Trwa ładowanie...

"Brudna" szyja? Tak naprawdę to może być objaw groźnej choroby

 Maciej Rugała
03.02.2023 11:37
To nie brud, a rogowaciejące zmiany skórne powodują ten niekorzystny efekt
To nie brud, a rogowaciejące zmiany skórne powodują ten niekorzystny efekt (Getty Images)

Nieuważne oko może uznać to za brud, ale nie jest to zgodne z prawdą. Przebarwienia na szyi i pod pachami mogą być objawami poważnych chorób, z których leczeniem nie można zwlekać. O czym świadczą te ciemne plamy i jak je najlepiej usunąć?

spis treści

1. To nie brud. To zmiany skórne

Przebarwienia skóry potrafią wyglądać bardzo niekorzystnie, ponieważ niektóre z nich na pierwszy rzut oka mogą jawić się jako zaniedbanie higieny osobistej. Tak jest w przypadku "objawu brudnej szyi", w którym absolutnie nie chodzi o uchybienia w utrzymywaniu swojego ciała w czystości.

Ściemniała skóra może pojawiać się nie tylko na szyi, ale także pod pachami. Skóra w tamtych miejscach ma cechę wspólną - jest cieńsza, wrażliwsza i bardziej delikatna niż na innych obszarach ciała. Zmianie barwy skóry towarzyszyć mogą objawy takie jak świąd czy zgrubienia skóry w miejscu ciemniejszych plam.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

Przypadłość nazywana jest inaczej rogowaceniem ciemnym. Winowajców krępujących zmian skórnych może być wielu.

Powodować je mogą:

  • cukrzyca,

  • otyłość,

  • zespół policystycznych jajników,

  • insulinooporność,

  • choroba Cushinga.

Niekiedy zmiana w pigmentacji i twardości skóry w tych miejscach jest związana z przyjmowaniem leków. Najczęściej leki antykoncepcyjne i niektóre NLPZ mogą prowadzić do rogowacenia ciemnego. Bardzo rzadką przyczyną może być także choroba - wrodzona dyskeratoza.

2. Jak pozbyć się przebarwień?

Najlepszym sposobem może być zmiana diety oraz nawyków związanych z jedzeniem i aktywnością fizyczną. Może to być wystarczającą strategią, jeśli podłożem rogowacenia jest otyłość i cukrzyca.

Niekiedy nie jest to wystarczające, jeśli przyczyna zmian skórnych jest inna. Można uciekać się do preparatów dostępnych w sklepach, które rozjaśnią skórę, ale warto najpierw konsekwentnie wypróbować kilka domowych sposobów:

  • maseczka z sody oczyszczonej - dodatkowo oczyści pory,

  • maska z ogórka,

  • przemywania przebarwień sokiem z cytryny,

  • peeling z płatków owsianych,

  • gnieciony banan z oliwą z oliwek.

Powyższe metody są naturalne, niealergizujące i łatwo dostępne, a do tego mogą odżywić i nawilżyć skórę, gdyż problemem w rogowaceniu jest nie tylko zmiana pigmentacji. Warto jednak pamiętać, że każdą niepokojącą nieprawidłowość w wyglądzie naszej skóry należy skonsultować ze specjalistą dermatologiem.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze