Przejdź na WP

Cholestaza – objawy i leczenie

O cholestazie mówi się w sytuacji, gdy we krwi i w tkankach zwiększa się stężenie kwasów żółciowych. Stan ten wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia.

Zobacz film: "Czy każda żółtaczka jest zakaźna?"

Zalegające w drogach żółciowych i wątrobie kwasy działają na organizm toksycznie, m.in. prowadzą do uszkodzenia komórek wątrobowych. Odpowiadają również za zaburzenia trawienia. Cholestazie może towarzyszyć żółtaczka.

1. Przyczyny cholestazy

Wyróżnia się dwa rodzaje cholestazy: wewnątrzwątrobową (zaburzenie wytwarzania żółci) i zewnątrzwątrobową (upośledzenie odpływu żółci).

Przyczyn pojawienia się cholestazy wewnątrzwątrobowej upatrywać należy we wszystkich czynnikach, jakie prowadzą do uszkodzenia wątroby. Ich toksyczne działanie na ten narząd niszczy obecne w nim komórki, przez co zaburzona jest produkcja żółci. Do problemów tego rodzaju przyczynić się mogą choroby zakaźne, niektóre leki oraz alkohol.

Z kolei cholestaza zewnątrzwątrobowa związana jest z drogami żółciowymi lub sąsiadującą z przewodami żółciowymi trzustką. Kamica żółciowa, choroby trzustki, zapalenie trzustki czy rak dróg żółciowych – to tylko niektóre z chorób, które mogą upośledzać odpływ żółci, prowadząc do jej zastoju.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Świąd – pierwszy objaw cholestazy

Niepokój powinien wzbudzić świąd skóry, który nie ma związku z alergią lub chorobą skóry.

Swędzenie w przebiegu cholestazy jest bardzo uciążliwe, nasila się zwłaszcza wieczorem. Objaw ten znacząco obniża jakość życia chorych, często powoduje nadpobudliwość, problemy z koncentracją oraz zaburzenia snu.

Pierwszym objawem cholestazy jest świąd skóry
Pierwszym objawem cholestazy jest świąd skóry (123RF)

W badaniu krwi stwierdza się natomiast podwyższone stężenie bilirubiny i podwyższoną aktywność fosfatazy zasadowej (ALP). U niektórych pacjentów ponad normę otrzymuje sie wynik parametrów AIAT i AspAT.

Gdy dojdzie do zastoju żółci w drogach żółciowych i wątrobie, pacjenci często zauważają zmianę zabarwienia stolca (staje się on biały).

Pojawiać się mogą również zaburzenia trawienia, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała.

Skóra i błony śluzowe chorego mogą być ponadto zażółcone.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy
Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy [7 zdjęć]

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki mogą...

zobacz galerię

3. Leczenie cholestazy

By potwierdzić przypuszczenie o zastoju żółci konieczne jest wykonanie tzw. prób wątrobowych. W niektórych przypadkach zleca się u chorych USG jamy brzusznej, które może ujawnić obecność złogów w przewodach żółciowych lub kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Leczenie cholestazy jest związane z dolegliwością, która wywołała ten stan. Odpowiednia terapia choroby podstawowej pozwoli na poprawę przepływu żółci w drogach żółciowych i wątrobie.

Jeśli za uszkodzenie wątroby odpowiedzialny jest alkohol, wymagane jest zrezygnowanie z jego spożywania.

Lekarz może również zadecydować o zastosowaniu tzw. leków żółciopędnych, których zadaniem jest rozszerzenie przewodów żółciowych.

Wskazane jest również przestrzeganie zaleceń dietetycznych, które zakładają w szczególności zwiększenie spożycia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).

Zobacz także

W pewnym stopniu cholestazie można zapobiec. W ramach profilaktyki konieczne jest dbanie o odpowiednią jakość spożywanych posiłków. Ogromne znaczenie ma również umiarkowane spożywanie alkoholu, przyczynia się on bowiem do stłuszczenia wątroby.

Świadome ryzyka pojawienia się cholestazy powinny być też kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne oraz hormonalną terapię zastępczą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy