Często jedynym objawem nadciśnienia jest uporczywy ból głowy. Jednocześnie bóle głowy są symptomem możliwym, choć wcale nie tak częstym. Zdarza się, że dolegliwość pojawia się u osób, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze. Wówczas ból głowy związany jest z diagnozą i towarzyszącym jej stresem, który staje się przyczyną napięciowego bólu głowy. Ból głowy w nadciśnieniu może być także skutkiem działań niepożądanych zażywanego leku.

3. Bóle głowy w niedociśnieniu

Niedociśnienie, nazywane hipotensją lub hipotonią, oznacza zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Ciśnienie poniżej 90/60 mm Hg u kobiety i 100/70 mm Hg u mężczyzny uważane jest za zbyt niskie. W takiej sytuacji pojawiają się bóle głowy: przewlekłe, uciążliwe, trudne do zredukowania. Ponadto dokucza senność, brak energii, zmęczenie, problemy ze skupieniem i koncentracją. Bóle głowy w niedociśnieniu charakteryzują się rozlanym uciskiem w przedniej części głowy.

4. Bóle głowy w miażdżycy

Miażdżyca to przewlekła choroba tętnic, która najczęściej obejmuje aorty i tętnice średniej wielkości. Prowadzi do zwężenia ich światła, co w rezultacie upośledza przepływ krwi i prowadzi do niedokrwienia narządów wewnętrznych. Bóle głowy mogą być związane z miażdżycą mózgu lub miażdżycą tętnic szyjnych.

W miażdżycy tętnic szyjnych, w wyniku zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych, to jest tętnic odpowiadających między innymi za doprowadzenie krwi do narządów znajdujących się w obrębie głowy i szyi, pojawiają się zwykle bóle głowy, zawroty głowy, jak również dezorientacja, przejściowy niedowład, a w skrajnym przypadku udar mózgu.

Jeśli chodzi o miażdżycę mózgu, sygnałem alarmowym jest zwykle nawracający ból głowy w połączeniu z utratą równowagi i nudnościami. Czasami pojawiają się zaburzenia widzenia i zawroty głowy. Choroba tego typu jest postępującym procesem zmian w naczyniach krwionośnych.

5. Rodzaje najczęściej spotykanych bólów głowy

Bóle głowy są dolegliwością powszechną – skarży się na nie wiele osób. Różnią się przyczyną, a co za tym idzie również charakterem, intensywnością czy objawami towarzyszącymi.

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego boli głowa, warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny dolegliwości. Okazuje się, że najczęściej obserwuje się bóle głowy pochodzenia naczyniowego.

To bóle:

Możliwe są również bóle głowy pourazowe, pochodzenia toksycznego, związane z zaburzeniami psychicznymi, pojawiające się w następstwie zmian w obrębie szyi i karku czy nerwobólu (bóle nerwów twarzy i głowy). Zdarza się, że to objaw chorób uszu, oczy czy zatok przynosowych.

Co robić, gdy dokuczają bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy? Pójść do lekarza. Niezależnie od przyczyny dolegliwości, jeśli bóle głowy są częste i silne, utrudniają codzienne funkcjonowanie, są niepokojące bądź towarzyszące im objawy budzą obawy, należy skontaktować się z lekarzem: zarówno pierwszego kontaktu, jak i neurologiem. To ważne. Ból głowy może nie oznaczać nic groźnego, ale i być sygnałem alarmowym, zwiastującym poważną chorobę. Nie wolno go bagatelizować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze