Chirurgia rekonstrukcyjna – charakterystyka, wskazania, zabiegi, rekonwalescencja, cena
Chirurgia rekonstrukcyjna to metoda, dzięki której możliwa jest rekonstrukcja narządów, tkanek lub części ciała, które zostały zaatakowane przez nowotwór, ale nie tylko. Dzięki chirurgii rekonstrukcyjnej pacjenci mają możliwość powrotu do codzienności i normalnego życia. Jakie zabiegi wchodzą skład chirurgii rekonstrukcyjnej? Czy rekonstrukcja tkanek jest bardzo droga? Kto może skorzystać z zabiegów chirurgii rekontrukcyjnej?
1. Chirurgia rekonstrukcyjna – charakterystyka
Chirurgia rekonstrukcyjna ma na celu pomoc pacjentom ze schorzeniami nowotworowymi, usunięcie poważnych poparzeń, a także leczenie wad wrodzonych. Jeżeli chodzi o nowotwory, to w pierwszej kolejności chore tkanki pacjenta są dokładnie badane, a później wykonuje się ich resekcję.
Następnie należy przeprowadzić badania histopatologiczne. Badania te wykonywane są po to, aby dowiedzieć się, czy usunięto wszystkie komórki nowotworowe. Dopiero wtedy specjalista może przeprowadzić zabieg rekonstrukcyjny.
Dzięki chirurgii rekonstrukcyjnej można łączyć swoje zdrowe tkanki z innymi, tak by tworzyły spójną i dobrze funkcjonującą całość.
2. Chirurgia rekonstrukcyjna – wskazania
Pacjent musi być dokładnie przebadany przed rozpoczęciem rekonstrukcji tkanek. Jednak do najczęstszych wskazań wykonania zabiegu z chirurgii rekonstrukcyjnej można zaliczyć:
- poparzenia ciała;
- obrażenia ciała;
- rozszczep podniebienia i warg;
- wrodzone wady twarzy;
- nowotwory złośliwe.
Najczęściej wykonuje się cztery rodzaje zabiegów z chirurgii rekonstrukcyjnej. Zalicza się do nich rekonstruowanie piersi, usuwanie i leczenie blizn, plastyka płatów skórnych, a także przeszczep tkanek.
3. Chirurgia rekonstrukcyjna – zabiegi
Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej można zaliczyć:
- usuwanie zmian nowotworowych skóry;
- usuwanie guzków;
- usuwanie przykurczy dłoni czy palców;
- usuwanie lub korekcja znamion;
- rekonstrukcja piersi;
- korekcja zdeformowanych uszu;
- korekcja opadającej powieki;
- usuwanie blizn po oparzeniach i urazach mechanicznych.
Oczywiście to nie wszystkie zabiegi, jakie oferuje chirurgia rekonstrukcyjna. Każdy przypadek musi być skonsultowany ze specjalistą, który przeprowadzi komplet niezbędnych badań i zleci przeprowadzenie zabiegu. Warto podkreślić, że część zabiegów (takich jak chociażby korekta uszu czy powiek) przeprowadzana bywa w ramach nie chirurgii rekonstrukcyjnej, a chirurgii plastycznej.
4. Chirurgia rekonstrukcyjna – rekonwalescencja
Każdy zabieg chirurgii rekonstrukcyjnej wymaga odpowiedniej rekonwalescencji. Lekarz tłumaczy każdemu pacjentowi, jak należy dbać o daną ranę. Należy się bezdyskusyjnie stosować do zaleceń lekarza, ponieważ tylko dzięki temu blizna ma możliwość poprawnie się goić. To także warunek konieczny do uzyskania widocznych efektów chirurgii rekonstrukcyjnej.
Chirurgia rekonstrukcyjna obejmuje swoim zasięgiem bardzo wiele zabiegów. Dlatego każdy z nich różni się od siebie. Rekonstrukcja uszu będzie wymagała noszenia opasek elastycznych czy odpowiedniego spania. Natomiast rekonstrukcja piersi wiąże się z koniecznością noszenia odpowiedniego bandażu uciskowego.
Każdy z przeprowadzonego zabiegu wymaga odpowiedniego dbania o higienę rany, a każdy proces dochodzenia do sprawności jest inny i trwa określony czas, który często jest zależny od wielu czynników.
Musisz to wiedzieć
5. Chirurgia rekonstrukcyjna – cena
Ceny zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej są bardzo wygórowane, jednak dla poprawy wyglądu swojego ciała i komfortu psychicznego pacjenci często są w stanie wydać każdą sumę. Ceny niektórych zabiegów rekonstrukcyjnych:
plastyka małżowiny usznej – 5 tys.
operacja palcozrostu (cena za jeden zrost) – 4 tys.
rekonstrukcja nosa z przeszczepem skóry – 5 tys.
modelowanie tkanek nosa – 4 tys.
korekcja powiek – 4 tys.
operacja opadających powiek – do 6 tys.
przeszczep skóry w obrębie ust – 5 tys.
zabieg mastektomii z rekonstrukcją piersi – 15 tys.
Ceny rekonstrukcji chirurgicznych są zależne od kliniki, miasta, w którym przeprowadzony jest zabieg. Nierzadko również doświadczenie danego lekarza ma wpływ na cenę zabiegu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.