Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, wskazania

Avatar placeholder
01.04.2021 13:09
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, wskazania
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, wskazania

Chirurgiczne usuwanie ósemek, czyli zębów zwanymi inaczej zębami mądrości jest często wykonywanym zabiegiem. Internauci szerzą opinie które mogą przerazić niejednego, który jest dopiero przed zabiegiem. Jednak chirurgiczne usuwanie ósemek wcale nie jest takie straszne, wystarczy udać się do dobrego specjalisty, a następnie przestrzegać jego wskazówek.

spis treści

1. Jak się usuwa ósemki?

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem wykonywanym w ostateczności. Ósemki są zębami specyficznymi, dlatego wielu ludziom często przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Przed podjęciem decyzji o usunięciu ósemek, należy zasięgnąć porady stomatologa. W tym celu przeprowadzony zostanie specjalny, dokładny wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz stwierdzi czy rzeczywiście chirurgiczne usunięcie ósemek jest koniecznością.

Chirurgiczne usuwanie ósemek przeprowadzane jest tylko wtedy, kiedy zęby zaczynają rosnąć nieprawidłowo, powodując wady zgryzu, powodując choroby i podrażnienia dziąseł, a także wtedy gdy zęby mądrości są tak mocno zakażone, że mogą zarazić pozostałe zęby. Przed każdą ekstrakcją ósemek lekarz powinien zlecić wykonanie zdjęcia tomograficznego w 3D. Kiedy dokładnie oceni stan danego zęba, może przejść do jego usunięcia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Usuwanie ósemek jest zabiegiem bardzo szybkim, trwa około godziny. Pacjent otrzymuje bardzo skuteczne, a także bezpieczne znieczulenie, dzięki któremu ból jest nieodczuwalny. Podczas chirurgicznego usuwania ósemek większość lekarzy korzysta z mikroskopów, aby mieć jak najdokładniejszy ogląd na zęba. Powstała „dziura” po zębie oczyszczana jest ozonem, dzięki któremu rana jest w stanie goić się szybciej.

2. Zimne okłady po usunięciu ósemek

Po chirurgicznym usunięciu ósemek należy przestrzegać zaleceń lekarza. Jest to konieczne, ponieważ tylko wtedy rana powstała po wyrwaniu zęba będzie miała możliwość prawidłowego zagojenia się. Kilka dni po usunięciu ósemek można stosować zimne okłady, w celu zmniejszenia opuchlizny. Jeżeli pacjent będzie odczuwał duży dyskomfort albo ból będzie nie do zniesienia to można zażyć środek przeciwbólowy, który złagodzi ból. Jeżeli rwący ból nie ustąpi po kilku dniach należy zgłosić się do dentysty, aby zweryfikować czy rana goi się w sposób prawidłowy.

To co rekonwalescent będzie jadł i pił kilka dni po zabiegu ma bardzo istotny wpływ na gojenie się rany. Bezwzględnie na tydzień należy wykluczyć picie alkoholu oraz palenie papierosów. Kawa i herbata, a także napoje z kofeiną również są niewskazane. Można stosować dietę, która będzie wykluczała spożywanie twardych produktów. W tym celu można jeść przeciery, zupy i pić przetwory z nabiału.

Aby nie naruszyć powierzchni rany, należy bardzo delikatnie szczotkować zęby albo nie szczotkować zębów trzonowych przez kilka dni. W celu pozbycia się resztek pokarmowych można przepłukiwać jamę ustną letnią wodą.

Musisz to wiedzieć

Chirurgiczne wyrywanie ósemek nie jest zabiegiem skomplikowanym. Nie należy się go bać tylko pozytywnie się do niego nastawić. Tuż po zabiegu warto zastosować się do wskazówek lekarza i zawsze pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze