Budowa oka

Oko ma w przybliżeniu kształt kuli o średnicy 24 mm, wypełnionej w większości bezpostaciową substancją - ciałem szklistym - pozwalającym na utrzymanie jego kształtu. Gałka oczna położona jest w oczodole utworzonym przez kości czaszki. Poza tym nasze spojrzenie to rogówka, twardówka, siatkówka, naczyniówka, soczewka, nerw wzrokowy i spojówka.

Twardówka

Twardówka jest najbardziej zewnętrzną, ochronną tkanką oka. Zbudowana jest z nieprzezroczystej błony włóknistej łącznotkankowej. W przedniej części oka przechodzi w przejrzystą rogówkę.

#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

Rogówka

Rogówka kształtem przypomina wypukłe szkiełko od zegarka. Ma ok. 0,5 mm grubości i zbudowana jest z przezroczystej błony włóknistej. Podstawową funkcją rogówki jest ochrona wewnętrznych struktur oka. Ponadto rogówka jest elementem układu optycznego oka i wraz z soczewką ogniskuje promienie świetlne na siatkówce.

Zewnętrzne warstwy rogówki (nabłonek) mają zdolność regeneracji, ale wewnętrzna jej warstwa (śródbłonek) – nie. Dlatego uszkodzona np. wskutek zadrapania warstwa nabłonka wygoi się szybko, ale uszkodzenie wewnętrznej warstwy – śródbłonka – powoduje poważne komplikacje.

Naczyniówka

Między twardówką i siatkówką leży naczyniówka, zbudowana z gęstej sieci tętniczek, żyłek i naczyń włosowatych. Odżywia i dotlenia zewnętrzne warstwy siatkówki i odgrywa rolę w utrzymaniu jej temperatury tkanki oka.

Siatkówka oka

Siatkówka oka (retina) jest bardzo skomplikowaną, wielowarstwową strukturą, odpowiedzialną za przemianę światła w impulsy nerwowe, które może odczytać i zinterpretować nasz mózg. Jest podzielona na dziesięć różnych warstw, składających się ze światłoczułych komórek, tzw. fotoreceptorów (czopków i pręcików) oraz z neuronów przewodzących bodźce wzrokowe.

Na siatkówce znajduje się plamka zwana również plamką żółtą, będąca miejscem o największym skupieniu czopków i z tego powodu cechuje się największą wrażliwością na barwy i światło. Nieco niżej znajduje się plamka ślepa - miejsce pozbawione komórek światłoczułych i dlatego niewrażliwe na światło. Jest miejscem zbiegu nerwów łączących komórki światłoczułe z nerwem wzrokowym.

Soczewka

Soczewka oka jest zawieszona między tęczówką a ciałem szklistym na cienkich włóknach (obwódce rzęskowej). Składa się z torebki, kory i jądra i ma dwie wypukłe powierzchnie - przednią i tylną. Jeśli wyobrazimy sobie soczewkę jako owoc, to torebka jest jego skórką, kora jego miąższem, a jądro pestką. Soczewka to bardzo ważny element układu optycznego (skupiającego światło) oka.

Tęczówka

Tęczówka jest umięśnioną częścią błony naczyniowej. W jej środkowej części znajduje się otwór nazywany źrenicą. Dzięki zawartemu w niej pigmentowi jest kolorowa. Mięśnie tęczówki pozwalają na zwiększanie lub zmniejszanie dopływu światła przez regulację wielkości źrenicy.

Nerw wzrokowy

Nerw wzrokowy przypomina kabel, złożony z miliona pojedynczych włókien - przewodów elektrycznych ułożonych wiązkami. W każdym włóknie nerwowym płynie prąd elektryczny od pobudzonej światłem komórki nerwowej siatkówki na dnie oka, do odpowiedniej komórki kory mózgowej. Tu dopiero, w tzw. korze wzrokowej, która znajduje się w tylnej części głowy, obraz rejestrowany okiem może być uświadomiony, a zatem zobaczony.

Ciało szkliste

Ciało szkliste to żelowa, przejrzysta substancja wypełniająca 2/3 gałki ocznej. W 98% składa się z wody, pozostała część to kwas hialuronowy i siateczka kolagenowa. Odgrywa rolę odżywczą oraz jest podporą dla położonych obwodowo tkanek oka.

Spojówka

Spojówka to tkanka wyściełająca przednią część gałki ocznej i wewnętrzną część powiek.

Komentarze (6)
~Neuro
~Neuro ponad rok temu

A najczesciej anizokoria jest fizjologicznym, spontanicznym objawem i nic sie z tym nie robi. Ropien mozgu??? Jeszcze nie widzialam. Internetowa pseudowiedza....Potem trzeba takim pacjentom tlumaczyc, ze nic im nie jest....EH

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Okulistyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Okulistyka
Okulistyka

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Promieniowanie UV może uszkodzić wzrok Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również dla naszych oczu. Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia...

Okulistyka

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO)

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wypowiedź: Magdalena Duda, optometrystka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Książka jest najbardziej popularnym podarunkiem świątecznym, jednak coraz częściej idąc z duchem czasu kupujemy na prezent książki elektroniczne. Jak e-czytanie wpływa na...

Okulistyka

Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?

Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?

Ochrona to podstawa 90% rodzajów raka skóry występuje od szyi w górę, a 10% na powiekach. Brzmi to dość przerażająco, ale środki zapobiegawcze są niezwykle proste, szczególnie że lato już za pasem. Okulary przeciwsłoneczne Większość z nas pewnie nosi...

Okulistyka

Co jeść, aby mieć dobry wzrok?

Co jeść, aby mieć dobry wzrok?

Szpinak Jeden kubek szpinaku zawiera 20 mg luteiny i zeaksatyny, które chronią oczy przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej i katarakty. Podobne działanie ma kapusta włoska i rzepa. Produkty pełnoziarniste Brązowy ryż, pełne ziarno owsa, pieczywo...

Okulistyka

Zadbaj o swoje oczy

Zadbaj o swoje oczy

Kiedyś pogorszenie wzroku następowało wraz z wiekiem, dziś zdarza się to w równym stopniu młodym i osobom starszym. Przedstawiamy kilka rad, dzięki którym długo będziesz cieszyć się doskonałym wzrokiem. Wraz z tobą starzeją się twoje oczy Swoją świetność...

Okulistyka

Siatkówczak - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

i radioterapię. Bolton A., Kański J.J. Ilustrowane wykłady z okulistyki, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2004, ISBN 83-89009-03-X, Perek D. (red (...) .) HARRISON - Onkologia, Czelej, Lublin 2009, ISBN 978-83-7563-008-4, Kański...