Chirurg przerażony wzrostem liczby raków jelit u młodych. Wymienia trzy wczesne objawy
Dr Mark Soliman ostrzega przed rosnącą liczbą młodych pacjentów z rakiem jelita grubego. Do lekarza trafiają nawet chorzy po 20. r.ż. z zaawansowaną chorobą, podczas gdy można jej całkowicie zapobiec. Kluczowa jest świadomość objawów, ale też profilaktyka.
W tym artykule
Coraz więcej młodych z rakiem jelita grubego
Dr Mark Soliman ostrzega przed rosnącą liczbą młodych pacjentów z rakiem jelita grubego, podkreślając znaczenie wczesnych badań.
Chirurg zwraca uwagę na niepokojący wzrost liczby diagnoz u młodych pacjentów i apeluje, by nie lekceważyć ryzyka. Podkreśla, że dzięki profilaktyce chorobie można całkowicie zapobiec. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań, w tym kolonoskopii, które mogą uratować życie.
- Przyjmuję pacjentów po dwudziestce z agresywnym rakiem. Dla mnie, chirurga, bolesne jest obserwowanie tej sytuacji, bo chorobie można w 100 proc. zapobiec - podkreśla dr Soliman, cytowany przez "The Sun".
Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych
Problem dotyczy także Polski, gdzie rak jelita grubego jest wykrywany jest coraz częściej u osób poniżej 50. a nawet 40. roku życia. Niestety wielu pacjentów trafia do lekarza za późno, kiedy choroba jest już zaawansowana. Dotyczy to nawet 65 proc. chorych.
- Trafiają do nas nawet 30-letni pacjenci z odległymi przerzutami, kiedy na skuteczne leczenie jest już za późno - wskazywał w rozmowie z WP abcZdrowie gastroenterolog dr n. med. Tadeusz Tacikowski.
Podkreśla, że "złotym standardem" w przypadku raka jelita grubego jest kolonoskopia, którą możemy wykonać bezpłatnie.
- Uznaje się, że takie badanie powinno się wykonać po 50. roku życia, ale aktualnie - m.in. z uwagi na wzrost zachorowań u młodszych osób - ta granica w niektórych krajach została przesunięta na 45. rok życia. Nie możemy tu jednak popadać w rutynę, bo każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie. Osoby, które mają rodzinne obciążenia, powinny robić te badania jeszcze wcześniej - zaznacza gastrolog.
W takim przypadku kolonoskopię należy wykonać 10 lat wcześniej, niż wystąpiła choroba u członka rodziny.
Sygnały alarmowe
Dr Soliman podkreśla, że wczesne objawy raka jelita grubego są często ignorowane, co prowadzi do późnych diagnoz. Apeluje, by nie ignorować trzech objawów: zmiany rytmu wypróżnień, krwawienia z odbytu czy zmiany średnicy stolca, bo to sygnały alarmujące.
Dr Tacikowski zwracał też uwagę, że wskazaniem do kolonoskopii jest krwawienie z przewodu pokarmowego, anemia, niewyjaśnione chudnięcie czy uporczywa biegunka, na którą nie pomaga standardowe leczenie.
Według dr Solimana, współczesny styl życia, związany przede wszystkim z małą aktywnością fizyczną i dietą bogatą w przetworzoną żywność, przyczynia się do wzrostu zachorowań. Specjalista zaleca regularne ćwiczenia, zbilansowaną dietę oraz unikanie palenia i przetworzonych mięs, które mogą zwiększać ryzyko raka.
Dr Soliman zwraca również uwagę na potrzebę przełamywania wstydu związanego z badaniami, które, choć mogą uratować życie, nadal przez wielu pacjentów są lekceważone.
Źródła
- WP abcZdrowie
- The Sun
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.