Trwa ładowanie...

Cardura – zamienniki, działanie, dawkowanie i wskazania

Avatar placeholder
13.04.2023 14:09
Cardura to lek, który wydawany jest na receptę
Cardura to lek, który wydawany jest na receptę (Adobe Stock)

Cardura to lek stosowany w urologii i kardiologii, którego substancją czynną jest doksazosyna. Preparat obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Jakie są wskazania do jego dawkowania? Czy istnieją przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to Cardura ?

Cardura to lek dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest metanosulfonian doksazosyny. Doksazosyna (łac. Doxazosinum) to wybiórczy antagonista receptorów α1-adrenergicznych i lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Rozszerza naczynia, zmniejsza opór przepływu krwi w obwodowych naczyniach krwionośnych.

Lek działa na układ sercowo-naczyniowy, moczowo-płciowy i hormony płciowe. Wskazania do stosowania obejmują leczenie objawów wywołanych łagodnym przerostem gruczołu krokowego oraz samoistnego nadciśnienia tętniczego.

Zobacz film: "Prostata"

Cardura – zamienniki i preparaty

Lek Cardura jest dostępny w różnych dawkach, jako:

  • Cardura 1 mg, tabletki, 30 szt.,
  • Cardura 2 mg, tabletki, 30 szt.,
  • Cardura 4 mg, tabletki, 30 szt.,
  • Cardura XL, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 4 mg, 30 szt.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające doksazosynę to tabletki Adadox, Apo-Doxan 1, Apo-Doxan 2, Apo-Doxan 4, Doxanorm, Doxar, Doxazosin Aurovitas, Doxonex, Dozox, Kamiren, Zoxon 1, Zoxon 2, Zoxon 4, tabletki o przedłużonym uwalnianiu Doxar XL i Doxazosin XR Genoptim oraz tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu Kamiren XL.

2. Dawkowania leku Cardura

Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Jak wygląda dawkowanie leku Cardura w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego? Początkowo podaje się 1 mg na dzień, w zależności od skuteczności po 7–14 dniach dawkę można zwiększyć do 2 mg na dzień, a następnie do 4 mg na dzień i 8 mg na dzień. Dawka podtrzymująca wynosi od 2 do 4 mg na dzień. Maksymalna zalecana dawka wynosi 16 mg na dzień.

Dawkowanie leku Cardura w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego: początkowo stosuje się 1 mg na dzień, w razie potrzeby po 7–14 dniach dawkę można zwiększyć do 2 mg na dzień, a następnie do 4 mg na dzień. Maksymalna zalecana dawka wynosi 8 mg na dzień. Substancja łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi, jej maksymalne stężenie w osoczu krwi osiąga po ok. 2 godzinach od podania.

Cardura – rano czy wieczorem?

Tabletki Cardura stosuje się doustnie. Trzeba połykać je w całości, popijając niewielką ilością płynu, zawsze o tej samej porze, przed lub po posiłku.

Aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

3. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Kiedy nie stosować preparatu Cardura – tabletki? Przeciwwskazaniem jest:

Doksazosyny nie należy stosować w okresie karmienia piersią. W ciąży lek można zażywać jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Nie zaleca się stosowania leku Cardura u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

W monoterapii nie należy włączać leku Cardura u osób z przepełnieniem pęcherza moczowego, bezmoczem. Przed rozpoczęciem leczenia doksazosyną lekarz musi stwierdzić, że powiększenie gruczołu krokowego nie jest związane z nowotworem. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u osób w podeszłym wieku lub z upośledzoną czynnością nerek. Stosować ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności wątroby.

Ze stosowaniem leku Cardura wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak:

Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, szczególnie na początku leczenia, po zwiększaniu dawki lub przejściu na inny lek (lek może wpływać na sprawność psychofizyczną). Nie zaleca się prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn w czasie jego przyjmowania.

Z uwagi na możliwe interakcje z różnymi substancjami, przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze