Trwa ładowanie...

Buduje komórki rakowe, skraca życie. Najgorsze, co robi z mózgiem

Piwo uszkadza mózg i skraca życie
Piwo uszkadza mózg i skraca życie (Getty Images)

Kolejne badania dowodzą, że nawet niewielka ilość alkoholu może być niebezpieczna dla zdrowia. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wzięli pod uwagę piwo i dowiedli, że nawet umiarkowane picie tego trunku negatywnie wpływa na mózg i wywołuje wiele poważnych chorób. - O tym, że skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu może być także rozwój nowotworu, wiemy od dawna. U pacjentów często spożywających różnego rodzaju trunki diagnozuje się zazwyczaj raka krtani, gardła, przełyku, jelita grubego i odbytnicy, u kobiet zaś raka piersi - alarmuje ekspert.

spis treści

1. Alkohol szkodzi zdrowiu. Skraca życie

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki nie pozostawiają złudzeń – nawet niewielka ilość alkoholu ma duży wpływ na kondycję mózgu. Na podstawie obrazów mózgu ponad 25 tys. dorosłych osób udowodniono, że nawet małe dawki napojów wysokoprocentowych odpowiadają za zmniejszenie objętości istoty szarej.

Kora mózgu, na którą składa się istota szara, jest odpowiedzialna za pamięć, inteligencję, używanie języka, myślenie abstrakcyjne, czytanie, pisanie i wiele innych podobnych mechanizmów.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Od lat wiadomo też, że alkohol skraca życie. W badaniu z 2018 roku przeprowadzonym przez ekspertów z Uniwersytetu w Teksasie okazało się, że człowiek, który spożywa przynajmniej dwa drinki przez cztery dni w tygodniu, ma większe ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 20 proc.

2. Większe ryzyko zachorowania na raka

Z kolei prestiżowe pismo medyczne "The Lancet Oncology" opublikowało badania, które dowiodły, że 740 tys. przypadków raka każdego roku na całym świecie, wynika z picia alkoholu. Najwięcej nowotworów wynikało z picia dużych ilości, ale okazało się także, że ryzyko rośnie już przy tzw. piciu umiarkowanym, które odpowiadało za 14 proc. powiązanych z alkoholem przypadków.

Wystarczy jeden drink wieczorem, by ryzyko raka diametralnie wzrosło
Wystarczy jeden drink wieczorem, by ryzyko raka diametralnie wzrosło (Getty Images)

- O tym, że skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu może być także rozwój nowotworu, wiemy od dawna. U pacjentów spożywających często różnego rodzaju trunki diagnozuje się zazwyczaj raka krtani, gardła, przełyku, jelita grubego i odbytnicy, u kobiet zaś raka piersi. Istnieją duże badania populacyjne, w których wykazano zależność między spożywanymi dawkami etanolu, czyli alkoholu etylowego, a ryzykiem zachorowania na wymienione wcześniej nowotwory – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Domaszewski, lekarz POZ.

Lekarz podkreśla, że nie ma znaczenia, czy pije się piwo, wino czy wódkę – w każdym z tych napojów znajduje się alkohol, co oznacza, że wszystkie te rodzaje napojów alkoholowych mogą powodować raka.

Jak tłumaczy dr Domaszewski, do powstania mutacji rakotwórczych przyczynia się aldehyd octowy – substancja trująca powstająca w chwili, gdy alkohol zaczyna się rozkładać. Jest on także odpowiedzialny za odczuwanie kaca, któremu towarzyszyć mogą objawy, takie jak ból głowy, nudności, wymioty i zaburzenia rytmu serca. Badania laboratoryjne nad aldehydem octowym dowiodły, że uszkadza on DNA i prowadzi do zmian w chromosomach. W przypadku zwierząt substancja ta wykazuje działanie rakotwórcze.

- Alkohol etylowy bezpośrednio uszkadza komórki. Najgroźniejszą dla człowieka substancją jest jednak aldehyd octowy, czyli metabolit alkoholu, który przez dłuższy czas po jego spożyciu krąży w organizmie i wywołuje wiele negatywnych skutków. Może przykładowo nasilić ogólną reakcję zapalną w tkankach i bezpośrednio uszkodzić materiał genetyczny, czyli DNA i powodować wzrost liczby błędów przy jego replikacji – tłumaczy lekarz.

Ponadto alkohol powoduje też zmiany w hormonach. Może zwiększać poziom niektórych hormonów, takich jak estrogen i insulina. Hormony są przekaźnikami chemicznymi, a ich wyższe poziomy mogą powodować częstsze dzielenie się komórek, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju komórek rakowych.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze