Trwa ładowanie...

Brązowa wydzielina z pochwy – nadżerka, rak szyjki macicy, polipy macicy

Brązowa wydzielina z pochwy to nic innego jak naturalna wydzielina silnie zabarwiona krwią. Upławy tego typu nie zawsze są objawem choroby. W sytuacji, gdy pojawiają się systematycznie w czasie owulacji i nie towarzyszą im inne dolegliwości nie powinny wzbudzać niepokoju. Może do nich dojść również w momencie implantacji zarodka, są wtedy wczesnym objawem ciąży. Niestety w niektórych sytuacjach brązowa wydzielina z pochwy jest symptomem rozwijającej się choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przyczyny brązowej wydzieliny z pochwy

Nadżerka ma zazwyczaj charakter owrzodzenia błony śluzowej szyjki macicy powstałego na skutek odleżyny, urazu, lub stanu zapalnego. Schorzenie to zazwyczaj prowokuje organizm kobiety do produkowania zwiększonej ilości wydzieliny. W wyniku czego bardzo częstym objawem jest żółta, zielonkawa lub brązowa wydzielina z pochwy. Jest to sygnał, że należy bezzwłocznie udać się do ginekologa

Brązowa wydzielina z pochwy często jest objawem nadżerki.
Brązowa wydzielina z pochwy często jest objawem nadżerki.

Nadżerka może być również przyczyną występowania plamień pomiędzy miesiączkami. Objawami, które mogą towarzyszyć nadżerce są między innymi:

 • bóle w okolicy podbrzusza,
 • brązowa wydzielina z pochwy,
 • swędzenie,
 • bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej,
 • pieczenie,
 • bolesne stosunki.

Pojawienie się wyżej wymienionych objawów nie musi wcale świadczyć o nadżerce i może być wynikiem innej dolegliwości. Są one jednak sygnałem, że należy udać się do lekarza.

Jak zminimalizować ryzyko stanów zapalnych pochwy?
Jak zminimalizować ryzyko stanów zapalnych pochwy?

Kobiety, które cierpią na częste stany zapalne pochwy powinny zrezygnować z syntetycznej bielizny. Bielizna...

zobacz galerię

2. Rak szyjki macicy

Brązowa wydzielina z pochwy może świadczyć o raku szyjki macicy. Jest to choroba nowotworowa rozwijająca się w miejscu połączenia pochwy z trzonem macicy. Komórki nowotworowe znajdujące się w szyjce macicy zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany i naciekać na okoliczne tkanki lub tworzyć guz. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia tej choroby są wczesne zainicjowanie życia seksualnego a także duża ilość partnerów seksualnych. Wynika to z faktu, że główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, które następuje drogą połciową. Choroba ta we wczesnym stadium rozwoju przebiega praktycznie bezobjawowo, w późniejszej fazie jednym z objawów może być brązowa wydzielina z pochwy.

3. Polipy macicy

Brązowa wydzielina z pochwy może być też oznaką polipów macicy. Mają one zazwyczaj łagodny charakter jednak wymagają szczególnej uwagi. W drogach rodnych mogą się pojawić dwa rodzaje polipów: polipy szyjkowe i polipy endometrialne. Najczęściej są one podatne na terapię hormonalną, jednak w niektórych przypadkach może okazać się wskazane wykonanie zabiegu wyłyżeczkowania lub histeroskopii.

W większości przypadków rozwój polipów macicy nie daje żadnych innych dolegliwości. Jednak w momencie, gdy się rozrosną, mogą one powodować między innymi:

 • krwawienia międzymiesiączkowe,
 • brązową wydzielinę z pochwy,
 • plamienia,
 • krwawienia po stosunku
 • przedłużające się miesiączki.

W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Jest to bardzo ważne, ponieważ polipy mogą być przyczyną trudności z zajściem w ciąże a nawet powodem poronień.

Następny artykuł: Nadżerka w ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.