Trwa ładowanie...

Chciał pobić rekord. Pokazał, jak wygląda teraz jego skóra

 Karolina Rozmus
18.07.2023 20:57
Nieprzerwanie płynął przez 33 godziny
Nieprzerwanie płynął przez 33 godziny (Instagram)

Ross Edgley, 38-letni podróżnik i pływak, pierwszy człowiek, który opłynął Wielką Brytanię, chciał pobić rekord Guinnessa. Płynął nieprzerwanie przez ponad 33 godziny. Pokazał też, jak jego skóra zniosła wiele godzin moczenia w wodzie.

spis treści

1. Upały nie pozwoliły mu na dokończenie wyzwania

Brytyjski pływak chciał przepłynąć Jezioro Trazymeńskie we Włoszech, pokonując 171 km. Płynął bez przerwy przez 33 godziny i 27 minut. Z uwagi na trudne warunki pogodowe Edgley musiał jednak zrezygnować z dalszej próby pobicia rekordu Guinnesa.

Woda w jeziorze osiągnęła temperaturę 33 stopni Celsjusza, kolejne godziny w wodzie mogły się dla pływaka skończyć udarem cieplnym, odwodnieniem, a nawet uszkodzeniem nerek. Warto wspomnieć, że obecnie w aż 20 włoskich miastach panuje czerwony alert pogodowy. W Rzymie temperatura powietrza osiąga nawet 43 stopnie Celsjusza, a na Sardynii lokalnie termometry pokazują nawet 47 stopni.

Zobacz film: "10-latek i rekord Guinessa"
Pływak pokazał, jak wygląda jego skóra po zakończeniu nietypowego wyzwania
Pływak pokazał, jak wygląda jego skóra po zakończeniu nietypowego wyzwania (Instagram)

"Jezioro Trazymeńskie było niesamowite, ale niestety fala upałów, która ma uderzyć we Włochy w tym tygodniu, oznacza temperatury grożące miejscami rekordowymi 48 st. Celsjusza (temperatura wody miejscami sięgała 33 st. Celsjusza), co oznaczało, że trzeba by było pływać w dość brutalnych warunkach!" – pisze Brytyjczyk w poście opublikowanym na Instagramie.

2. Tak wygląda skóra po dziesiątkach godzin w wodzie

Pływak musiał przerwać po przepłynięciu 70 km.

"Idę odpocząć i zjeść pizzę" – dodał Edgley, nie tracąc humoru.

Zdjęcia, którymi okrasił wpis w mediach społecznościowych, obrazują stan jego skóry po tym niezwykłym wyzwaniu. Stopy i dłonie widoczne na fotkach pod wpływem wody stały się ekstremalnie pomarszczone. Jak wskazują badania pochodzące jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku, taka reakcja skóry na kontakt z wodą to skutek obkurczania się naczyń krwionośnych i odpływu krwi. W przypadku Edgleya efekt był piorunujący, bo pływak nie opuścił jeziora przez niemal półtorej doby.

Nie jest to rekord w życiu sportowca. W 2018 roku opłynął Wielką Brytanię, pokonując ok. dwa tysiące mil. Otrzymał wówczas tytuł The World's Longest Sea Swim. W ubiegłym roku podobne wyzwanie podjął w jeziorze Loch Ness, gdzie nieprzerwanie pływał przez 59 godzin. Wówczas jednak również konieczne było przerwanie niezwykłej próby, a sam Edgley trafił do szpitala z powodu hipotermii.

spis treści

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze