Przejdź na WP

Brak apetytu – błędy żywieniowe, problemy gastryczne, alergie, zespół złego wchłaniania, infekcje

Brak apetytu może mieć wiele przyczyn. W przypadku dzieci zaburzenia łaknienia dość często są wynikiem błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców. Może być następstwem przymuszania małych dzieci do jedzenia lub alergii żywieniowej. Brak apetytu u osób dorosłych może wystąpić w wyniku stresu, depresji a nawet palenia papierosów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Brak apetytu – błędy żywieniowe

Dość częstą przyczyną braku apetytu są błędy żywieniowe takie jak zbyt szybkie spożywanie posiłków lub monotonna dieta. Niestety w przypadku dzieci czynnikiem najczęściej odpowiedzialnym za zaburzenia łaknienia jest zmuszanie ich do jedzenia, często zbyt dużych porcji pokarmów. Rodzice zapominają, że w przypadku dzieci posiłki muszą być proporcjonalnie mniejsze. Przyczyną braku apetytu u dzieci może być również podawanie im słodyczy przed posiłkami. W wyniku tych błędów żywieniowych dochodzi do braku łaknienia na skutek przeciążenia przewodu pokarmowego lub w efekcie reakcji psychicznej.

Brak apetytu często pojawia się w wieku dziecięcym
Brak apetytu często pojawia się w wieku dziecięcym

2. Brak apetytu – problemy gastryczne

Brak apetytu może być też następstwem problemów żołądkowych. Jest to częsty objaw wrzodów żołądka lub niestrawności. W przypadku problemów gastrycznych zaburzenia łaknienia zazwyczaj są połączone z odczuwanym bólem brzucha. W tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

 

3. Brak apetytu – alergie pokarmowe

W przypadku dzieci częstą przyczyna braku apetytu są alergie pokarmowe. Do najczęstszych alergii tego typu należą uczulenie na:

Najczęstsze alergie pokarmowe
Najczęstsze alergie pokarmowe [9 zdjęć]

Świąd, wysypka, drapanie w gardle i łzawienie oczu, mogą to być objawy alergii pokarmowej. Jest to nieprawidłowa...

zobacz galerię

Spożycie pokarmu zawierającego alergen może skutkować u dziecka, ale także u osoby dorosłej bólem brzucha, pieczeniem skóry oraz nudnościami. To właśnie z powodu tego bólu osoby cierpiące na alergie pokarmowe często instynktownie unikają spożywania posiłków. Brak apetytu dość często, lecz nie zawsze współtowarzyszy typowym objawom uczulenia pokarmowego, takim jak:

W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia jej przyczyny. Należy też pamiętać, że alergia pokarmowa w nielicznych sytuacjach może być przyczyną wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

4. Brak apetytu – zespół złego wchłaniania

Brak apetytu może być też objawem zespołu złego wchłaniania. Schorzenie to jest odpowiedzialne za nieprawidłowe trawienie oraz przyswajanie składnika znajdującego się w pożywieniu. Substancje te zamiast zostać wchłonięte w przewodzie pokarmowym są najczęściej wydalane z organizmu podczas wypróżniania. Charakterystycznymi objawami zespołu złego wchłaniania są:

  • ciągłe zmęczenie,
  • spadek masy ciała,
  • tłuste stolce o brzydkim zapachu,
  • złe samopoczucie.

5. Brak apetytu - infekcja

Brak apetytu dość często jest wynikiem obecności stanu zapalnego w organizmie. Zazwyczaj odpowiedzialne za brak apetytu są infekcje wywołane przez wirus grypy lub przeziębienie. W czasie choroby zmniejszona jest aktywność układu pokarmowego a co za tym idzie pojawia się brak apetytu. W trakcie infekcji najważniejsze jest, aby systematycznie uzupełniać płyny.

 

Czy złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych?
Czy złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych? [7 zdjęć]

Złe nawyki żywieniowe, uzależnienie od szybkiego jedzenia na mieście (fast foodów), nieregularne spożywanie...

zobacz galerię

6. Brak apetytu – inne przyczyny

Brak apetytu może być spowodowany również między innymi:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy