Trwa ładowanie...

Cepan – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
20.07.2021 11:15
Cepan to krem leczniczy, który stosuje się w leczeniu blizn oraz bliznowców po oparzeniach, zabiegach chirurgicznych, czyrakach, owrzodzeniach i trądziku.
Cepan to krem leczniczy, który stosuje się w leczeniu blizn oraz bliznowców po oparzeniach, zabiegach chirurgicznych, czyrakach, owrzodzeniach i trądziku. (Pexels)

Cepan to krem leczniczy, który stosuje się w leczeniu blizn oraz bliznowców po oparzeniach, zabiegach chirurgicznych, czyrakach, owrzodzeniach i trądziku. Preparat sprawdza się również w leczeniu przykurczy i blizn powiek. Substancje czynne preparatu to wyciąg etanolowy z cebuli, wyciąg z rumianku oraz heparyna sodowa. Jak go stosować? O czym pamiętać?

spis treści

1. Co to jest Cepan?

Cepan to krem leczniczy stosowany w profilaktyce i leczeniu blizn. Stosuje się go na skórę, zawsze po wyleczeniu rany, przy czym leczenie należy rozpoczynać możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się blizny.

Substancje czynne preparatu Cepan to:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • wyciąg etanolowy z cebuli (Alii cepae extractum fluidum),
  • wyciąg z rumianku (Chamomillae extractum),
  • heparyna sodowa (Heparinum natricum), alantoina (Allantoinum).

100 g kremu zawiera 20 g wyciągu z cebuli, 5 g wyciągu z rumianku, 5000 IU heparyny sodowej, 1 g alantoiny.

Substancje pomocnicze to mieszanina alkoholu cetoatearylowego i sodu larylosiarczanu, parafina ciekła, wazelina biała, samo emulgująca mieszanina moni i diglicerydów wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych i potasu stearynianu, glicerol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Zobacz także:

2. Efekty działania kremu Cepan

Swoje działanie Cepan zawdzięcza heparynie sodowej, wyciągom roślinnym oraz alantoinie, które wpływają na metabolizm tkanki łącznej, ograniczają nadmierny wzrost ziarniny i zapobiegają tworzeniu się przerosłych blizn. Ponadto wzmagają pęcznienie, zmiękczenie i rozluźnienie tkanki bliznowatej, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu.

Jakie są efekty działania kremu Cepan? Ponieważ produkt wnika w głąb tkanek, powoduje spłaszczenie i zblednięcie, a także uelastycznienie blizn. Ponadto lek może:

  • zmiękczać i wygładzać stwardniałą i przerosłą tkankę blizn,
  • nawilżać naskórek,
  • wspierać strukturę kolagenu,
  • zmniejszać reakcję zapalną,
  • przyspieszać regenerację tkanki,
  • zmniejszać uczucie napięcia skóry i świąd.

Warto pamiętać, że w zależności od wieku blizny leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Efekt terapii zależy od regularnego stosowania preparatu. Ważne jest, by stosowanie leku Cepan rozpocząć odpowiednio wcześnie. To zapobiega powstawaniu blizn, także tworzeniu się form przerosłych.

3. Wskazania i stosowanie Cepanu

Wskazania to stosowania kremu Cepan to:

Krem stosuje się na wygojoną skórę 2-3 razy na dobę. Należy nakładać go cienką warstwą, lekko masując. W leczeniu blizn starych i stwardniałych oraz w przykurczach niewielką ilość kremu trzeba nałożyć na jałowy gazik, przyłożyć na bliznę i pozostawić go na 30 - 60 minut.

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Leku Cepan nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Trzeba pamiętać, że krem zawiera alkohol cetostearylowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne lub miejscowe reakcje skórne:

  • ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną np. kontaktowe zapalenie skóry,
  • lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan oraz propylu parahydroksybenzoesan i może powodować reakcje alergiczne (możliwe są reakcje typu późnego).

Chociaż nie ma doniesień na temat negatywnych skutków stosowania leku podczas ciąży i w czasie karmienia piersią, w tych okresach przed zastosowaniem kremu należy skonsultować się z lekarzem.

Ponadto warto pamiętać, że Cepan, jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane, takie jak zaczerwienienie i pieczenie skóry. Reakcje tego typu występują rzadko, zwykle na początku terapii. Gdy się pojawią, trzeba ograniczyć stosowanie aż do ustąpienia zmian. Nie są znane interakcje preparatu z innymi lekami.

W przypadku stosowania kremu w okolicy powiek należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem.

Cepan należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Krem można stosować przez pół roku od otwarcia tubki, jednak nie przekraczając terminu ważności umieszczonego na opakowaniu.

Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego. W razie wątpliwości trzeba skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze