Trwa ładowanie...

Brilique – działanie, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
31.01.2024 12:54
Brilique jest lekiem przeciwpłytkowym, czyli hamującym agregację płytek krwi.
Brilique jest lekiem przeciwpłytkowym, czyli hamującym agregację płytek krwi. (Adobe Stock)

Brilique jest lekiem przeciwpłytkowym, czyli hamującym agregację płytek krwi. Jego substancją czynną jest tikagrelor. Występuje jako tabletki powlekane i tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Jak je dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do terapii? Co zawiera i jak działa Brilique?

spis treści

1. Co to jest Brilique i w jakich schorzeniach jest stosowany?

Brilique to lek przeciwpłytkowy dostępny na receptę, którego substancją czynną jest hamujący agregację płytek krwi tikagrelor. Stosuje się go, by zapobiegać procesom formowania patologicznych zakrzepów, które mogą prowadzić do zawału serca, udaru i zakrzepicy naczyń obwodowych.

Jakie są wskazania do stosowania Brilique? Preparat, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym, jest wskazany do stosowania w celu zapobiegania zdarzeniom sercowo-naczyniowym u dorosłych chorych z:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • ostrym zespołem wieńcowym (OZW),
  • zawałem serca w przeszłości i dużym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych. Lek Brilique zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru albo zgonu z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

2. Działanie leku Brilique

Brilique wywiera wpływ na płytki krwi (trombocyty). Mechanizm działania jego substancji czynnej, czyli tikagreloru, polega na selektywnym i odwracalnym hamowaniu receptorów purynergicznych na powierzchni trombocytów, co może blokować agregację płytek.

Gdy płytki krwi tworzą zakrzepy wewnątrz zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych w sercu i w mózgu, zakrzep może odciąć dopływ krwi, prowadząc do zawału serca lub udar lub spowodować częściową niedrożność naczyń krwionośnych prowadzących do mięśnia sercowego.

To zmniejsza dopływ krwi do serca, może też spowodować ból w klatce piersiowej o zmieniającym się nasileniu (niestabilna dusznica bolesna). Brilique pomaga hamować skupianie się płytek krwi, zmniejszając prawdopodobieństwo powstania zakrzepu, który może zmniejszyć przepływ krwi.

Po podaniu doustnym tikagrelor wchłania się szybko. Wykazuje szybki początek działania farmakologicznego, a jego szczyt występuje w ciągu 2–4 godzin i utrzymuje się do 8 godzin.

3. Brilique – zamiennik i preparaty

Lek Brilique ma postać tabletek lub tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej do stosowania doustnego. Jest dostępny jako:

  • Brilique, 60 mg, tabletki powlekane, 56 szt.
  • Brilique, 90 mg, tabletki powlekane, 56 szt.
  • Brilique, 90 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 56 szt.

Brilique cena, refundacja

Tabletki powlekane Brilique 60 mg w opakowaniu zawierającym 56 tabletek kosztują około 170 zł, a Brilique 90 mg (opakowanie 56 tabletek) 160 zł. Preparat nie jest refundowany. Tikagrelor jest dostępny pod postacią jednego leku. Oznacza to, że Brilique nie ma zamiennika.

4. Stosowanie i dawkowanie Brilique

Preparat Brilique należy stosować doustnie, niezależnie od posiłku. W przypadku trudności z połykaniem tabletkę można rozdrobnić, zmieszać z połową szklanki wody i wypić. Co istotne, szklankę należy następnie przepłukać, wlewając pół szklanki wody - i wypić zawartość. Zmieszaną z wodą rozdrobnioną tabletkę można również podać przez zgłębnik nosowo-żołądkowy.

Tikagrelor należy stosować równolegle z małą dawką kwasu acetylosalicylowego (75-150 mg), jeśli nie jest to indywidualnie przeciwwskazane. Jeśli chodzi o dawkowanie, dawka początkowa to dwie tabletki przyjmowane jednocześnie (dawka nasycająca 180 mg). Zaleca się, aby lek stosować codziennie o tej samej porze (np. jedna tabletka rano i jedna wieczorem).

Po dawce początkowej zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka o mocy 90 mg przyjmowana dwa razy na dobę przez okres do 12 miesięcy, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

5. Brilique - skutki uboczne i przeciwwskazania

Brilique jest lekiem, który nie może być wdrażany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:

  • wykazujących nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby,
  • z czynnym nieprawidłowym krwawieniem,
  • u których w przeszłości wystąpił krwotok śródczaszkowy,
  • stosujących silne inhibitory izoenzymu CYP3A4 (np. klarytromycyna, nefazodon, ketokonazol, rytonawir i atazanawir).

Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ze stosowaniem leku Brilique wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania Brilique?

Najczęściej obserwuje się zaburzenia krwi, krwawienia (np. zwiększona skłonność do powstawania siniaków, krwiak samoistny, skaza krwotoczna), hiperurykemia, duszność. Pojawić się także mogą omdlenia, bóle głowy, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, niedociśnienie, dna moczanowa, krwawienia z układu oddechowego, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunka, nudności, niestrawność, zaparcia, krwawienie podskórne lub do skóry właściwej, wysypka, świąd, krwawienie z układu moczowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze