Trwa ładowanie...

Budzisz się w nocy i nie jesteś w stanie się poruszyć? Tak objawia się "zmora nocna"

Avatar placeholder
07.11.2024 13:09
Objawy pojawiają się podczas snu. Ustępują w ciągu kilku minut
Objawy pojawiają się podczas snu. Ustępują w ciągu kilku minut (Getty Images)

Budzisz się w środku nocy i z przerażeniem odkrywasz, że nie jesteś w stanie się poruszyć, a nawet oddychanie przychodzi ci z trudem? Takie doświadczenie dla wielu osób to prawdziwy koszmar na jawie. Jak więc radzić sobie z paraliżem sennym?

spis treści

1. Porażenie przysenne

Epizody paraliżu sennego po raz pierwszy mogą pojawić się w nastoletnim wieku. Choć to dość powszechny stan, wcale nie czyni go to mniej przerażającym. Może wystąpić podczas zasypiania, budzenia się, a także krótko po zaśnięciu.

Dobra wiadomość jest taka, że paraliż senny w żaden sposób nie zagraża zdrowiu ani bezpieczeństwu. Może jednak towarzyszyć innym schorzeniom, a ze względu na doświadczenia często też jest nazywany "zmorą nocna".

Podczas epizodów najczęściej pojawia się niemożność poruszania się oraz mówienia. Towarzyszy temu uczucie przygniatania, strachu i obecności obcej osoby. Mogą też pojawić się halucynacje.

Zobacz film: "6 sygnałów, że twój organizm opanowały toksyny"

Paraliż senny może trwać od kilku sekund do kilku minut i zwykle ustępuje samoistnie. Po takich doświadczeniach u wielu osób dodatkowo pojawiają się trudności z oddychaniem, wzmożone pocenie się, bóle mięśni i głowy oraz niepokój.

2. Przyczyny paraliżu sennego

Senna zmora może nawiedzić nas w każdym wieku. Niektóre osoby są bardziej narażone na występowanie epizodów paraliżu sennego - pacjenci z narkolepsją, bezsennością, depresją, zaburzeniami lękowymi oraz chorobą afektywną dwubiegunową.

Paraliż senny jest również zwykle spowodowany rozłączeniem umysłu i ciała podczas snu. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednia higiena snu oraz bezdech senny. Również spanie na plecach może zwiększyć ryzyko wystąpienia epizodu.

Zobacz także: Czym jest paraliż senny? Artysta pokazuje z jakimi koszmarami zmaga się prawie każdej nocy

Objawy paraliżu sennego zazwyczaj ustępują w ciągu kilku minut i nie powodują żadnych trwałych efektów fizycznych ani urazów. Doświadczenie może jednak odbić się na zdrowiu psychicznym.

Zwykle nie jest konieczna terapia, ale eksperci sugerują, by skonsultować się z lekarzem w przypadku, gdy porażenie przysenne zakłóca codzienne funkcjonowanie.

3. Zapobieganie epizodom

Kluczem do złagodzenia objawów są odpowiednie nawyki. Eksperci zalecają unikanie niebieskiego światła przed snem oraz zapewnienie niskiej temperatury w sypialni.

Unikanie stresu oraz regularny wysiłek fizyczny mogą znacząco zmniejszyć częstość epizodów. Staraj się nie spać na plecach i zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku każdego dnia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze