NewsyChcesz dożyć 120 lat? Dr Judyta Samul-Jastrzębska mówi, jak to zrobić

Chcesz dożyć 120 lat? Dr Judyta Samul-Jastrzębska mówi, jak to zrobić

Zdaniem ekspertów, możemy zaprogramować swoje życie tak, aby trwało nawet 120 lat. Nie da się jednak tego zrobić, jeśli nie zadbamy kompleksowo o zdrowie.

Możemy dożyć nawet 120 lat, jeśli postawimy na te cztery filary zdrowia
Możemy dożyć nawet 120 lat, jeśli postawimy na te cztery filary zdrowia
Źródło zdjęć: © Getty Images, archiwum prywatne
Aleksandra Zaborowska

Jak przedłużyć życie?

Według dr Judyty Samul-Jastrzębskiej, internistki i specjalistki geriatrii, możemy przygotować się do starzenia w taki sposób, by w dobrej kondycji dożyć nawet 120 lat. W rozmowie z Polską Agencją Prasową ekspertka wyjaśnia, jak styl życia wpływa na nasze zdrowie i długość życia.

Niektórzy naukowcy uważają, że granicą ludzkiego życia jest 120 lat, choć być może uda się ją jeszcze przesunąć.

- Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi – mówiła dr Samul-Jastrzębska w rozmowie z PAP.

Polacy nie mogą żyć bez suplementów. Farmaceuta nie ma wątpliwości

Specjalistka podkreśliła, że nie powinniśmy oceniać wieku jedynie na podstawie metryki.

- Nie nasza metryka świadczy o naszym wieku, tylko to, jak się czujemy i jak bardzo jesteśmy aktywni – zaznacza. Starzenie się jest kwestią indywidualną i zależy od naszego stylu życia.

Dr Samul-Jastrzębska jest entuzjastką medycyny stylu życia, opartej na pięciu filarach: sposobie odżywiania się, aktywności fizycznej, zdrowym śnie, relacjach międzyludzkich oraz unikaniu nałogów.

- To są podstawy zachowania sprawności i samodzielności – podkreśla.

W kwestii odżywiania zaleca elastyczność i zbilansowanie składników odżywczych, czerpiąc inspirację z diety śródziemnomorskiej bogatej w warzywa liściaste, rośliny strączkowe, owoce, ryby i tłuszcze roślinne.

- Naturalne cząsteczki przeciwstarzeniowe, takie jak kwercetyna czy kurkumina, znaleźć możemy na talerzu, oczywiście jeśli o to zadbamy – zauważa.

Nie tylko odżywianie

Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu.

- Badania naukowców z University College w Londynie wykazały, że aktywność fizyczna w każdym wieku korzystnie wpływa na funkcje poznawcze w późniejszym życiu – przypomina dr Samul-Jastrzębska. Szczególnie poleca nordic walking jako formę ruchu angażującą wiele grup mięśniowych.

Specjalistka zwraca również uwagę na konieczność ochrony skóry przed promieniowaniem UV, które odpowiada za 80 procent niekorzystnych zmian skórnych i zwiększa ryzyko nowotworów.

- Warto stosować kremy z filtrem i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce – radzi.

Dr Samul-Jastrzębska zachęca także osoby po 60. roku życia do profilaktycznej wizyty u geriatry.

- Niestety, większość pacjentów trafia do specjalistów za późno. Mnie osobiście marzy się, aby do geriatry trafiał każdy człowiek, który ukończył 60. rok życia – na wizytę profilaktyczną – mówi.

Podkreśla również znaczenie szczepień ochronnych dla seniorów.

- Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi – podsumowuje dr Samul-Jastrzębska w rozmowie z PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. PAP

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie