Cholestaza – objawy i leczenie

O cholestazie mówi się w sytuacji, gdy we krwi i w tkankach zwiększa się stężenie kwasów żółciowych. Stan ten wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia.

Zalegające w drogach żółciowych i wątrobie kwasy działają na organizm toksycznie, m.in. prowadzą do uszkodzenia komórek wątrobowych. Odpowiadają również za zaburzenia trawienia. Cholestazie może towarzyszyć żółtaczka.

Zobacz film: "Czy każda żółtaczka jest zakaźna?"

Przyczyny cholestazy

Wyróżnia się dwa rodzaje cholestazy: wewnątrzwątrobową (zaburzenie wytwarzania żółci) i zewnątrzwątrobową (upośledzenie odpływu żółci).

Przyczyn pojawienia się cholestazy wewnątrzwątrobowej upatrywać należy we wszystkich czynnikach, jakie prowadzą do uszkodzenia wątroby. Ich toksyczne działanie na ten narząd niszczy obecne w nim komórki, przez co zaburzona jest produkcja żółci. Do problemów tego rodzaju przyczynić się mogą choroby zakaźne, niektóre leki oraz alkohol.

Z kolei cholestaza zewnątrzwątrobowa związana jest z drogami żółciowymi lub sąsiadującą z przewodami żółciowymi trzustką. Kamica żółciowa, choroby trzustki, zapalenie trzustki czy rak dróg żółciowych – to tylko niektóre z chorób, które mogą upośledzać odpływ żółci, prowadząc do jej zastoju.

Świąd – pierwszy objaw cholestazy

Niepokój powinien wzbudzić świąd skóry, który nie ma związku z alergią lub chorobą skóry.

Swędzenie w przebiegu cholestazy jest bardzo uciążliwe, nasila się zwłaszcza wieczorem. Objaw ten znacząco obniża jakość życia chorych, często powoduje nadpobudliwość, problemy z koncentracją oraz zaburzenia snu.

W badaniu krwi stwierdza się natomiast podwyższone stężenie bilirubiny i podwyższoną aktywność fosfatazy zasadowej (ALP). U niektórych pacjentów ponad normę otrzymuje sie wynik parametrów AIAT i AspAT.

Gdy dojdzie do zastoju żółci w drogach żółciowych i wątrobie, pacjenci często zauważają zmianę zabarwienia stolca (staje się on biały).

Pojawiać się mogą również zaburzenia trawienia, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała.

Skóra i błony śluzowe chorego mogą być ponadto zażółcone.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki mogą prowadzić do problemów z wątrobą i pęcherzykiem...

Leczenie cholestazy

By potwierdzić przypuszczenie o zastoju żółci konieczne jest wykonanie tzw. prób wątrobowych. W niektórych przypadkach zleca się u chorych USG jamy brzusznej, które może ujawnić obecność złogów w przewodach żółciowych lub kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Leczenie cholestazy jest związane z dolegliwością, która wywołała ten stan. Odpowiednia terapia choroby podstawowej pozwoli na poprawę przepływu żółci w drogach żółciowych i wątrobie.

Jeśli za uszkodzenie wątroby odpowiedzialny jest alkohol, wymagane jest zrezygnowanie z jego spożywania.

Lekarz może również zadecydować o zastosowaniu tzw. leków żółciopędnych, których zadaniem jest rozszerzenie przewodów żółciowych.

Wskazane jest również przestrzeganie zaleceń dietetycznych, które zakładają w szczególności zwiększenie spożycia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).

W pewnym stopniu cholestazie można zapobiec. W ramach profilaktyki konieczne jest dbanie o odpowiednią jakość spożywanych posiłków. Ogromne znaczenie ma również umiarkowane spożywanie alkoholu, przyczynia się on bowiem do stłuszczenia wątroby.

Świadome ryzyka pojawienia się cholestazy powinny być też kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne oraz hormonalną terapię zastępczą.

Komentarze (4)
~Ala
~Ala 8 miesięcy temu

@~asser: miałam cholestaze w ciąży wyleczenie = poród tak to wygląda. Teraz mam pokrzywkę, choć ja obstawiam dermografizm (mogę pisać, rysować na skórze) o swędzeniu nie napiszę bo by komentarz zablokowali. Pomagło telfexo i cezera

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Układ pokarmowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 4 godziny temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 13 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Układ pokarmowy
Układ pokarmowy

Jak działa żołądek? (WIDEO)

Jak działa żołądek? (WIDEO) Odtwórz wideo

Żołądek jest organem wewnętrznym, który znajduje się w jamie brzusznej, a jego położenie zależy od wypełnienia. Ten worek mięśniowy jest umiejscowiony na wysokości od 11. kręgu piersiowego, gdzie położony jest wpust żołądka, a najniżej położona część...

Układ pokarmowy

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Nietypowe symptomy problemów z wątrobą Choroby wątroby często latami rozwijają się bez objawów lub dają bardzo niejednoznaczne symptomy. Mogą one przybierać różną formę. Niektóre z nich są widoczne... na skórze. Warto znać typowe zmiany skórne, które...

Układ pokarmowy

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Mikstura świetnie pobudza i dodaje energii, a przy okazji wspomaga pracę układu pokarmowego. Sok z cytryny stymuluje produkcję enzymów w wątrobie, dzięki czemu może...

Układ pokarmowy

Co lubi nasza trzustka?

Co lubi nasza trzustka?

Trzustka - mały narząd o ogromnym znaczeniu Trzustka to narząd, który pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Odpowiada m.in. za produkcję insuliny oraz soku trzustkowego, który jest niezbędny w procesie trawienia. Chora trzustka w znacznym...

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

i biegunkami. To jedno z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Dyskomfort odczuwany w brzuchu jest efektem chronicznych zapaleń (...) zostaje zneutralizowany, niwelując nudności i inne dolegliwości...

Układ pokarmowy

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

przepełnienia, wzdęty brzuch i zgaga. W takich sytuacjach warto pamiętać, aby dostarczyć organizmowi błonnika, który dba o układ pokarmowy. Dodatkowo (...) . Te skrajne uczucia często objawiają się problemami związanymi...