Trwa ładowanie...

Brązowe plamienie z pochwy - przyczyny, leczenie, rokowania

 Paula Jakubasik
25.04.2022 17:11
Brązowe plamienie zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale warto skonsultować się z ginekologiem, gdy pojawia się często lub jest intensywne.
Brązowe plamienie zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale warto skonsultować się z ginekologiem, gdy pojawia się często lub jest intensywne. (AdobeStock)

Brązowe plamienie zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale warto skonsultować się z ginekologiem, gdy pojawia się często lub jest intensywne. Brązowe upławy mogą zdarzyć się w połowie cyklu, wynikać ze zmian hormonalnych organizmu lub informować o procesie zapalnym lub chorobie. Jakie są przyczyny brązowego plamienia?

spis treści

1. Czym charakteryzuje się brązowe plamienie z pochwy?

Brązowe plamienie to wydzielina z pochwy o ciemnym, brunatnym zabawieniu. Zwykle pojawia się raz na jakiś czas i trwa od jednego do kilku dni. Może być obfite, skąpe lub ledwo zauważalne.

Zdarza się, że brązowym upławom towarzyszy podwyższona temperatura ciała i ból podbrzusza. Wówczas wydzielina może świadczyć o stanie zapalnych, zmianach nienowotworowych lub nowotworowych w obrębie macicy.

2. Przyczyny brązowego plamienia z pochwy

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Brązowe plamienie często jest wynikiem obniżenia stężenia estrogenów w fazie owulacji, które następuje około 15. dnia cyklu. Może być także związane z nieprawidłowym przebiegiem fazy lutealnej i niewystarczającej produkcji progesteronu przez ciałko żółte.

Czasami brązowe upławy wynikają ze zbyt krótkiego procesu wytwarzania progesteronu. Zdarza się, że ciemna wydzielina informuje o rozpoczęciu menopauzy tuż po 40. roku życia. Może pojawić się też u kobiet, stosujących doustną terapię hormonalną lub wystąpić na kilka dni przed okresem i zwiastować ciążę (krwawienie implantacyjne).

Brunatne upławy często są też związane ze stanami zapalnymi w obrębie macicy, takimi jak polipy szyjki macicy, mięśniaki czy nadżerki. Brązowe plamienie mogą zaobserwować również panie zakażone bakterią chlamydii przenoszonej drogą płciową.

Szukasz leków na problemy ginekologiczne? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

2.1. Brązowe plamienie przed okresem

Ciemne upławy w drugiej fazie cyklu miesięcznego najczęściej są wynikiem niedomagi lutealnej, czyli niewydolności ciałka żółtego. Jest to zaburzenie hormonalne, które charakteryzuje się niewystarczającą ilością produkowanego progesteronu. Brunatnych upławów około 14-15 dnia cyklu nie można lekceważyć. Jest to patologia, które może prowadzić bezpłodności lub poronień.

2.2. Brązowe plamienie po okresie

Brązowe upławy po okresie mogą oznaczać, że organizm usuwa resztki krwi i złuszczony nabłonek macicy. Drugim prawdopodobnym powodem jest zakażenie chlamydiozą – groźną chorobą weneryczną. Z kolei upławy wyraźnie podbarwione krwią mogą wynikać ze zmian nowotorowych w obrębie macicy.

2.3. Brązowe plamienie po zapłodnieniu

Brązowe plamienie może być spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w ściance macicy. Jest to niegroźny, proces fizjologiczny, który jest traktowany jako wczesny objaw ciąży.

Wydzielina ma związek ze zwiększonym poziomem progesteronu i estrogenu, które mają wpływ ukrwienie ścian macicy. Plamienie może mieć postać niewielkich plam czystej krwi, jak i upławów o zabarwieniu różowych lub brązowym.

Krwawienie implantacyjne powinno ustąpić najpóźniej w ciągu 3 dni i może wystąpić jedynie wtedy, gdy kilka lub kilkanaście dni wcześniej doszło do stosunku seksualnego.

2.4. Rak szyjki macicy

Brązowa wydzielina z pochwy może świadczyć o raku szyjki macicy. Jest to choroba nowotworowa rozwijająca się w miejscu połączenia pochwy z trzonem macicy. Komórki nowotworowe znajdujące się w szyjce macicy zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany i naciekać na okoliczne tkanki lub tworzyć guz.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia tej choroby są wczesne zainicjowanie życia seksualnego a także duża ilość partnerów seksualnych. Wynika to z faktu, że główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, które następuje drogą połciową. Choroba ta we wczesnym stadium rozwoju przebiega praktycznie bezobjawowo, w późniejszej fazie jednym z objawów może być brązowa wydzielina z pochwy.

2.5. Polipy macicy

Brązowa wydzielina z pochwy może być też oznaką polipów macicy. Mają one zazwyczaj łagodny charakter jednak wymagają szczególnej uwagi. W drogach rodnych mogą się pojawić dwa rodzaje polipów: polipy szyjkowe i polipy endometrialne. Najczęściej są one podatne na terapię hormonalną, jednak w niektórych przypadkach może okazać się wskazane wykonanie zabiegu wyłyżeczkowania lub histeroskopii.

W większości przypadków rozwój polipów macicy nie daje żadnych innych dolegliwości. Jednak w momencie, gdy się rozrosną, mogą one powodować między innymi:

  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • brązową wydzielinę z pochwy,
  • plamienia,
  • krwawienia po stosunku
  • przedłużające się miesiączki.

W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Jest to bardzo ważne, ponieważ polipy mogą być przyczyną trudności z zajściem w ciąże, a nawet powodem poronień.

3. Leczenie brązowego plamienia z pochwy

Leczenie brązowego plamienia jest zależne od źródła problemu. Konsultacja z ginekologiem jest zalecana, gdy plamienie pojawia się często, trwa dłużej niż kilka dni lub jest intensywne.

Specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego i badania ultrasonograficznego jamy brzusznej będzie w stanie wykluczyć lub potwierdzić ewentualne nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych. Zdarza się, że konieczne jest także wykonanie morfologii krwi oraz oznaczenia stężenia hormonów.

Jeśli brązowe plamienie było wynikiem ciąży pozamacicznej - konieczne będzie usunięcie zarodka. Z kolei rozpoznanie zmian chorobowych macicy wymaga częstej obserwacji (jeśli polipy są małe) lub zabiegu.

Z kolei brązowe upławy pojawiające się z powodu nowotworu wymagają wprowadzenia specjalistycznego leczenia, na przykład chemioterapii.

4. Brązowe plamienie z pochwy - rokowania

Rokowania w przypadku pojawienia się brązowego plamienia zależą od przyczyny problemu. W większości przypadków ciemne upławy nie powinny być powodem niepokoju, ponieważ wynikają z zaburzeń hormonalnych.

Sprawa staje się skomplikowana, gdy wydzielina była symptomem zmian nowotworowych, szczególnie tych w zaawansowanym stadium. Z tego względu każda kobieta powinna regularnie chodzić na wizytę u ginekologa, wykonywać cytologię, USG dopochwowe oraz USG piersi.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nadżerka w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze