Buty przy łuszczycowym zapaleniu stawów
Łuszczycowe zapalenie stawów może dotknąć każdej partii ciała. Najczęściej jednak choroba ta atakuje stopy, a w szczególności stawy palcowe usytuowane w pobliżu paznokci. Osoby cierpiące z powodu tej choroby odczuwają ból i dyskomfort w trakcie wykonywania nawet najprostszych czynności. W zależności od symptomów choroby, istnieje wiele sposobów pielęgnacji stopy, związanych z odpowiednim obuwiem oraz ćwiczeniami, które sprawią, że znów wrócisz na nogi.
1. Dobór odpowiedniego obuwia
Łuszczycowemu zapaleniu stawów palcowych często towarzyszy opuchlizna stopy, dlatego może być ci ciężko nosić tradycyjne buty. W takim wypadku postaraj się znaleźć obuwie, w którym będzie wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić opuchnięte palce. Jeśli jesteś w stanie nosić zwykłe buty, upewnij się, że będą odpowiednie dla twoich stóp. Na co należy zwrócić uwagę? Po pierwsze sprawdź, czy buty są na tyle solidne, żeby wspomóc zmęczoną nogę. Ważne, aby wybrać buty z usztywnionymi łydkami oraz takie, które nie zaburzą naturalnego łuku stopy. Pamiętaj: jeśli masz opuchnięte palce, nigdy nie wkładaj butów odkrywających stopę. Nie możesz przecież narazić jej na dalszą kontuzję. Najlepsze będą pełne buty lub chociaż takie, które zakryją palce. Wybierając buty, zwróć uwagę także na to, czy będą w stanie zamortyzować twoje ruchy. Postaraj się znaleźć złoty środek między komfortem a ochroną. Dodatkowo, upewnij się, że buty nie są zbyt ciasne. Twoje palce muszą mieć odpowiednią przestrzeń. W końcu, unikaj wysokich obcasów. Szpilki może wyglądają atrakcyjnie, ale skutki ich noszenia mogą być opłakane.
2. Ćwiczenia w walce z łuszczycowym zapaleniem stawów
Chorując na łuszczycowe zapalenie stawów, ciężko jest się poruszać. Mimo tego, zaleca się ćwiczenia w celu zredukowania symptomów choroby, a także ułatwienia poruszania. Ćwiczenia tego typu mogą zwiększyć elastyczność, a zarazem uśmierzyć ból. Oto niektóre z nich:
Ćwiczenie na rozciągnięcie ścięgna Achillesa – stań plecami do ściany, po czym wychyl jedną nogę do przodu. Dotykając obiema piętami podłogi, pochyl się w stronę wychylonej stopy, aby naciągnąć ścięgno Achillesa. Powtórz ćwiczenie 3 razy, utrzymując pozycję przez 10 sekund. Następnie zrób to samo, zmieniając stopę.
Naciąganie dużego palca – owiń duże palce u nogi solidnym paskiem gumowym. Używając mięśni stopy (nie całej nogi), staraj się oddzielić je od siebie jak najdalej – w kierunku reszty palców stopy. Zrób 10 powtórzeń, przytrzymując palce za każdym razem na 5 sekund.
Naciąganie pięciu palców – owiń paskiem gumowym wszystkie palce stopy i postaraj się oddalić je od siebie tak daleko, jak to tylko możliwe. Powtórz 10 razy, także przytrzymując palce na 5 sekund.
W przypadku gdy nie zauważysz poprawy mimo regularnych ćwiczeń stawów stopy, skontaktuj się z lekarzem i poproś o skierowanie do fizjoterapeuty. Specjalista ten popracuje z tobą, aby zwiększyć elastyczność, a co za tym idzie, komfort stóp. W codziennej walce z bólem i opuchlizną skuteczne mogą być zimne okłady, które pomogą ci utrzymać elastyczność i zwiększyć zakres ruchu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.