Trwa ładowanie...

Poranny wzwód - przyczyny, mechanizm erekcji, zanik porannego wzwodu

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 26.11.2021 18:48
Poranny wzwód najczęściej występuje między 4. a 8. rano.
Poranny wzwód najczęściej występuje między 4. a 8. rano. (Adobe Stock)

Poranny wzwód jest zdrowym i zupełnie normalnym objawem doświadczanym przez większość mężczyzn. Nie każdy jednak wie, że poranna erekcja jest ostatnią z serii wzwodów, które mają miejsce w czasie snu. U zdrowego mężczyzny dochodzi do 3-5 wzwodów w ciągu przespanej nocy, przy czym każda z tych erekcji trwa około 25-35 minut. Niekiedy jednak mężczyźni, którzy regularnie doświadczali porannych wzwodów obserwują u siebie zanik tego zjawiska. Większość z nich martwi się brakiem porannej erekcji, ale nie każdy zgłasza się z tym problemem do lekarza.

spis treści

1. Mechanizm wzwodu

W rdzeniu kręgowym znajduje się ośrodek erekcji. To właśnie on wywoła sygnał do narządów płciowych. W organizmie zaczynają pojawiać się pewne zmiany. Przywspółczulny układ nerwowy staje się bardziej unerwiony niż współczulny. Wydziela się większa ilość tlenku azotu.

Tętnice rozszerzają się coraz bardziej. W ciałach jamistych zostaje zwiększone ciśnienie. To powoduje, że krew napływa do ciał jamistych i już w nich zostaje. Odpływ krwi jest niemożliwy, gdyż żyły są zablokowane przez powiększone tętnice. Jeżeli członek dalej znajduje się w stanie wzwodu, następują skurcze mięśni krocza. Dochodzi do orgazmu i wytrysku nasienia.

2. Przyczyny porannego wzwodu

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Rano poziom testosteronu u mężczyzn jest szczególnie wysoki. I to właśnie w połączeniu z odpowiednim stężeniem tlenku azotu jest główną przyczyną mimowolnej erekcji. Zdrowy i wolny od wszelkiego rodzaju zaburzeń mężczyzna powinien mieć poranną erekcję.

Erekcja najczęściej występuje między 4:00 a 8:00 rano. Oczywiście nie jest to regułą, każdy organizm jest inny. Dlatego czas wystąpienia porannego wzwodu jest zależny od indywidualnych uwarunkowań. Poranna erekcja powinna się pojawić o w miarę niezmiennej porze, niezależnie od tego o której godzinie mężczyzna chodzi spać. Zdarzają się dni, kiedy poranny wzwód nie występuje.

Wbrew obiegowej opinii, poranna erekcja nie jest spowodowana pełnym pęcherzem moczowym. Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna porannego wzwodu, ale naukowcom udało się ustalić, że erekcje są ściśle powiązane z fazą REM snu.

To właśnie w tej części nocy śnimy i zmienia się aktywność mózgu. Nocne erekcje mają również związek ze zwiększoną częstością akcji serca. Nie jest jeszcze pewne, czy wzwody to wynik innych zmian fizjologicznych – potrzebne są dalsze badania na ten temat.

Niektórzy specjaliści sugerują, że poranny wzwód to sposób organizmu na sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku z ciałem mężczyzny. W świetle tych faktów brak porannej erekcji faktycznie może być powodem do zmartwień.

3. Zanik porannej erekcji

Wcześniejsze badania na temat braku porannego wzwodu nie wykazały różnicy pomiędzy erekcją u starszych i u młodszych mężczyzn. Przeprowadzone niedawno badania dowiodły jednak, że z wiekiem poranny wzwód jest coraz słabszy. Oznacza to jednak skrócenie intensywności erekcji i długości jej trwania, a nie częstotliwości jej występowania.

Jednym z powodów, dla których naukowcy zainteresowali się tematem porannego wzwodu była możliwość wykluczenia wpływu czynników fizycznych na zaburzenia erekcji. Jeśli mężczyzna ma problemy z wzwodem podczas kontaktów seksualnych, jedną z pierwszych rzeczy, o jakie pyta lekarz jest występowanie nocnych i porannych erekcji.

Jeżeli oprócz braku porannego wzwodu ma miejsce całkowity zanik erekcji, winne są raczej czynniki fizyczne, a nie czynniki psychologiczne. Mężczyźni, którzy martwią się wyraźną zmianą w porannych wzwodach powinni skonsultować się z lekarzem. Warto uświadomić sobie, że brak porannej erekcji może mieć związek z długością i jakością snu.

Zmiana w porannych wzwodach nie musi wcale oznaczać poważnego problemu. Czasami zdarza się, że przyjmowanie leków na zaburzenia erekcji ma wpływ na poranny wzwód. Niektóre leki na potencję przyjmowane wieczorem przed stosunkiem płciowym mogą wywoływać poranny wzwód, ale to działanie nie zawsze ma miejsce.

Specjaliści podkreślają, że przyjmowanie leków wyłącznie w celu uzyskania porannej erekcji nie ma medycznego uzasadnienia. Należy pamiętać, że poranny wzwód nie musi być wcale wskaźnikiem właściwego funkcjonowania lub dysfunkcji narządów płciowych. Mimo to warto wybrać się do lekarza, gdy zaszły zmiany w występowaniu erekcji. Konsultacja ze specjalistą pomoże ustalić przyczynę tego procesu i odzyskać spokój ducha.

4. Czy należy się martwić brakiem porannej erekcji?

Nie, jeżeli zdarza się to sporadycznie. Jeżeli mężczyzna chce sprawdzić czy jego potencja jest niezaburzona, powinien przez kilka dni wstawać wcześniej. Utrzymujący się przez dłuższy czas brak porannego wzwodu jest niepokojący.

Świadczy o niskim poziomie testosteronu i obciążeniu układu nerwowego. Oczywiście, nie jest to oznaką, że mężczyzna nie jest już zdolny do odbywania stosunków seksualnych. Warto jednak skonsultować się z lekarzem. To pomoże uniknąć poważniejszych konsekwencji w przyszłości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze