Trwa ładowanie...

Cewnik Foleya sposobem na wywołanie porodu

Cewnik Foleya stosuje się zawsze podczas cesarskiego cięcia.
Cewnik Foleya stosuje się zawsze podczas cesarskiego cięcia. (123RF)

Cewnik Foleya wykorzystuje się w urologii do odprowadzania moczu. Stosuje się go również w położnictwie, ponieważ przyspiesza on rozwarcie szyjki macicy i wywołuje poród. Jak zakłada się cewnik Foleya? Czy cewniki silikonowe mogą powodować powikłania u ciężarnych pacjentek? Kiedy wymiana cewnika Foleya jest konieczna?

spis treści

1. Czym jest cewnik Foleya – technologia i zastosowanie

Cewnik Foleya, nazywany przez pacjentów cewnikiem bądź balonikiem do porodu, wymyślony został w latach 30. XX wieku przez amerykańskiego urologa Fredericka Foleya. Ten samoutrzymujący się cewnik, wprowadzany do pęcherza moczowego lub szyjki macicy to po prostu silikonowy lub lateksowy wężyk, który zakończony jest balonikiem.

Cewnik Foleya w ciąży

Zobacz film: "Niezwykłe zdjęcia z porodów"

Jako narzędzie stosowane w położnictwie, cewnik w ciąży wpływa na rozwieranie szyjki macicy, a przez to przyspiesza poród naturalny. To właśnie z tego powodu nazywany jest cewnikiem na wywołanie porodu. Zakładanie cewnika Foleya u pacjentek ciężarnych wskazane jest wówczas, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi przynajmniej jeden centymetr.

Cewnik Foleya stosuje się także podczas cesarskiego cięcia. Zakładany jest wówczas bezpośrednio do pęcherza, co umożliwia odprowadzanie moczu. Bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek powikłania.

Cewnik Foleya wykorzystywany w urologii

Jako narzędzie urologiczne, cewnik umożliwia prawidłowe odprowadzanie moczu podczas operacji chirurgicznych. Warto dodać, że najnowocześniejsze cewniki Foleya oparte są na technologii Bactiguard Infection Protection i zawierają cienką powłokę ze stopu metali szlachetnych. W połączeniu z moczem wywołują efekt galwaniczny.

Ograniczają przyleganie szkodliwych patogenów, a także przeciwdziałają rozwojowi zakażeń układu moczowego. Poza cewnikiem Foleya, istnieją jeszcze inne rodzaje cewników np. cewnik Nelatona, cewnik Tiemanna.

2. Skuteczność cewnika w indukcji porodu

Cewnik Foleya początkowo wykorzystywany był wyłącznie jako cewnik urologiczny, z czasem jednak zaczęto go wykorzystywać do indukcji porodu.

Wydłużający się okres porodu może stanowić pewne niebezpieczeństwo zarówno dla ciężarnej, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Balonik w ciąży jest bardzo popularną metodą przyspieszania naturalnej akcji porodowej. W jaki sposób cewnik Foleya przysiesza poród?

Wprowadzenie cewnika Foleya, a także wypełnienie balonika solą fizjologiczną powoduje, że u ciężarnej dochodzi do mechanicznego nacisku na ścianki szyjki macicy. Ucisk szyjki macicy od wewnątrz prowokuje jej rozwieranie. Cewnik na wywołanie porodu stymuluje także wydzielanie hormonów przyśpieszających skurcze macicy np. prostagladyny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak przebiega zabieg cewnikowania – zakładanie cewnika i usunięcie

Zakładanie cewnika Foleya musi być poprzedzone co najmniej 1 cm rozwarciem, a w trakcie zabiegu ciężarna jest monitorowana za pomocą aparatury KTG.

Cewnik Foleya wkłada się do szyjki macicy, a balonik na jego końcu napełniany jest solą fizjologiczną, co wywołuje mechaniczne parcie. Zaleca się jak najwięcej chodzić, by zintensyfikować działanie cewnika.

Usunięcie cewnika Foleya nie zawsze jest konieczne, bo w wielu przypadkach sam wypada, gdy szyjka macicy jest już odpowiednio rozwarta. Mogą go również wypchnąć skurcze. Ewentualną decyzj o wymianie bądź wyjmowaniu cewnika powinien podjąć personel medyczny bądź lekarz ginekolog.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeszła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

4. Przeciwwskazania do założenia cewnika Foleya

Należy podkreślić, że zakładanie cewnika silikonowego jest przeciwwskazane w niektórych sytuacjach. Mimo wysokiej skuteczności cewnika Foleya nie może być on założony, gdy kobiecie odeszły wody płodowe, krwawi z dróg rodnych, ma infekcję okolic intymnych lub łożysko przodujące. Przeciwwskazaniem jest też:

5. Balonik do porodu – jak często go wymieniać?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, jak często powinno się wymieniać balonik do porodu. Okazuje się, że silikonowy cewnik Foleya nosi się najczęściej przez dobę, choć może być usunięty zarówno wcześniej, jak i później.

Bardzo często sama pacjentka nie ma wpływu na to, jak długo cewnik silikonowy pozostanie w ciele. Niektóre czynności mogą doprowadzić do wypadnięcia cewnika Foleya, co należy jak najszybciej zgłosić personelowi medycznemu np. lekarzowi, pielęgniarce lub położnej.

O ewentualnym usunięciu czy wymianie cewnika Foleya powinien zdecydować ginekolog. U niektórych kobiet balonik przy porodzie działa zdecydowanie szybciej, u innych zaś wcale. Ginekolog może zdecydować na równoczesne podanie oksytocyny w celu wywołania porodu.

6. Czy zakładanie cewnika przed porodem boli?

Na założenie cewnika Foleya najczęściej decydują się ciężarne w 42. tygodniu ciąży, a więc wówczas, gdy ciąża jest już przenoszona. Balonik na wywołanie porodu jest w tym przypadku metodą bezpieczną i naturalną.

Wiele ciężarnych zastanawia się, czy cewnik Foleya boli. W teorii nie powinno się go czuć, w praktyce jednak wiele pań skarży się na znaczny dyskomfort. Wywoływanie porodu cewnikiem Foleya może powodować u niektórych pacjentek pieczenie oraz swędzenie, zwłaszcza podczas jego zakładania.

Gdy cewnik silikonowy zostanie już zaaplikowany, pacjentka powinna jak najwięcej się poruszać. Spacerowanie wpływa stymulująco na rozszerzanie szyjki macicy, a także działa wspomagająco na działanie narzędzia.

7. Cewnik Foleya – powikłania i ryzyko

Cewnik na wywołanie porodu rzadko powoduje u pacjentek powikłania. Do potencjalnych powikłań, które mogą być związane z zakładaniem balonika na wywołanie porodu zaliczyć należy jednak niewielkie krwawienie oraz zakażenie wewnątrzmaciczne.

Czy silikonowy cewnik Foleya może wywoływać inne powikłania? Okazuje się, że tak. Założenie cewnika u kobiet ciężarnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia mechanicznego urazu szyjki macicy. Na skutek czynności skurczowej u kobiet, które mają założony cewnik z balonikiem może dojść także do odejścia wód płodowych.

Cewnikowanie pęcherza moczowego, a nie szyjki macicy również wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Wśród najczęstszych powikłań związanych z noszeniem cewnika lekarze wymieniają: zapalenie cewki moczowej, zakażenie pęcherza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze