Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Cena leczenia kanałowego – przebieg zabiegu, powikłania, od czego zależy koszt

Avatar placeholder
01.12.2022 16:53
Cena leczenia kanałowego zależy od wielu czynników
Cena leczenia kanałowego zależy od wielu czynników (Adobe Stock)

Cena leczenia kanałowego jest najczęściej dość wysoka. Leczenie kanałowe jest bowiem skomplikowaną i czasochłonną procedurą, która wymaga od lekarza dużego doświadczenia oraz wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Nic więc dziwnego, że usługa ta niemało kosztuje. Jak dokładnie wygląda cennik leczenia kanałowego? Ile trwa procedura i co wpływa na ostateczny koszt?

spis treści

1. Leczenie kanałowe – wskazania

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne) to sposób leczenia zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Procedura ta składa się z kilku etapów – od dokładnego usunięcia próchnicy i oczyszczenia komory miazgi, po opracowanie kanału za pomocą specjalistycznych narzędzi i uszczelnienie powstałego ubytku.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne? Wskazania do leczenia endodontycznego to m.in.:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Leczenie kanałowe – przebieg zabiegu

Leczenie endodontyczne polega na otwarciu komory zęba i usunięciu miazgi. Stomatolog usuwa miazgę z kanałów korzeniowych za pomocą specjalnych narzędzi. Następnym krokiem jest przepłukanie kanałów wodą utlenioną i podchlorynem sodu. Zdarza się, że konieczna jest kilkukrotna wymiana leku, aby w pełni wyleczyć tkanki okołowierzchołkowe.

Następnie następuje osuszenie i wypełnienie kanałów zęba, by nie doszło do kolejnego zainfekowania. Szczelne zamknięcie kanału wykonuje się materiałem obojętnym dla organizmu.

Jak długo trwa leczenie kanałowe? Zależy to od liczby kanałów oraz zaawansowania problemu. Przy małej liczbie kanałów możliwe jest leczenie kanałowe w jeden dzień, które trwa zwykle do 2 godzin. W przypadku większej liczby kanałów procedura może się wydłużyć.

Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów [6 zdjęć]

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta często nie jest w stanie

zobacz galerię

3. Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem? Otóż endodoncja mikroskopowa nie różni się znacząco od leczenia kanałowego wykonywanego tradycyjną metodą. W zasadzie wszystkie etapy leczenia zęba przebiegają podobnie, inny jest natomiast sposób pracy lekarza.

W czasie leczenia endodontycznego pod mikroskopem stomatolog nie korzysta z tradycyjnego lusterka powiększającego trzymanego w dłoni, lecz wykorzystuje specjalne lupy mikroskopu. Są one w stanie nawet 25-krotnie powiększyć opracowywane pole. Takie powiększenie pola zabiegowego sprawia, że stomatolog bez trudu może odnaleźć struktury i miejsca, które nie są widoczne gołym okiem.

Najczęstsze wskazania do endodoncji pod mikroskopem:

  • zęby o nietypowej budowie anatomicznej,
  • uszkodzenia kanału korzeniowego,
  • wąskie, zakrzywione kanały korzeniowe z odgałęzieniami,
  • ponowne leczenie kanałowe,
  • usuwanie wkładów korzeniowych.

4. Powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem (reendo)

Reendo to inaczej powtórne leczenie kanałowe. Co to dokładnie oznacza? Procedura ta przeprowadzana jest, gdy poprzednie leczenie endodontyczne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub nie zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób. W większości przypadków to ostatnia szansa na uratowanie naturalnego zęba przed usunięciem.

Reendo przeprowadza się, gdy na skutek leczenia kanałowego doszło do rozwoju ostrej lub przewlekłej reakcji zapalnej. Stan zapalny może objawiać się np. obrzękiem i bólem wokół zęba, czy wysiękiem ropnym.

Powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem może być konieczne także w przypadku złamania lub pęknięcia korony wyleczonego zęba, czy też kiedy poprzedni materiał wypełniający był zbyt słabej jakości.

Reendo to procedura dość skomplikowana i wymagająca. W tym przypadku, zanim lekarz przystąpi do leczenia, musi bardzo precyzyjnie usunąć materiał, którym ząb był wypełniony, włókna i sztyfty wzmacniające szkielet. Dlatego też zabieg musi być wykonany pod mikroskopem, najlepiej przez doświadczonego lekarza.

5. Czy leczenie kanałowe boli?

Wiele osób zastanawia się, czy leczenie kanałowe zęba boli? Jeszcze do niedawna zabieg leczenia kanałowego mógł wiązać się z dużym bólem i dyskomfortem. Miało to związek z tzw. dewitalizacją miazgi, czyli z zatruciem zęba.

Jednak obecnie prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe i usuwanie nerwu z zęba jest niemal bezbolesne. Procedura najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a w uzasadnionych przypadkach nawet w pełnej narkozie. Czy leczenie kanałowe ze znieczuleniem boli? Zwykle największy dyskomfort sprawia pacjentom samo podanie znieczulenia.

Niestety, po zakończeniu leczenia i działania środków znieczulających, obszar wokół zęba leczonego kanałowo może być bardziej wrażliwy. Przez to pacjent może odczuwać dyskomfort czy ból o różnej intensywności. Niekiedy dyskomfort jest na tyle duży, że pacjent musi przyjmować środki przeciwbólowe. Zwykle jednak ból ustaje w ciągu kilku dni.

6. Leczenie kanałowe zęba i możliwe powikłania

Leczenie kanałowe zęba jest procesem wieloetapowym i wymagającym. Zdarza się, że podczas zabiegu endodontycznego mogą nastąpić powikłania.

Wśród najczęstszych wyróżnia się:

  • niedopełnienie kanału,
  • przebicie kanału,
  • złamanie lub pęknięcie korony albo korzenia,
  • złamanie narzędzia w kanale,
  • wydostanie się materiału poza wierzchołek zęba.

Nieprawidłowo wykonane leczenie może dawać różne objawy. Leczenie kanałowe, które zostało źle wykonane, najczęściej wiąże się z długo utrzymującym się, intensywnym bólem, obrzękiem i ropniem.

Zdarza się także, że leczenie kanałowe nie jest w stanie uratować zęba. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu – ekstrakcji zęba.

Zobacz także:

7. Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Ceny leczenia kanałowego zęba są bardzo zróżnicowane. Koszt zabiegu uzależniony jest od wielu zmiennych. Wpływ na cenę ma region Polski, renoma gabinetu stomatologicznego, technologia sprzętu, doświadczenie lekarza, jakość znieczulenia miejscowego, ilość kanałów zęba, czy ilość przeprowadzonych badań diagnostycznych. Koszty uzależnione są też od tego, ile wizyt trwa leczenie kanałowe zęba.

Jakie są ceny leczenia zgorzeli zęba? Za leczenie jednego kanału zęba metodą tradycyjną zapłacimy średnio ok. 250-450 zł. Jeśli kanałów będzie więcej, cena proporcjonalnie wzrośnie.

To, ile kanałów mają zęby, zależy od rodzaju zęba oraz indywidualnych uwarunkowań. Niemniej jednak u większości osób cena leczenia kanałowego szóstki, czy siódemki będzie znacznie różniła się od ceny za leczenie kanałowe jedynek, czy dwójek. Leczenie kanałowe ósemek podejmuje się tylko w rzadkich przypadkach, np. u osób, które straciły zęby sąsiednie.

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tak wysokich kosztów jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz prawidłowa higiena jamy ustnej. Warto podkreślić, że cennik leczenia endodontycznego jest znacznie wyższy niż cena leczenia próchnicy na jej wczesnym etapie.

Ile kosztuje leczenie próchnicy? W przypadku niepowikłanego leczenia jest to zwykle ok. 100-200 zł.

7.1. Leczenie kanałowe pod mikroskopem – cena

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest droższe od tradycyjnego leczenia kanałowego. Cena endodoncji mikroskopowej określana jest zwykle indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania problemu stomatologicznego. Zależna jest też w dużej mierze od liczby kanałów zęba, które wymagają opracowania.

Cena mikroskopowego leczenia kanałowego zęba jednokanałowego wynieść może od ok. 500-750 zł. Cena leczenia zęba pod mikroskopem w przypadku trzech kanałów to zwykle od 800 nawet do 1500 zł.

7.2. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – cena

Leczenie zęba endodontyczne wymaga odbudowania jego utraconej struktury. Ile kosztuje odbudowa zęba po leczeniu kanałowym? Dokładny koszt rekonstrukcji zależy od wykorzystanego materiału. Podstawowym sposobem jest kompozytowe wypełnienie zęba. Cena za taką usługę zwykle mieści się w granicach 150-300 zł.

Wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym można wykonać też wkładem z włókna szklanego. Wówczas średni koszt to zwykle ok. 200-450 zł. Najkosztowniejsza jest odbudowa protetyczna w postaci inlay/onlay. Zwykle ceny zaczynają się tu od ok. 500 zł.

7.3. Powtórne leczenie kanałowe – cena

Najbardziej kosztowne jest powtórne leczenie kanałowe zęba. Wymaga ono zdecydowanie więcej czasu oraz jest bardziej skomplikowane niż leczenie pierwotne. Dlatego też cena w tym przypadku jest zdecydowanie wyższa.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów wykonywane po raz drugi? W zależności od liczby zainfekowanych korzeni ceny mogą wahać się w granicach 900-1800 zł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.